Nawołanie do bardziej realistycznego prezentowania kobiet w grach wideo - Danteveli - 24 lipca 2015

Nawołanie do bardziej realistycznego prezentowania kobiet w grach wideo

W Ameryce od kilku lat trwa „batalia o dusze graczy”. Pewne środowiska podejmują rożnego rodzaju działania by gry były bardziej otwarte i różnorodne. środowiska często uznawane za feministyczne i socjalistyczne podejmują się krytyki obecnego stanu branży gier wideo. Zazwyczaj wywołuje to olbrzymie afery i kontrowersje.  W tej walce pojawił się nowy zawodnik domagający się „bardziej realistycznego” przedstawiania kobiet w grach.

Strona Bulimia.com poświęcona walce z zaburzeniami odżywiania obrała sobie za cel ataku to w jaki sposób kobiety są reprezentowane w naszej ulubionej formie rozrywki. Na stronie pojawiły się przerobione wizerunki kilku popularnych przedstawicielek płci pięknej. Rikku, Sonya czy Lara Croft zostały przedstawione w wymiarach odpowiadających przeciętnym amerykankom. Z tego też powodu za pomocą programu Photoshop sprawiono, że kobiety są zdecydowanie większe.

 

Obok obrazków pojawiło się także swego rodzaju wezwanie do tego by zmienić dotychczasowy sposób przedstawiania kobiecego ciała w grach wideo. Należy porzucić ultra chude i zgrabne bohaterki na rzecz krąglejszych kształtów odpowiadających bardziej rzeczywistemu stanowi rzeczy.

Argumentem autorów ze strony internetowej jest to, że wraz z postępami graficznymi, gry stają się coraz bardziej realistyczne i dlatego też sposób w jaki przedstawiane jest kobiece ciało powinien być bardziej realistyczny.

 

Całość ma za zadnie zwrócić uwagę na to, ze wyidealizowane wizerunki kobiet z rożnych mediów, w tym i gier wideo prowadzą do zaburzeń odżywiania. Młode kobiety mają być podatne na tego typu sposób prezentacji płci pięknej co zaburza ich obraz rzeczywistości. To z kolei doprowadza do obsesji na punkcie własnego ciała i różnych zachowań wyniszczających organizm.

Przesłanie to wydaje się dość proste i użyto do jego przekazania interesującej formy. Patrząc na obrazki widać kolosalną różnicę pomiędzy tym jak kobiety wyglądają w grach a jak wyglądałyby gdyby zostały zachowane amerykańskie proporcje. Ma to pokazać jak bardzo odrealnione jest to co widzimy w grach.

 

Trudno jest mi się jednoznacznie ustosunkować do tej kwestii. Z jednej strony pochwalam działania na rzecz większego zróżnicowania sposobu reprezentacji płci pięknej w grach wideo. Mam już dość wyglądających prawie identycznie postaci odzianych na polu bitwy w skąpe stroje kąpielowe. Bardzo chętnie zobaczę postacie które trochę bardziej przypominają prawdziwe kobiety. Dlatego też nie mam nic przeciwko inicjatywie na rzecz zróżnicowania. Osobną kwestią jest jednak ta kampania. Wydaje mi się, że odpowiadają za nią osoby bez bladego pojęcia o grach wideo. Większość z wybranych bohaterek pochodzi z różnego rodzaju bijatyk takich jak Mortal Kombat, Tekken czy Dead or Alive. Trudno aby postacie z tego typu gier miały zdecydowana nadwagę charakterystyczną dla amerykańskiego społeczeństwa. Kobiety te przecież są przykładami najbardziej wysportowanych ludzi na świecie, którzy to posiadają prawie nadludzkie zdolności fizyczne. Przedstawianie tych bohaterek jako osób zdecydowanie otyłych byłoby równie nierealistyczne. Dlatego też zaprezentowane obrazki to takie trafienie kulą w płot. Rozumiem, że ich celem jest jedynie wywołanie dyskusji i z mojej strony dochodzi do pewnej nadinterpretacji. Prawdą jednak jest, że zastosowana obecnie metoda działania nie daje zbyt wielu logicznych argumentów. Co gorsza osoby nawołujące do bardziej realistycznego przedstawiania kobiet w grach wideo stosują dziwaczne kryteria. Nie do końca rozumiem dlaczego amerykańskie standardy miały by być podstawą do tego jak reprezentowane są kobiety w grach wideo. Zwłaszcza w sytuacji gdy Gdybym chciał być wielkim krytykiem całej kampanii to zarzuciłbym jej działanie w ramach amerykańskiego kulturowego imperializmu. Przecież to jak wyglądają kobiety w Stanach nie jest standardem dla całego świata. Rozumiem jednak, że prawdziwym celem całej medialnej wrzutki było poruszenie zaburzeń odżywiania w USA. W takim wypadku trochę trudno mieć pretensje do tego że amerykańska organizacja skupia się tylko i wyłącznie na swoim kraju. Tłumaczyłoby to również trochę tendencyjne podejście do tematu. Szkoda trochę, że całkiem interesująca inicjatywa została zrobiona trochę po łebkach. Wydaje mi się że całe przedsięwzięcie to jedynie sposób na pojawienie się w mediach i metoda by na chwilę głośno się zrobiło o stronie Bulimia.com. Żałuję że nie posiedziano nad tematem trochę dłużej i nie zaprezentowano czegoś poważniejszego co mogło by dać początek dyskusji na ten dość ważny temat.

Danteveli
24 lipca 2015 - 17:41

Komentarze Czytelników (56)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
24.07.2015 18:33
Flyby
😊
odpowiedz
Flyby
190
Outsider

[34]
Jakie męskie grubasy? Jakie grubasy? Mają mięśnie wyrobione ponad stan, dźwiganiem kupy żelastwa i machaniem czym się da..
Osobniki bliżej naszych czasów, wyglądają tak jak trzeba - spalone narkotykami i alkoholem, w bliznach i tatuażach, z resztkami mięśni po przejściach. Zdarza się że tych mięśni zostanie więcej, jako wspomnienie sytego dzieciństwa, spędzonego na igraszkach z komputerem czy konsolą..

24.07.2015 18:39
😍
odpowiedz
zanonimizowany307509
99
Legend

....... Bez komentarza. :P

24.07.2015 18:39
odpowiedz
strelnikov
80
Senator

ad.36

Twoja podpowiedz wybacz jest nietrafiona, podalem autora foty, zapytaj w studio czy był poprawiony kształt ciala tej modelki (i innych fotach tej samej modelki z całej sesji) czy też nie - o co chodzi? - chcesz mi wmówić na siłę gdyż tak uważasz? fota jest prezentowana, dane fotografa także, w ciągu 3 minut znajdziesz kontakt, do modelki w ciągu 5 min (raczej do agencji modelek w Twoim wypadku). Nie widze problemu:)

24.07.2015 19:17
xsas
😁
odpowiedz
xsas
146
SG-1

Debilna kampania i tyle w temacie. Nie wiem jaką umysłową amebą trzeba być, aby zastąpić wysportowane (a więc i zdrowe) kobiece postacie, na "amerykańskie wieprze", tłumacząc to tym, że postacie takie promują bulimię i niezdrowe odchudzanie. Aż mi się przypomniał tekst z filmu "Kochaj albo rzuć", gdzie to Pawlak dowiedział się, że w Ameryce wszystko jest najlepsze, największe - najwidoczniej dotyczy to również kobiet i to raczej głównie to drugie określenie przoduje.

Inną kwestią jest wzorowanie się na bohaterkach z gier. Ile dziewczyn tak robi? prędzej interesują się modą i modelkami (pokroju szkieletora Rubik) i tutaj należy szukać problemu. Chociaż nie należy przeginać w drugą stronę, tak jak ochydne są wychudzone modelki, tak samo "wypasione" modelki XXL. Dlaczego nie można poszukać złotego środka?
Jest jeszcze jedna rzecz. Piękne kobiety mają przyciągać do danego medium (w tym przypadku gier) więc siłą rzeczy nie zwróci się uwagi na "wypasiony amerykański typ urody".

@strelnikov
Photoshop czy też nie, niektórzy nie zdają sobie sprawy, że nawet zwykłym makeup'em i odpowiednim ustawieniem światła oraz kadrowaniem można uzyskać efekt jakby fota wyszła spod photoshopa. A wystarczy kilka trików bez użycia w.w. narzędzia by zamaskować wszelkie niedoskonałości.

24.07.2015 19:20
odpowiedz
Persecuted
99
Legend

Mogę się zgodzić co do tego, że w dzisiejszych czasach trochę za bardzo promujemy obraz "kobiety idealnej". Podzielam też opinię, że u wielu zwyczajnych kobiet (zwłaszcza młodych) może to powodować kompleksy i kiepskie samopoczucie. Uważam jednak, że trzeba odróżnić odmienne wrodzone uwarunkowania, od zwykłego lenistwa. Jeżeli kobieta ma krzywe nogi, albo nieładną twarz, to faktycznie nie jej wina i niewiele może na to poradzić (po prostu ma pecha). Co innego nadwaga lub otyłość, które w większości przypadków są po protu winą samego grubego (wyłączając z tego jedynie przypadki pechowców chorych lub z wadami genetycznymi).

Z resztą co to za dziwna logika? Wyidealizowany obraz kobiety powoduje patologie (kompleksy), prowadzące u kobiet do licznych zaburzeń i chorób, więc w ramach uzdrowienia sytuacji, będziemy promować patologię w postaci otyłości (która również ma katastrofalny wpływ na zdrowie)? Lenistwo ma być odpowiedzią?

24.07.2015 19:27
kaszanka9
odpowiedz
kaszanka9
109
Bulbulator

He he, przecież oni chcą po prostu grubaski w grach, mogły napisać od razu, nie twierdzę, że czasami w grze nie przesadzają, ale to nadal tylko gra, a takie seks bomby istnieją.

Boli je, że są grube, trza ruszyć tyłek i zapierdalać, a nie potem narzekać, żeby w grach nie pokazywali figur ciężko pracujących modelek.

Bo to trzeba cały czas ćwiczyć, żeby mieć taką figurę cały czas, ale nie, grubaski wiedzą lepiej, to nienaturalne, bo tak, lol.

24.07.2015 19:51
Hellmaker
odpowiedz
Hellmaker
218
Legend
Image

strelnikov ---> "zapytaj w studio czy był poprawiony kształt ciala tej modelki"
A co mają powiedzieć? Owszem, poprawiliśmy jej wszystko co się dało - zmarszczki na brzuchu, zwisający tłuszczyk, krosty, zarys bioder, wylewający się cycek, itd.. Jasne - ogólny kształt ciała nie jest poprawiony. Ale szczegóły jak najbardziej. I to szczegóły tworzące całość.
Chociażby na tym z [32] - lewy bok (ten zgięty) to taka fotoszopowa robota, że aż oczy bolą. NIE MA na świecie kobiety, która by tak wyglądała.
Weź nie żartuj nam tu tak brutalnie, bo nam się zajady porobią.

"No co - przecież ogólny kształt tej dziewczyny nie został zmieniony?" ------>

24.07.2015 20:11
Tom Ha
odpowiedz
Tom Ha
49
Pretorianin

No niestety, takie czasy, filozofia wmawiana kobietom przy kości jest teraz taka, że są piękne i nie mają się źle czuć w swojej skórze :)
A że jest ich coraz więcej, to nie dziwota, że pojawiają się takie postulaty ;) Osobiście nie obchodzi mnie to, ile kto waży - ale w grach nie chce oglądać takich ludzi, bo jakby na to nie patrzeć, to są to ludzie, którzy sobie z czymś nie radzą i nie obchodzi mnie pierdzielenie o "takiej urodzie", złej przemianie materii o podłożu genetycznym, czy ogólnie chorobach. Grubym się jest najczęściej z własnej winy ;-)

Puszyste odpowiedniki Lary i reszty są obleśne :D a zamiast czepiać się fotoszopowych modelek z okładek, superbohaterek z gier i tym podobnych, to niech się lepiej wezmą za zyebany przemysł spożywczy oraz równie chore nawyki żywieniowe, bo lepiej być za chudym, niż spaślakiem :) Nadmiar cukru, tłuszczów, syrop glukozowo-fruktozowy, który powinien być zabroniony już dawno temu - to praktycznie zbrodnia przeciw ludzkości - pompowane chemią żarcie i tak dalej. Widać stronę Bulimia.com prowadzą idiotki .....

24.07.2015 23:30
sajlentbob
odpowiedz
sajlentbob
130
Vetus Fungus

Jedni wrzucają kłującego w oczy photoshopa i są święcie przekonani, że to zdjęcia nieretuszowane a inni zwykłe, jak najbardziej prawidłowe, zdrowe i anatomicznie poprawne przeróbki nazywają grubasami.
TO JEST STRASZNE. Serio, serio.

25.07.2015 01:22
odpowiedz
strelnikov
80
Senator
Wideo

no przekonales mnie - faktycznie nie ma ladnych, szczupłych i zgrabnych kobiet, to ze ktoś poprawil szersza pania znaczy ze wszystkie inne takie sa oraz ze wszystkie modelki sa na fotach poprawiane i dodatkowo wyszczuplane - jak najbardziej masz racje - nie ma zgrabnych dziewczyn a jak sa to z jpg w nazwisku a ich matka / ojcem jest PS :)

nawet uważam teraz ze Shakira w teledyskach także byla poprawiana ( w tym wypadku chyba w after effect czy video maya), realnie była wtedy pewnie gruba, miala krzywe żeby i brzydki uśmiech, do tego tłuszcz obrastający brzuch a to co widzimy to tylko efekt "szeroko rozumianej obrobki komputerowej" - faktycznie teraz mnie przekonales.
https://www.youtube.com/watch?v=XAhTt60W7qo

i Michael Jackson także jest czarny taki jakim się urodzil (tj. był) - to tylko TV i gazety (wiec foty zmienione w PS) pokazywaly go "wybielonym", nie dam się już dalej nabierać dzięki Twoim wyjaśnieniom - dzięki raz jeszcze!

realnie kolego jest tak jak napisał Kaszanka "...Boli je, że są grube, trza ruszyć tyłek i zapylac, a nie potem narzekać, żeby w grach nie pokazywali figur ciężko pracujących modelek..." - i dziwi mnie ze autor tego watku, który jak pisze ma znajome modelki o tym nie wie (podobnie zresztą jak i Ty). Dla Ciebie to PS, poznaj lub ożeń się z modelka to zobaczysz jaki to zpr. a nie PS ...

25.07.2015 02:32
😉
odpowiedz
PortalGta
53
Generał

Nie wiem, jakie gusta mają tam w Ameryce (choć myślę, że podobne co my), ale np. w Polsce jest pełno pięknych i szczupłych kobiet, więc nikt nie będzie chciał oglądać pasztetów w grach tylko dlatego, że feministki chcą dowartościować swoje puste i smutne życia.

25.07.2015 03:46
odpowiedz
Dragowit
28
Chorąży

Osobiście uważam, że wybrali złe kobiety do fotoszopowania. Zobaczcie kim one są:
Lara Croft - Pani archeologi i mistrzyni sportów ekstremalnych.
Christie Monteiro - Uczestniczka turnieju Żelaznej Pięści, sportowiec, mistrzyni capoeiry.
Bikini Girl - Może ćwiczyła żeby móc pokazać na plaży. Dobra przyznaję, że jest to naciągane.
Rikku i Helena Douglas nie znam wiec tym bardziej się nie wypowiadam.
Cartana - jeśli dobrze pamiętam jest to sztuczna inteligencja a to co widać na obrazu to jej avatar w postaci hologramu, prawdopodobnie zaprojektowana przez faceta.
Sonya Blade - Policjantka albo nawet komandos, zawodnicza turniej Mortal Kompat, wysportowana.
Jade - Co tu dużo mówić podobnie jak powyżej, istna maszyna do zabijania.

25.07.2015 07:30
Hellmaker
odpowiedz
Hellmaker
218
Legend

strelnikov ---> "faktycznie nie ma ladnych, szczupłych i zgrabnych kobiet, to ze ktoś poprawil szersza pania znaczy ze ...", itd. - nie sprowadzaj do absurdu, żeby wygrać dyskusję. Nikt tu czegoś takiego nie twierdzi. Próbujesz się wyplątać z tego, że wtopiłeś. Pokazałeś trzy zdjęcia, twierdząc, że są naturalne (no prawie). Wyjaśniliśmy Ci, że się mylisz. Bezczelnie próbujesz nam wmówić, że odnosimy to do wszystkich kobiet - nieważne czy na zdjęciach, czy filmach, czy w realu, tylko po to, żeby "wyszło na twoje". Weź się puknij - takie numery już dawno na tym forum nie przechodzą.
I jeszcze jako przykład (zapewne próbując ironii) podajesz TELEDYSK. Ręce opadają.

25.07.2015 08:55
dj_sasek
😁
odpowiedz
dj_sasek
108
Freelancer
Image

Niech amerykanie nie świrują są kobiety w grach przypominające bardziej ich rozmiary. ---->

Poza tym byłem raz w stanach i grubasów tam jest więcej niż myślałem. Okrąglejsze kształty są ok, nie lubię szkieletów jak modelki, ale postaciom z gier nadawać specjalnie grubszy wygląd to przesada. Faceci prezentowani w grach to też przypakowani goście z sześciopakiem. Gry to gry, zawsze będą odbiegać od rzeczywistości.

25.07.2015 11:00
Flyby
😊
odpowiedz
Flyby
190
Outsider

[50]
..nno tak, dj_sasek, to już coś.. Jest gra dla tej panienki?
Jak wiecie, tylko (?) w Ameryce są konkursy ee..piękności, dla pań, absolutnie ponadwymiarowych.
Mają one swoich wielbicieli i fanów.. W Afryce, w pewnym regionie, liczą się kobiety (kobiety panów na stanowiskach) tylko dobrze utuczone. To one świadczą o ich pozycji.. Ot, takie kulturowe ciekawostki.

25.07.2015 11:04
Wiarołomca
odpowiedz
Wiarołomca
84
Senator

Pogielo ich. Niech jeszcze zaczna nawolywac do realizmu w grach.........

25.07.2015 11:19
odpowiedz
zanonimizowany1070630
1
Generał

TW ta pani tutaj to tez photoshop, tak?

Przecież widać na pierwszy rzut oka, że tak.

25.07.2015 14:18
sajlentbob
odpowiedz
sajlentbob
130
Vetus Fungus

Nie jestem za promowaniem nadwagi, tak samo drażni mnie jednak przeginanie w drugą stronę.
Z podanych w artykule zdjęć: oryginał Lary, Rikku i Sonyii to anatomiczne koszmarki, nie występujące w naturze. (a jeśli już, to raczej w formie jednostki chorobowej a nie ideału piękna. I tak, rozumiem, że to postacie z gier komputerowych). Nie jest to kwestia ładna/brzydka. One są po prostu śmieszne.
Pozostałe panie zarówno w oryginale jak i po przeróbce są w miarę normalne (pomijając może czasem zbyt fantazyjny cyc).
Przeraża mnie tylko to, jak bardzo trzeba mieć spaczone przez różne media postrzeganie kobiecego ciała, żeby napisać o tych przerobionych kaszaloty czy grubasy.
Ja rozumiem dzieci i nastolatków, no może tak do góra 15-16lat. Oni bardzo często mają jeszcze ...mało... w głowie i łykają cały otaczający ich syf medialny jak pelikany ale od pozostałych wymagałbym jednak trochę więcej...

25.07.2015 14:34
A.l.e.X
odpowiedz
A.l.e.X
129
Alekde

Akurat te kobiety wyglądają "realistycznie", takich pontonów jak na obrazkach z prawej strony jest niewiele, a jeśli już są niech się biorą za treningi, chyba że chcą spędzić życie w samotności z colą i pizzą w pokoju. I aby nie było dotyczy to tak samo i kobiet i mężczyzn. Uprawia się sporty dla zdrowia, efekt uboczny to dobry i zdrowy wygląd :)

--->strelnikov [2] - normalny wygląd normalnej dziewczyny, odbieganie od takiego wyglądu ciała moim zdaniem to po prostu brak zadbania.

25.07.2015 14:40
Tom Ha
odpowiedz
Tom Ha
49
Pretorianin

Cóż, wygląda na to, że scena moderska ma nowego klienta ;-) Od teraz możemy się spodziewać wysypu modów pogrubiających, czy jak kto woli - normujących kobiece sylwetki :D Lara (ta z pierwszego obrazka) dodatkowo będzie sapać i puszczać bąki w trakcie wybitnie długich skoków, natomiast dziewczę z grafiki GTA V powinno mieć hamburgera w łapce zamiast komórki i to podwójnego ;-)
Nie dajmy się zwariować, to sprawa twórców jak wyglądają ludzie w ich grach / filmach / grafikach / zdjęciach / itp. a jak feministkom się to nie podoba, to niech same sobie stworzą gry, najlepiej z krótkowłosymi, zapasionymi lesbami, które mieszkają z kotem :D

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze