Gry roku 2022 - Danteveli - 17 grudnia 2022

Gry roku 2022

Ostatnie 12 miesięcy to całkiem dziwny okres, jeśli chodzi o gry wideo. Niby żyjemy już w kolejnej generacji z PlayStation 5 i Xbox Series X na czele, ale jeszcze za bardzo tego nie czuć. Nic nie pokazało mocy next genów i zbyt wiele się nie zmieniło od epoki PS4. Nie oznacza to, że na rynku nie pojawiło się trochę świetnych gier. Poniżej moje typy na najfajniejsze produkcje mijającego roku.

Xenoblade Chronicles 3

Xenoblade Chronicles 3 w cudowny sposób buduje na fabule i mechanice poprzednich dwóch części. Gra oferuje nam wspaniałą i poruszającą fabułę na temat wojny, przeznaczenia i próby polepszenia swoich losów. Nie należy też zapomnieć o bohaterach, którzy są naprawdę ciekawi, a interakcje pomiędzy nimi są niezwykle ciepłe i wiarygodne. Rozgrywka to prawdziwe mistrzostwo, a oprawa graficzna wyciska ostatnie soki z Nintendo Switch. Xenoblade Chronicles 3 to świetna gra i przygoda, która zostaje z nami na znacznie dłużej niż niemały czas rozgrywki. Tytuł studia Monolith to nie tylko mocny atut w katalogu gier Nintendo i gratka dla fanów JRPG, ale także jedna z najlepszych gier wydanych w 2022 roku.

Vampire Survivors

Vampire Survivors to jeden z tych trywialnych pomysłów, które wciągają człowieka na dziesiątki godzin. Mowa o prostej graficznie produkcji z bardzo podstawową rozgrywką sprowadzającą się do chodzenia po gigantycznych planszach. Nasza postać automatycznie atakuje otaczających wrogów, a my jedynie wybieramy ulepszenia wraz z kolejnymi zdobytymi poziomami bohatera. Ta prosta formuła owocuje jednak niezwykle miodną grą, która wciągnęła mnie na około 70 godzin na PC i konsoli Xboks. Dlatego polecam Vampire Survivors każdemu.


Triangle Strategy

Triangle Strategy to niezwykła i nietypowa gra. SRPG, który przynajmniej w teorii ma przywodzić na myśl klasyki. Jednak w przypadku tej gry postawiono nacisk na fabułę i rozbudowaną intrygę polityczną i to ona gra w Triangle Strategy pierwsze skrzypce. Rozgrywka jest solidna i dostarczy fanom gatunku sporo dobrej zabawy. Jednak pozostaje ona trochę w cieniu opowiadanej historii. Mnie to rozwiązanie przypadło do gustu i wciągnąłem się w perypetie bohaterów i wszelkie machinacje trzech rywalizujących ze sobą państw. Triangle Strategy to naprawdę wciągająca gra i kolejny mocny tytuł na PC i Nintendo Switch.

Lil Gator Game

Lil Gator Game to cudna i słodka produkcja powracającą nas w czasy, gdy grupka kolegów i wyobraźnia była wszystkim, czego potrzebowało się do szczęścia. Tytuł to naprawdę wspaniały ukłon w stronę beztroskich, dziecięcych przygód inspirowanych grami takimi jak The Legend of Zelda. To naprawdę urocza produkcja, która sprawiła, że cały czas byłem uśmiechnięty i oczarowany. Jestem naprawdę pozytywnie zaskoczony tym tytułem i szczerze polecam go każdemu tęskniącemu za czasami dzieciństwa.

Pokémon Legends: Arceus

Mogę nazwać się umiarkowanym fanem Pokémon. Nie jestem maniakiem serii, który posiada piżamę Pikachu i bambosze z Bidoofem. Lubię jednak gry, wychowałem się na anime i każda kolejna część cyklu wciągała mnie na ładnych parę godzin. Nawet remastery starszych części wciągam z przyjemnością. Jednak Legends: Arceus jestem zachwycony i możliwe, że to właśnie ta gra stanie się moją ulubioną częścią cyklu. To ten odważny krok, na który wiele osób czekało. Nie dostajemy więcej tego samego, a coś świeżego. Ten tytuł mnie po prostu zauroczył.
Pokémon Legends: Arceus to świetna gra i jedna z najlepszych odsłon cyklu o łapaniu kieszonkowych potworków. Mamy pełno świetnych rozwiązań, które urozmaicają formułę znaną z poprzednich gier. Dzięki temu osoby znudzone poprzednimi częściami i ich wtórnością znajdą tutaj nową i wciągającą przygodę. Nie spodziewałem się, że twórcy z Game Freak dostarczą nam coś tak dobrego.


God of War Ragnarok

God of War Ragnarok to sequel na zasadzie więcej tego samego. Nie ma w tym nic złego, bo produkcja z 2018 roku była niezwykle udana. Ragnarok dostarcza świetnej fabuły z ciekawą tematyką i niezwykle dobrze napisanymi postaciami. Do tego solidna rozgrywka z kilkoma solidnymi patentami urozmaicającymi zabawę. Możliwość grania Arteusem była strzałem w dziesiątkę i czyni przygody boga wojny jeszcze lepszymi. Niestety produkcja nie ustrzegła się kilku mniejszych i większych problemów. Niektóre lokacje i sekcje gry są zbyt rozciągnięte i powtarzamy to samo zbyt wiele razy.

Kratos wydaje się zbyt słaby, przez co ikona PlayStation traci swój status największego twardziela w grach wideo. Jest też kilka pomniejszych problemów, które rzucą się w oczy jedynie przy głębszym drążeniu historii i gameplayu. Mimo wszystko to jedna z najlepszych gier wydanych w tym roku i prawdziwy skarb dla posiadaczy konsol Sony. Zdecydowanie warto zaopatrzyć się w God of War Ragnarok.


Front Mission 1st: Remake

Front Mission 1st: Remake to kawałek świetnego SRPG, który mimo upływu lat od oryginalnej premiery jest nadal niezwykle grywalny. Legendarna gra nabiera nowego życia na Nintendo Switch i staje się kolejnym mocnym argumentem za zakupem hybrydowej konsoli Nintendo. Fani japońskich gier role playing muszą poważnie rozważać zakup systemu Nintendo. Podobnie jak w czasach Dual Screen dostajemy aż za dużo wybornych gier tego typu. Front Mission 1st: Remake dołącza do świetnego grona w postaci produkcji takich jak Triangle Strategy, tactics Ogre, Xenoblade Chronicles, Mario + Rabbids czy Fire Emblem. Co za piękne czasy!


Elden Ring

From Software dopracowało do perfekcji swoją formułę zapoczątkowaną przy King’s Field. Na pierwszy rzut oka Elden Ring to tylko Dark Souls z otwartym światem. Jednak ta kolosalna zmiana plus szereg mniejszych rozwiązań czyni nowy tytuł japońskiego studia epicką przygodą na wiele godzin. Mało która gra wciągnęła mnie tak jak przygody w tym wyniszczonym świecie na skraju upadku. Swoboda, którą daję otwarty świat, połączona z masą sekretów sprawia, że formuła soulsborne jeszcze nigdy nie była tak przystępna. Dodatkowo to, co napotkamy na drodze, zapada w pamięć na naprawdę długo. Elden Ring to istny majstersztyk i nie tylko najlepsza gra tego roku, ale także najlepszy tytuł ostatnich kilku lat. To prawdziwa growa perła i pozycja praktycznie obowiązkowa dla każdego fana trudnych, ale niezwykle satysfakcjonujących pozycji.

Danteveli
17 grudnia 2022 - 16:27