The Pale Beyond - Danteveli - 28 lutego 2023

The Pale Beyond

Ładnych parę lat temu wypożyczyłem z uniwersyteckiej biblioteki książkę Terror Dana Simmonsa. Jest to nietuzinkowy horror na temat ekspedycja Franklina do Arktyki z 1845 roku. Tytuł przedstawia nam przerażającą wizję wyprawy na kraniec świata, gdzie człowieka otacza tylko lód i śmierć. Wspominam o tej książce dlatego, że skojarzyła mi się ona z jedną z gier, w które niedawno katowałem. Mowa o The Pale Beyond. Czy ten tytuł też mnie wystraszył?

The Pale Beyond to gra niezależna studia Bellular, które może być rozpoznawalne dzięki kilku w miarę popularnym kanałom YouTube o growej tematyce. Projekt jest debiutem studia i wylądował na Steam pod koniec lutego 2023.

W grze wcielamy się w oficera podejmującego się pracy na statku, który wyrusza na niezwykle ważną ekspedycję. Pięć lat wcześniej zaginął pewien okręt. Naszym zadaniem jest odnalezienie go i zdobycie zapisków na temat niezwykle ważnych zadań. Misja nie jest prosta i wyprawa tego typu stanowi wielkie zagrożenie dla nas i załogi. Zwłaszcza, gdy zaczynają się dziać dziwne rzeczy i kapitan odpowiedzialny za całą ekspedycję znika. Czy uda nam się przetrwać w tych warunkach i czy doprowadzimy naszą misję do celu?

The Pale Beyond opisywane jest jako surwiwalowa gra role playing. Taka klasyfikacja ma sens chociaż ja porównałbym tytuł do cyfrowej gry paragrafowej z odrobiną interakcji i zarządzania. Połowa zabawy to dialogi i podejmowanie decyzji pchających przygodę do przodu. Drugą częścią zabawy jest decydowanie jak dzielić nasze surowce tak by przetrwać kolejne tygodnie okropnej ekspedycji.

The Pale Beyond to swego rodzaju symulator katastrofy. Przed nami okropna sytuacja, gdzie wszystko się wali i idzie nie tak jak powinno. Naszym zadaniem jest jak najlepsze manewrowanie, tak by minimalizować straty. Przez to tytuł jest raczej ponury i depresyjny. Chodzi o przetrwanie za wszelką cenę i bycie dobrym dla wszystkich i zachowywanie się we wzorcowy sposób najprawdopodobniej oznacza porażkę i więcej śmierci.

Nie każdemu spodoba się takie podejście. W końcu trudno cieszyć się ze zwycięstwa jeśli okupione jest masą poświeceń i wątpliwych decyzji. Taki jednak jest urok i siła The Pale Beyond.

The Pale Beyond to solidny i bardzo ciekawy tytuł o niezwykle trudnej ekspedycji i ponurej roli bycia przywódca w kryzysowej sytuacji. Jest tu sporo dobrego podanego w przystępnej formie. Jeśli ktoś lubi mroczne historie o przetrwaniu, to warto zainteresowac się The Pale Beyond.

Danteveli
28 lutego 2023 - 19:06