Cuisineer - Danteveli - 9 listopada 2023

Cuisineer

W przypadku gier bardzo łatwo zauważyć pewne trendy i tendencje. Coś staje się popularne i odnosi sukces lub jest bardzo dochodowe i nagle wszyscy chcą to naśladować. Obecnie tak jest z grami jako usługa, co jest koszmarem dla ludzi ceniących jakość. Wcześniej była moda na platformówki w stylu retro, gry w dawnej estetyce czy produkcje w klimatach roguelite. Do tej ostatniej kategorii należy Cuisineer. Czy jest to smaczny kąsek?

Cuisineer to gra, która łączy elementy RPG, zarządzania kawiarnią i gotowania. W tej grze wcielamy się w rolę Pom, młodej dziewczyny, która wraca do swojego rodzinnego miasta, aby przejąć restaurację swoich rodziców. Naszym zadaniem jest eksplorować lochy, zbierać składniki, przygotowywać potrawy i obsługiwać klientów. Czy Cuisineer jest smaczną ucztą dla fanów tego typu gier, czy raczej niesmacznym kąskiem, który trzeba odrzucić?


Fabuła gry jest prosta i nieskomplikowana, ale to lepiej w przypadku słodkiej gry w klimach gotowania. Jakoś mroczny i ponury klimat opowieści nie pasuje mi do reszty elementów składających się na Cuisineer . Pom wraca do swojego rodzinnego miasta, aby przejąć restaurację swoich rodziców, którzy wyjechali na wakacje. Pom musi stawić czoła długom, konkurencji i tajemnicom, które kryją się w lochach. Po drodze Pom poznaje różne postacie, z którymi nawiązuje przyjaźnie, romanse lub rywalizacje. Fabuła gry jest lekka i humorystyczna, pełna nawiązań do popkultury i gier. Nie ma tu wielkich dramatów ani zagadek, ale też nie ma nudnych momentów. Fabuła gry jest przyjemna i relaksująca, ale też niezbyt głęboka ani oryginalna.


Cuisineer to gra, która łączy trzy główne elementy: eksplorację lochów, zarządzanie kawiarnią i gotowanie. Każdy z tych elementów ma swoje zalety i wady, a ich połączenie tworzy ciekawą i zróżnicowaną rozgrywkę.

Eksploracja lochów polega na wchodzeniu do różnych podziemi, w których czekają na nas niebezpieczne potwory i skarby. W lochach możemy znaleźć składniki, które są potrzebne do gotowania, a także pieniądze, przedmioty i recepty. Lochy są generowane losowo, więc za każdym razem są inne. Walka w lochach jest dynamiczna i wymaga zręczności i taktyki. Możemy używać różnych broni, takich jak łopatka, patelnia czy widelec, a także akcesoriów, takich jak rękawice, buty czy fartuch. Każda broń i akcesorium ma swoje statystyki i efekty, które możemy ulepszać za pomocą materiałów i pieniędzy. W lochach możemy również spotkać bossów, którzy są trudniejsi do pokonania i wymagają specjalnej strategii. Eksploracja lochów jest zabawna i satysfakcjonująca, ale też wymaga cierpliwości i ostrożności, ponieważ jeśli zginiesz, tracisz wszystko, co zdobyłeś w danym lochu.

Zarządzanie kawiarnią polega na otwieraniu i prowadzeniu własnej restauracji, w której serwujemy potrawy, które sami przygotowujemy. Kawiarnia jest naszym głównym źródłem dochodu, ale też naszym obowiązkiem. Musimy dbać o wystrój, meble, sprzęt i personel, a także o zadowolenie klientów. Klienci mogą zamawiać różne potrawy, które musimy przygotować z dostępnych składników. Im lepsza jakość potrawy, tym większy napiwek i reputacja. Klienci mogą również mieć specjalne życzenia lub alergie, które trzeba uwzględnić. Zarządzanie kawiarnią jest interesujące i wymaga planowania i zarządzania zasobami, ale też może być męczące i monotonne, ponieważ nie możemy zlecić obsługi

klientów komputerowym pomocnikom, a musimy sami biegać po kawiarni i robić wszystko.

Gotowanie to element, który łączy eksplorację lochów i zarządzanie kawiarnią. Aby przygotować potrawę, musimy mieć odpowiednie składniki, receptę i sprzęt. Składniki możemy zdobyć w lochach lub kupić od handlarzy. Recepty możemy znaleźć w lochach, otrzymać od innych postaci lub odkryć samodzielnie. Sprzęt możemy kupić lub ulepszać za pomocą materiałów i pieniędzy. Gotowanie polega na wybraniu potrawy i składników, a następnie na wykonaniu prostych czynności, takich jak krojenie, mieszanie, smażenie czy pieczenie. Nie ma tu zbyt dużego pola do kreatywności, ponieważ musimy trzymać się recepty, a proces gotowania jest uproszczony i zautomatyzowany. Gotowanie jest przyjemne i pozwala na tworzenie różnych potraw z różnych kuchni, ale też nie jest zbyt wymagające ani zróżnicowane.

Cuisineer to gra, która zwraca uwagę swoją kolorową i uroczą grafiką. Postacie i potwory są narysowane w stylu anime, a świat gry jest pełen detali i różnorodności. Każdy loch ma swój własny klimat i wygląd, a potrawy, które przygotowujemy, wyglądają apetycznie i realistycznie. Gra korzysta z izometrycznej perspektywy, co pozwala na lepsze widzenie otoczenia i planowanie ruchów. Grafika gry jest na wysokim poziomie i nie zauważyłem żadnych błędów czy spadków płynności.

Dźwięk w grze jest również na dobrym poziomie, choć nieco monotonny. Muzyka jest przyjemna i pasuje do nastroju gry, ale po pewnym czasie może się znudzić. Dźwięki otoczenia i walki są realistyczne i dobrze oddają atmosferę gry.

Cuisineer wypada całkiem znośnie. To jedna z tych pozycji, gdzie nie miałem zbyt wielkich oczekiwań w stosunku do gameplayu czy fabuły. Całość nie powala na kolana, ale można miło spędzić trochę czasu i poszatkować sobie wrogów zamieniając ich w pyszne przekąski.

Danteveli
9 listopada 2023 - 20:05