For The King II - Danteveli - 20 listopada 2023

For The King II

Kilka lat temu w jakiś sposób w moje posiadanie wpadł kluczyk do gry For the King. Tytuł wydawał się ciekawy i chciałem dać mu szansę. Jednak odszedłem od kompa z mieszanymi uczuciami i zapomniałem o istnieniu tej produkcji. Po latach w tajemniczy sposób w moje ręce wpadł klucz do For The King II. Czy tym razem gra bardziej przypadnie mi do gustu?

For The King II to nowa produkcja studia IronOak Games wydana przez Curve Games na PC na początku listopada. Co ciekawe mimo tego, że gra nie jest w żadnym Early Acces mamy zapowiedzi aktualizacji i poprawek a także dodatkowych trybów, które maja pojawiać się przez najbliższe miesiące. Wychodzi na to, że nawet jakieś drobne indyki stają się usługami serwowanymi graczom w kawałkach.

Moja opinia o oryginalnym wyglądała mniej więcej tak: For The King to swego rodzaju próba przeniesienia doświadczeń z papierowej gry role playing do świata wirtualnej rozgrywki. Mamy więc masę rozwiązań kojarzących się z sesjami RPG w grach takich jak Dunegons& Dragons czy Wampir: Maskarada. Rozgrywka bardzo przypomina mi dawne partyjki ze znajomymi, gdzie mistrz gry za wszelką cenę chciał utrudnić życie graczom. Sequel jest utrzymany w podobnym stylu.

For The King 2 jest grą turową, w której sterujemy czteroosobową drużyną bohaterów, którzy muszą pokonać tyrańską królową Farhul i jej armię. Gra oferuje pięć rozdziałów fabularnych, które można przejść w trybie jednoosobowym lub kooperacyjnym z maksymalnie trzema innymi graczami. Każda rozgrywka jest inna, ponieważ gra generuje losowo mapę, zadania, przedmioty i wydarzenia. Gra ma również elementy inspirowane grami fabularnymi, takie jak rzuty kostką, testy umiejętności i wybory moralne.

Nowa część gry wprowadza kilka zmian i usprawnień w mechanice walki i rozwoju postaci. Walka jest bardziej taktyczna i wymagająca, ponieważ przeciwnicy są silniejsi i inteligentniejsi. Musimy dobrze dobierać nasze ataki i umiejętności, a także korzystać z systemu skupienia, który pozwala nam zwiększyć szansę na trafienie lub uniknięcie ciosu. Postacie mają więcej klas i umiejętności do wyboru, a także mogą zdobywać i używać różnych rodzajów broni i zbroi. Gra daje nam dużo swobody w kształtowaniu naszej drużyny i jej stylu walki.

Mimo zmian i udogodnień sequel nie wyzbył się problemów, które trapiły część pierwszą For The King. Sprawiają one, że nowy gracz będzie miał trudności z przyzwyczajeniem się do tego tytułu. Z drugiej strony For The King II brak żywotności, która w wypadku produkcji tego typu jest niezbędna do odniesienia sukcesu.

Gra jest bardzo trudna i nieprzyjazna dla początkujących. Gra nie tłumaczy dobrze niektórych zasad i mechanik, a także nie daje nam żadnej możliwości zapisu lub cofnięcia ruchu. Jeśli nasza drużyna zginie, musimy zacząć grę od nowa. Gra nie ma również żadnego trybu łatwego lub opcji dostosowania poziomu trudności. Gra wymaga od nas dużo cierpliwości i planowania, a także sporej dawki szczęścia.

Po drugie, gra jest dość monotonna i powtarzalna w dłuższej perspektywie. Pomimo losowej generacji świata, gra nie oferuje nam zbyt wielu zróżnicowanych zadań, lokacji, przeciwników czy przedmiotów. Gra składa się głównie z przemieszczania się po mapie, zbierania zasobów, walki z potworami i odwiedzania miast i sklepów. Gra nie ma również zbyt wiele do zaoferowania pod względem fabuły i postaci. Gra skupia się bardziej na rozgrywce niż na opowieści.

Danteveli
20 listopada 2023 - 13:37