Baldur’s Gate III na Xboksie - Danteveli - 23 grudnia 2023

Baldur’s Gate III na Xboksie

Kilka dni temu minęło 25 lat od premiery pierwszej części Baldur’s Gate. Legendarny tytuł RPG doczekał się naprawdę miłego prezentu na ćwierć wieku. W końcu 2023 było zdominowane właśnie przez Baldur’s Gate za sprawą nowej odsłony, która podbiła serca graczy i krytyków. Baldur’s Gate III zostało okrzyknięte gra roku i zasłużenie zebrało całą masę nagród.

Baldur’s Gate III to epicka gra RPG osadzona w świecie Dungeons & Dragons, stworzona przez Larian Studios. Larian to deweloper od lat siedzący w klimatach RPG, który zasłynął swoim cyklem Divinity. Gra ukazała się na konsoli Xbox Series X/S w grudniu 2023 roku, po kilku miesiącach od premiery na PC i PS5. Czy warto zagrać w tę grę na Xboxie? Czy jest to godny następca klasycznych części serii? Czy spełnia oczekiwania fanów gatunku? Jasne, ze tak, ale podobno trzeba stawiać takie pytania i budzić emocje w czytelniku.

Na wstępie napisze, ze miałem okazję wcześniej grać Baldur’s Gate III na komputerach. Tytuł zakupiłem kilka lat temu jak tylko pojawił się na sprzedaż i miałem okazję spędzić sporo godzin we wczesnej wersji gry zanim była ona zakończona. Już pierwszy kontakt i epickie otwarcie na statku zrobiło na mnie wrażenie i wiedziałem, ze to gra dla mnie. Przyznam się bez bicia, ze nie spodziewałem się tego jak gigantyczny sukces odniesie ten tytuł. Wiem, ze to świetna gra, ale ten typ RPG zazwyczaj jest dosyć niszowy. Cieszy mnie jednak sukces produkcji, bo daje nadzieję na jeszcze więcej fajnych tytułów tym stylu.

Dodam jeszcze informacje, ze do grania w Baldur’s Gate III nie jest niezbędna znajomość poprzednich odsłon serii. Starsze produkcje prezentowały osobną historię i nie trzeba ich ograć by móc zanurzyć się w nową produkcję. Oczywiście zachęcam do tego by je sprawdzić, bo to jak dla mnie szczyt twórczości Bioware i naprawdę świetne pozycje zasługujące na miejsce pośród najlepszych gier w historii.

Gra rozpoczyna się od dramatycznego wstępu, w którym nasza postać zostaje porwana przez Mind Flayerów - złowrogie istoty, które potrafią kontrolować umysły innych. W trakcie ucieczki z ich statku kosmicznego, nasz bohater zostaje zarażony pasożytem, który stopniowo zmienia go w jednego z nich. Naszym głównym celem jest znalezienie lekarstwa na tę plagę, zanim będzie za późno. Jednak w trakcie naszej podróży po Zapomnianych Krainach, odkrywamy, że nie jesteśmy jedynymi, którzy mają ten problem. Spotykamy też innych towarzyszy, którzy dołączają do naszej drużyny i mają własne historie, motywacje i osobowości.

Baldur’s Gate III to gra, która daje nam dużo swobody i możliwości wyboru. Możemy tworzyć własną postać, wybierając spośród wielu ras, klas, umiejętności i cech. Możemy też wybrać jedną z gotowych postaci, które mają unikalne tło fabularne i dialogi. Gra pozwala nam podejmować decyzje, które mają wpływ na przebieg fabuły, relacje z innymi postaciami i świat gry. Możemy być bohaterem, złoczyńcą lub kimś pomiędzy. Możemy też eksplorować otwarty świat, pełen ciekawych miejsc, zadań pobocznych, sekretów i zagadek.

Gra korzysta z systemu walki turowej, inspirowanego zasadami Dungeons & Dragons. Każda postać ma określoną ilość punktów ruchu i akcji, które może wykorzystać w swojej turze. Możemy atakować, bronić się, używać przedmiotów, czarów, zdolności specjalnych i interakcji z otoczeniem. Walka jest wymagająca i wymaga taktycznego myślenia, ponieważ przeciwnicy są inteligentni i zróżnicowani. Musimy też uważać na nasze decyzje, ponieważ gra nie pozwala nam cofać ruchów ani zapisywać stanu gry w dowolnym momencie. Gra ma też tryb wieloosobowy, w którym możemy grać z maksymalnie trzema znajomymi, zarówno online, jak i na jednym ekranie.

Gra prezentuje się bardzo dobrze na konsoli Xbox Series X/S. Grafika jest szczegółowa i realistyczna, a animacje są płynne i naturalne. Świat gry jest bogaty i różnorodny, a lokacje są pełne życia i kolorów. Gra ma też świetną ścieżkę dźwiękową, która pasuje do klimatu i nastroju gry. Aktorzy głosowi wykonali doskonałą pracę, nadając postaciom charakteru i emocji. Gra działa płynnie i stabilnie, bez większych błędów czy spadków klatek na sekundę.

Baldur’s Gate III to gra, która z pewnością zadowoli fanów RPG i Dungeons & Dragons. Jest to gra, która ma wiele do zaoferowania, zarówno pod względem fabularnym, jak i rozgrywkowym. Jest to gra, która pozwala nam tworzyć własną historię i wpływać na świat gry. Jest to gra, która zachęca do eksperymentowania i odkrywania. Jest to gra, która ma duszę i serce. Jest to gra, która jest godnym następcą legendarnego Baldur’s Gate.

P.S. Gra w wersji na konsole Xbox ma obecnie problem z tym, że mogą zdarzyć się przypadki kasowania zapisów. Twórcy radzą aby odpalić funkcję corss-save gry dzięki czemu uratujemy się przed utratą zapisu. Nie jest to więc sytuacja idealna i mam nadzieje, że problem zostanie niedługo rozwiązany.

Danteveli
23 grudnia 2023 - 17:03