Quadroids - Danteveli - 23 lutego 2024

Quadroids

Człowiek uczy się przez całe życie i nie wiadomo kiedy dowiemy się czegoś nowego co wywróci nasz świat do góry nogami. Ja na przykład podczas czytania opisu pewnej gry dowiedziałem się czegoś szokującego. Neocortex to cześć ludzkiego mózgu, która pełni wiele ważnych funkcji. Przynajmniej tyle zrozumiałem czytając artykuł na Wikipedii. Jest to o tyle ciekawe, że tak samo nazywa się główny przeciwnik z cyklu Crash Bandicoot, a ja przez dobre dwie dekady nawet się nad tym nie zastanowiłem. Wielkie dzięki dla opisu Quadroids, który zmienił moją rzeczywistość. Czy sama gra Quadroids będzie równie rewolucyjna?

Quadroids to produkt studia Blue Loop, który debiutuje na Steam i wszystkich rozpoznawalnych konsolach obecnej(i zeszłej) generacji. Mowa o produkcji z segmentu indie, która stawia na ciekawe i całkiem pomysłowe puzzle, które mogą kojarzyć się z kilkoma pozycjami retro. Ja byłem na tyle zainteresowany, ze musiałem dać szansę Quadroids na moim niezawodnym Steam Deck.

Quadroids to gra, która z pewnością sprawdzi twoje umiejętności koordynacji i zręczności. Wynika to z całkiem pomysłowej i niezbyt często spotykanej rozgrywki jaką cechuje się ten tytuł. W tej grze wcielasz się w rolę Roboctopusa, złego robotycznego władcę, który chce podbić galaktykę swoją armią Quadroidów. Quadroidy to małe, kolorowe roboty, które bezmyślnie biegną przed siebie, nie zważając na przeszkody i niebezpieczeństwa. Twoim zadaniem jest kierować nimi na czterech ekranach jednocześnie, używając klawiszy strzałek i spacji, aby skakać, zmieniać kierunek lub ofiarować jednego z nich, aby stworzyć platformę dla innych.

Jest to całkiem pomysłowe i sprawdza się dobrze. Ekran podzielony jest na cztery sektory z przyciskami używanymi w każdym z nich. Aby osiągać jak najlepsze wyniki musimy dzielić naszą uwagę i pilnie kontrolować co dzieje się na każdym z sektorów naszego ekranu. Gra dobrze wprowadza w swoją mechanikę i stopniowo uczymy się wszystkiego zwiększając poziom kompleksowości poziomów.

Gra oferuje ponad 100 poziomów, podzielonych na cztery światy: Ziemię, Księżyc, Marsa i Saturna. Każdy świat ma swój własny styl graficzny, muzykę i rodzaje pułapek, takie jak kwas, lasery, kolce, bomby, wiatraki, magnesy i wiele innych. Poziomy są coraz trudniejsze i wymagają od gracza szybkiego myślenia, planowania i precyzji. Niektóre poziomy mają ograniczony czas lub liczbę Quadroidów, które można stracić, co dodaje presji i emocji. Celem każdego poziomu jest doprowadzenie określonej liczby Quadroidów do portalu, który przenosi ich do następnego poziomu.

Gra ma bardzo prosty i minimalistyczny styl graficzny, który nawiązuje do retro gier z lat 80. i 90. Kolory są żywe i kontrastowe, a animacje są płynne i zabawne. Muzyka i efekty dźwiękowe są również nastrojowe i pasują do klimatu gry. Gra ma również kilka uroczych i humorystycznych elementów, takich jak dialogi Roboctopusa z jego asystentem, czy różne kostiumy i akcesoria, które można zdobyć dla Quadroidów.

Gra ma również tryb współpracy, w którym można grać z przyjacielem na jednym komputerze lub przez internet. W tym trybie każdy gracz kontroluje dwa ekrany i musi współpracować z drugim graczem, aby przejść poziomy. Tryb ten jest bardzo zabawny i wymaga dobrej komunikacji i synchronizacji. Gra ma również rankingi i osiągnięcia, które zachęcają do poprawiania swoich wyników i odblokowywania nowych rzeczy.

Podsumowując, Quadroids to gra, która z pewnością spodoba się fanom gier logiczno-platformowych i retro. Gra jest bardzo wymagająca, ale też bardzo satysfakcjonująca i wciągająca. Gra ma również dużo uroku i humoru, co dodaje jej osobowości i lekkości. Quadroids to gra, która sprawi, że poczujesz się jak prawdziwy pan galaktyki, ale też jak dziecko, które bawi się swoimi zabawkami.

Danteveli
23 lutego 2024 - 12:19