Dicefolk - Danteveli - 25 lutego 2024

Dicefolk

Nie jestem fanem gier hazardowych. Karty, kości, jednoręki bandyta i wszystko inne w tych klimatach mnie nie pociąga. Po części jest to efekt tego, ze nie wierzę w szybką kasę. Po części po prostu nie widzę frajdy w rozgrywce tego typu. Dlatego też już po samym tytule byłem lekko odepchnięty przez Dicefolk. Gra o kościach, to na pewno nie dla mnie. Przypomniałem sobie jednak ile frajdy miałem z Dicey Dungeons, które też miało kości w tytule. Dałem wiec szansę Dicefolk. Czy opłaciło się takie zagranie?

Dicefolk to taktyczna gra roguelite oparta na mechanice łapania potworów, inspirowana serią Pokémon. Gra wyróżnia się jednak oryginalnym systemem walki, w którym gracz ma wpływ na wynik rzutu kostką i kolejność ruchów przeciwników.

Gra rozpoczyna się od wyboru jednego z trzech początkowych chimer, czyli hybryd zwierząt o różnych cechach i umiejętnościach. Następnie wyruszamy na przygodę, podczas której możemy rekrutować kolejne chimerki, odkrywać tajemnice świata i walczyć z różnymi przeciwnikami. Każda chimera ma własną kostkę, która decyduje o tym, jakie akcje może wykonać w turze. Gracz może jednak wpływać na wynik rzutu kostką, obracając ją w dowolnym kierunku lub używając specjalnych kart, które zmieniają jej wartości. Ponadto gracz może także wpływać na kolejność ruchów przeciwników, co dodaje elementu strategii i planowania.

Walki w Dicefolk są ciekawe i wymagające, ponieważ każda chimera ma inne zdolności i słabości, a przeciwnicy są zróżnicowani i nieprzewidywalni. Gra oferuje wiele możliwości personalizacji i eksperymentowania z różnymi kombinacjami chimer i kart. Każda rozgrywka jest inna, dzięki losowemu generowaniu mapy, zadań i skarbów. Gra ma także rozbudowany system progresji, który pozwala na ulepszanie chimer, odblokowywanie nowych kart i talizmanów, oraz odkrywanie sekretów fabularnych.

Grafika gry jest przyjemna dla oka, z ładnymi i kolorowymi modelami chimer i otoczenia. Gra ma także sympatyczną i humorystyczną narrację, która wprowadza gracza w świat gry i jego mieszkańców. Muzyka i efekty dźwiękowe są na dobrym poziomie, pasując do klimatu gry. Gra działa płynnie i bez większych błędów, choć zdarzają się drobne niedociągnięcia, takie jak niejasne opisy niektórych kart czy brak opcji cofnięcia ruchu.

Podsumowując, Dicefolk to bardzo udana gra, która z pewnością spodoba się fanom taktycznych gier roguelite i łapania potworów. Gra oferuje wiele godzin zabawy, dzięki oryginalnemu systemowi walki, zróżnicowanym chimerom, losowej rozgrywce i rozbudowanej progresji. Gra ma także ładną grafikę, ciekawą fabułę i dużo humoru. Dicefolk to gra, która zasługuje na pochwałę i polecenie.

Danteveli
25 lutego 2024 - 14:06