The Thaumaturge - Danteveli - 13 marca 2024

The Thaumaturge

Jakiś czas temu doszedłem do wniosku, ze 2024 to rok gier role playing. Microsoft, Sony i Nintendo zrezygnowali z serwowania gigantycznych gier i w tym roku albo odgrzewają kotlety, albo śpią. Dzięki temu pole zostało otwarte dla trochę bardziej niszowych produkcji i tytułów bez budżetów idących w setki milionów dolarów. Dzięki temu multum fajnych pozycji ma większe szanse zaistnieć na rynku. Jest bardzo dobrze i mam nadzieje, że przy takiej sytuacji gry jak recenzowane The Thaumaturgebędą mogły zabłysnąć.

The Thaumaturgeto nowa produkcja z gatunku RPG, która choć nie dorównuje skali gier takich jak Baldur’s Gate 3, to jednak jest pełna atmosfery i dobrze wykonanych pomysłów. Gra oferuje ciekawe strategiczne wybory w walce opartej na turach, a jej świetne pisanie i fabuła dodają uroku tradycyjnemu poszukiwaniu wskazówek i zbieraniu informacji. Tytuł pojawił się na Steam i jest dziełem polskiego studia Fool's Theory i wydany przez 11 Bit Studios, które ma za pasem sporo fajnych produkcji. Teraz do ich katalogu dołącza naprawdę fajny RPG, a ja utwierdzam się w przekonaniu, że 2024 to właśnie rok gier tego typu.

Wcielasz się w tytułowego Thaumaturga, czyli jednostkę posiadajacą wyjątkowe mistyczne moce dziedziczone z pokolenia na pokolenie. Wiktor Szulski, który jest swoistym połączeniem Wiedźmina i Johna Constantine’a - nadnaturalnie utalentowanego człowieka i detektywa zajmującego się nadprzyrodzonymi zjawiskami. Mamy wiec juz bardzo ciekawy start i intrygującego głównego bohatera przygody. Jego podróż, aby odkryć okoliczności śmierci swojego ojca, często prowadzi go do wykorzystania swojego ezoterycznego fachu.

Akcja gry miejsce w Polsce na krawędzi rewolucji, a Wiktor odkrywa, jak wiele rzeczy zmieniło się w domu podczas jego piętnastoletniej nieobecności. Ja miałem lekkie skojarzenie z klimacikiem lektur z czasów szkolnych i ważnego okresu w polskiej historii, gdzie kutra pozwolił przetrwać naszej tożsamości. To sprawiło, że The Thaumaturge już na samym początku bardzo przykuło moją uwagę. Tak oryginalny setting jest czymś bardzo fajnym i daje potencjał na fajne opowieści w świecie sprzed lat. Te różne, przeplatające się historie tworzą fascynującą narrację przez cały czas trwania gry, który wynosi około 20 godzin.

Jednak gra ma swoje wady. Czasami The Thaumaturgeprosi gracza o podjęcie założeń na temat życia i starych relacji Wiktora, na które gracz nie ma kontekstu. Na przykład, gra regularnie prosi cię, abyś był miły lub niemiły dla osób, które go znały, ale nie daje ci wystarczających powodów, aby zdecydować się na jedną z opcji.

Mimo pewnych wad, intrygująca historia i fascynujące budowanie świata The Thaumaturge, umieszczone w Warszawie w 1905 roku, czynią go magiczną przygodą warta doświadczenia. Od samego początku widać ogrom pracy i wysiłku, które sprawiają, że The Thaumaturge daje uczucie, jakby gracze wrócili do XX wieku.

Podsumowując, The Thaumaturgeto gra, po której nie spodziewałem się wiele, a otrzymałem coś bardzo intrygującego. Nie można odmówić jej pomysłu, klimatu i swojskości, którą docenią zwłaszcza polscy gracze. To jeszcze nie arcydzieło, ale z pewnością coś, obok czego ciężko przejść obojętnie. Fabuła jest bardzo fajna i uderza w kulturę, która nie jest zbyt często poruszana w grach wideo. Szkoda bo tytuł udowadnia jaki potencjał tkwi w takim settingu.

The Thaumaturgeto gra, która zaskakuje swoją głębią. Każda decyzja, którą podejmujesz jako Wiktor, ma znaczenie i wpływa na rozwój fabuły. To sprawia, że gra jest niezwykle angażująca i daje poczucie, że twoje działania naprawdę mają znaczenie.

Grafika w grze jest dobrze wykonana, z dbałością o szczegóły. Postacie są dobrze zaprojektowane, a otoczenie jest bogate i pełne życia. Muzyka dodaje atmosfery, a dźwięki są realistyczne i dobrze dopasowane do akcji na ekranie.

Jednym z największych atutów The Thaumaturge jest jego fabuła. Historia jest intrygująca i pełna zwrotów akcji, które trzymają gracza w napięciu. Postacie są dobrze napisane i mają swoje unikalne osobowości, które dodają głębi do świata gry.

Jednak gra ma swoje wady. System walki może być nieco skomplikowany dla nowych graczy, a niektóre misje mogą być frustrujące z powodu braku jasnych instrukcji. Ponadto, gra ma tendencję do zmuszania gracza do podejmowania decyzji bez dostarczenia wystarczających informacji, co może prowadzić do frustracji.

Mimo tych wad, The Thaumaturgeto gra, która zasługuje na uwagę. Jej unikalna fabuła, interesujące postacie i bogaty świat gry sprawiają, że jest to gra, której nie można przegapić. To jeszcze nie arcydzieło, ale z pewnością coś, obok czego ciężko przejść obojętnie. Jeśli szukasz czegoś nowego i intrygującego do zagrania, The Thaumaturge może być właśnie tym, czego szukasz.

Danteveli
13 marca 2024 - 20:07