Children of the Sun - Danteveli - 18 kwietnia 2024

Children of the Sun

Złota epoka gier niezależnych wciąż trwa. Co chwilę na rynek trafia kolejna perełka, wybitna produkcja lub rewelacyjny pomysł. Jest to cudowne, zwłaszcza przy stagnacji produkcji AAA i wszystkich tragicznych mechanik i systemów wpychanych w pogoni za wyciąganiem kasy. Indyki mają w sobie to, co sprawiło, ze pokochałem gry wideo. Dzisiaj na tapecie kolejna perełka, która sprawiła, że moje wyniszczone serce zabiło szybciej. Mowa o niezwykle klimatycznym Children of the Sun.

Children of the Sun to produkcja stworzona przez René Rother i wydana przez niezawodne Devolver Digital. Tytuł pojawił się niedawno na PC i śmiga na Steam Deck, wiec nie mogłem się oprzeć i musiałem zagrać.

Children of the Sun to gra, która łączy elementy strzelanki z zagadkami logicznymi, osadzona w mrocznym i surrealistycznym świecie. Gracze wcielają się w postać dziewczyny z nadprzyrodzonymi mocami, która dąży do zemsty na kultowej sekcie, odpowiedzialnej za śmierć jej rodziców.

Fabuła gry jest prosta i przekazywana w równie prosty sposób, bez użycia głosu – tylko za pomocą szybkich sekwencji ostrych, ręcznie rysowanych grafik. Historia jest skutecznie przekazywana, a gracz może łatwo śledzić opowieść bez względu na język. Zakręcona i efektowna wizualnie historia zemsty, z której wycieka klimat. Słowa są tutaj do niczego niepotrzebne, bo liczą się czyny.

Gra oferuje unikalny mechanizm strzelania, gdzie kontrolujesz trajektorię i prędkość jednego pocisku na poziomie. Zadaniem gracza jest eliminacja wszystkich wrogów na danym poziomie, używając tylko jednego pocisku, który nie może opuścić granic mapy ani uderzyć w środowisko.

Children of the Sun wyróżnia się swoim stylizowanym, ziarnistym wyglądem, przypominającym estetykę gier z ery PS2. Nie jest to, żaden przytyk czy czepianie się jakie czasem mis ie zdarza. Mamy tutaj uderzenie w cieką formę retro estetyki, która cudownie się sprawdza. Oprawa dźwiękowa i wizualna gry jest intensywna i stylowa, co dodaje grze oryginalności i charakteru.

Po odpaleniu tego tytułu byłem pod olbrzymim wrażeniem, bo klimat wylewa się z ekranu już od pierwszych sekund. To co przyszło mi do głowy w kwestii stylistyki, to skojarzenia z filmami których twórcą jest Panos Cosmatos. Może to trochę dziwnie zabrzmi, ale grając w Children of the Sun, czułem atmosferę Beyond the Black Rainbow i Mandy. Dodatkowo całość ma lekki posmak twórczości Sudy 51 i ekipy z Grasshopper Manufacture. Jak dla mnie to mega atut produkcji i całkiem niezwykłe doznanie.

Children of the Sun to gra, która oferuje intensywne doświadczenie, łącząc elementy strzelanki z zagadkami logicznymi w oryginalnym stylu. Jej unikalna mechanika i styl czynią ją godną uwagi dla fanów gatunku.

Na koniec jeszcze drobna wzmianka o Steam Deck. Children of the Sun śmiga na przenośnym komputerze Valve i nie ma najmniejszych problemów z rozgrywka Sterowanie sprawdza się super i wszystko jest cacy.

Jak dla mnie ten tytuł to jedna z tych cudownych perełek i prostych pomysłów wykonanych w świetny sposób przez co stają się jeszcze lepsze. Children of the Sun to mega klimat, fajna rozgrywka i ciekawe podejście do gry w stylu puzzle. Bawiłem się wybornie i śmiało mogę polecić ten tytuł każdemu. Mam też taką skrytą nadzieje, że Children of the Sun zainspiruje innych twórców i zobaczymy więcej produkcji w podobnym klimacie.

Danteveli
18 kwietnia 2024 - 18:57