Wojna jest piekłem i chyba wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Widzieliśmy już zbyt wiele obrazków, filmików i relacji ludzi, by traktować konflikty zbrojne jako coś innego niż piekło na ziemi. Czasem nie zdajemy sobie jednak sprawy jak długofalowe i gigantyczne mogą efekty tych starć. Komiks przypomina nam o tym, ukazując jeden z najdłużej trwających konfliktów, jakim jest bratobójcza wojna koreańska.
Czekanie to komiks autorstwa Gendry-Kim Keum Suk ukazujący fikcyjną, lecz opartą o prawdziwe sytuacje historię rodziny podzielonej przez wojnę koreańską. Poruszający komiks wydany został w Polsce przez wydawnictwo Kultura Gniewu, które specjalizuje się w powieściach graficznych i ciekawych historiach.
Dawno temu
Akcja komiksu osadzona jest we współczesnej Korei Południowej. Tytuł koncentruje się na dwóch bohaterkach. Wiekowej matce i jej córce, która jest pisarką i boryka się z problemami finansowymi. Czekanie przybliża nam obie postacie i ich losy. W przypadku matki jest to życie jeszcze przed podziałem Korei, a także koszmar ucieczki z północy po wybuchu konfliktu. Historia córki koncentruje się na jej dorastaniu w domu dotkniętym przez koszmar wojny, a także jej trudności w relacjach ze swoją rodzicielką.
Czekanie w znacznym stopniu jest zbiorem wspomnień starszej kobiety, która pod koniec życia przypomina sobie pewne sytuacje. Bohaterka żywi także wielką nadzieję zobaczyć swojego syna, z którym nie ma kontaktu od dekad przez podział państwa na dwie części. Poszukiwanie informacji na temat swojego zaginionego dziecka przywołuje bolesne wspomnienia. Czy kobietom uda się odnaleźć swojego syna i brata? Czy rany na duszy powstałe w wyniku doświadczenia koszmaru wojny mogą się kiedykolwiek zagoić?
Dwie historie
Czekanie to w jakimś stopniu dwie historie w jednym. Głównym wątkiem jest tutaj wspominanie przeszłości i tragedii wojennej. Drugim moim zdaniem nie mniej ważnym wątkiem jest ten o relacji pomiędzy matką i córką. Znaczna część historii przedstawiona jest z perspektywy córki kobiety doświadczonej przez konflikt. Młodsza kobieta nie zaznała tego koszmaru i urodziła się w Korei Południowej. Jej życie wyglądało już inaczej i nie doświadczyła wielu tragedii swojej matki czy rodzeństwa. Mimo to w jej życiu nie jest zbyt łatwo i też została doświadczona przez efekty wojny. Koszmar sprzed lat odbija się też na relacji pomiędzy matką i córką, co jest ukazane w dosyć ciekawy sposób. Dzięki temu dwa wątki splatają się ze sobą w naprawdę interesującą opowieść.
Ponura opowieść
Czekanie na pewno nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych komiksów i opowieści graficznych, jakie miałem okazję czytać. Tytuł porusza temat tragicznej przeszłości i koszmaru wojny z perspektywy ludności cywilnej. Jest też sporo historii, która dla wielu może być obca. Przez tytuł przewija się okupacja japońska czy też to, co wyprawiali komuniści jeszcze przed wojną domową.
Do tego mamy tutaj raczej niecenzurowany obraz tego jak wygląda koszmar konfliktów zbrojnych. Nie chodzi mi o przelewanie się krwi, gore i flaki na każdej stronie tytułu. Raczej te upiorne momenty, gdy ludzie przechodzą obok umierających osób, bo nie mogą im pomóc czy rodzice porzucający własne dzieci, by ujść z życiem. Czekanie ukazuje całkiem sporo takich sytuacji i stara się je przedstawić w kolorach szarości. W końcu nikt z nas nie wie, jakbyśmy naprawdę się zachowali w sytuacjach tego typu.
Kreska
Tytuł w znacznym stopniu koncentruje się na mrocznych sprawach i ponurej tematyce. Towarzyszy temu raczej prosta i minimalistyczna kreska. Większość komisu wykorzystuje ilustracje, które przypominają proste szkice czy starsze komiksy z gazet. Jednak od czasu do czasu pojawiają się tutaj naprawdę pomysłowe lub mocne ilustracje, które podkreślają dramatyzm sytuacji w wyśmienity sposób. Całość ma bardzo ciekawy styl, który pasuje do tematyki komiksu.
Czekanie jest czarno białe niczym mangi i koreańskie manhwy i czerń jest tutaj świetnie wykorzystywana do podkreślania sytuacji i wydarzeń.
Silne uderzenie
Czekanie to tytuł, który naprawdę potrafi poruszyć czytelnika. Opisy sytuacji, jakie spotkały bohaterów, są przerażające i przypominają o dramacie wojny i tego jak bezwzględni potrafią być ludzie. Tytuł ukazuje też poświęcenia i to jak wiele jesteśmy w stanie zrobić, by przetrwać. Całość jest naprawdę przejmująca i ukazuje bratobójczy konflikt z perspektywy, o której zapomina się na lekcjach historii czy akademickich wykładach. To naprawdę wielki autu tej pozycji, która zrobiła na mnie naprawdę mocne wrażenie.
Czekanie warto sprawdzić
Wiele osób ciągle myśli, że komiksy i powieści graficzne skierowane są do młodszych odbiorców i skupiają się na przygodach super bohaterów, myszek i kaczek w strojach marynarzy. Czekanie jest wyśmienitą opcją, by ukazać takim ludziom jak różnorodne jest medium komiksu. Ten tytuł to naprawdę mroczna i poruszająca historia o tragedii sprzed lat i niezasklepionych ranach. Całość jest porywająca i przygnębiająca przez to jak ważne tematy porusza. To też bardzo dobra lekcja historii i okazja do poznania kultury, która często jest nam obca. Jak dla mnie czekanie jest tytułem godnym rekomendacji i pozycją, z którą warto się zapoznać nawet jeśli Korea nas specjalnie nie interesuje.