Jak Gwiezdne Wojny podbiły wszechświat - luigi - 6 kwietnia 2016

Jak Gwiezdne Wojny podbiły wszechświat


Chcecie wiedzieć, kto cytował Gandalfa w pierwszych szkicach scenariusza „Nowej Nadziei”? Albo kto miał wyreżyserować „Powrót Jedi”? Pewnie wszystkie te informacje możecie wyszperać w Internecie. Istnieje jednak lepsza alternatywa – większość tego rodzaju ciekawostek została zebrana w książce Charlesa Taylora „Gwiezdne Wojny. Jak  podbiły wszechświat?”. Dodatkowo autor wplótł je w zajmującą historię o rozwoju gwiezdnej sagi: od pomysłów młodego Lucasa, który rysował w notatniku kosmicznych żołnierzy, do kulturowego fenomenu dalece wykraczającego poza świat filmowy. Rzecz czyta się świetnie i to nawet pomimo błędów w polskim tłumaczeniu (np. Order 66 przełożono jako „Zakon 66”, przynajmniej w wersji ebookowej). 

Zamiast standardowej recenzji przedstawiam poniżej – w ramach zachęty – dziesięć spośród setek ciekawych informacji, jakie możecie znaleźć w książce. Nie wątpię, że niektóre z nich są znane wytrawnym fanom, ale każdy powinien znaleźć tutaj coś, o czym nie wiedział.

  1. Ważny szczegół wyglądu Dartha Vadera, jakim jest czarna maska, powstał przez przypadek. Ralph McQuarrie, który został poproszony o wykonanie kilku storyboardów do „Nowej Nadziei”, narysował scenę pojedynku między Vaderem a Skywalkerem (wtedy jeszcze noszącym nazwisko Starkiller). A ponieważ wyobraził sobie, że Vader przed chwilą wyszedł z próżni kosmicznej, dał mu maskę gazową. Maska tak się spodobała Lucasowi, że stała się nieodłącznym elementem kostiumu Vadera, a aby ją uzasadnić, dorobiono historię ze zniszczonym układem oddechowym.
  2.    W jednej z wersji scenariusza Obi-Wan Kenobi mówi do Luke’a Skywalkera „Dzień dobry”, na co ten odpowiada: „Co chcesz przez to powiedzieć? Czy życzysz mi dobrego dnia, czy oznajmiasz, że dzień jest dobry, niezależnie od tego, co o nim myślę; czy sam dobrze się tego ranka czujesz, czy może uważasz, że dzisiaj należy być dobrym?”. Jest to kopia dialogu między Bilbem a Gandalfem z początkowych stron „Hobbita” J.R.R. Tolkiena.
  3. Pies Lucasa nie tylko użyczył swojego imienia Indianowi Jonesowi, ale był również inspiracją dla postaci Chewbacci.
  4. W jednej z wczesnych wersji scenariusza szturmowcy posługiwali się mieczami świetlnymi, a nie miotaczami.
  5. Początkowo Sokół Millennium miał wyglądać tak jak Tantative IV – statek, który widzimy na samym początku „Nowej nadziei”, to w nim księżniczka Leia przemyca plany Gwiazdy Śmierci. Ale w trakcie produkcji filmu miał premierę serial „Kosmos 1999”. Główny statek w serialu był bardzo podobny do projektu Sokoła Millennium, więc Lucas w obawie przed oskarżeniami o plagiat, zalecił jego zmianę.
  6. Szkielet wielkiego stworzenia, który widzimy, gdy R2D2 i C3PO lądują na Tatooine w pierwszym akcie „Nowej Nadziei”, został przygotowany na potrzeby One of Our Dinosaurs is Missing – filmu… Disneya.
  7. O tym, że Vader jest ojcem Luke’a, Lucas powiedział już w 1977 roku jednemu z londyńskich fanzinów. Podobne informacje propagował przed premierą „Imperium Kontratakuje” David Prowse – aktor grający Vadera. Jako że był to czas przed-internetowy, spoilery dotarły do bardzo niewielkiego grona ludzi. 
  8. Głównym kandydatem na reżysera „Powrotu Jedi” był David Lynch. Pokazano mu nawet szkice koncepcyjne. Ostatecznie jednak Lynch nie zdecydował się na nakręcenie filmu.  
  9. Jar Jar Binks w pierwszych szkicach scenariusza „Mrocznego Widma” mówił normalną angielszczyzną. Był też o wiele bardziej rozgarnięty niż w ostatecznej wersji. Mimo tego księżna Amidala pała do niego odrazą, ponieważ należał do innej rasy.      
  10. W „Zemście Sithów” w scenie rozgrywającej się na planecie Kashyyyk miał pojawić się 10-letni Han Solo. Młody Solo przynosił Yodzie wiadomość o droidzie szpiegującym. 
luigi
6 kwietnia 2016 - 13:15