Disgaea 4 Complete + - Danteveli - 28 października 2019

Disgaea 4 Complete +

Disgaea to najprawdopodobniej najlepszy cykl gier SRPG jakie istnieją. Produkcje z tej serii łączą ciekawe historie z zabawnymi postaciami i wzruszającymi momentami. Jakby tego było mała każda kolejna gra rozbudowuje rozgrywkę o kolejne systemy zapewniające dziesiątki jeśli nie setki godzin zabawy na najwyższym poziomie. Disgaea jest kochana przez fanów gatunku jednak ciągle jest to coś niszowego na zachodzie. Czy premiera Disgaea 4 Complete + zmieni ten stan rzeczy?

Pod odrobinę dziwnym tytułem skrywa się kompletna wersja gry wydanej wcześniej na PlayStation 3 i PlayStation Vita wzbogacona o usprawnienia z piątej odsłony cyklu.

Cykl Disgaea charakteryzuje się tym, że bohaterami są zazwyczaj demony mieszkające w wymiarze, który nazwalibyśmy piekłem. Mamy więc postacie, które normalnie określilibyśmy jako tych złych. Jednak spora dawka komedii i sympatyczne postacie sprawiają, że nie czujemy, że nasi bohaterowie stoją po złej stronie mocy. Tym razem główną postacią jest pewien wampir, który zaprzestał pić ludzką krew i przerzucił się na sardynki. Nasz nietypowy krwiopijca pracuje jako trener Prinny (pingwinopodobne maskotki serii) w Hadesie. Niefortunny zbieg wydarzeń prowadzi do tego, że bohater rozpoczyna rewolucję by obalić skorumpowany rząd, który nie wykonuje dobrze swojej roboty w piekle. Po drodze napotykamy masę barwnych postaci, poznajemy sekrety wampira i trafimy na masę dziwnych zdarzeń.

Tradycyjnie dla cyklu Disgaea wszystko podane jest z olbrzymią dawką humoru i żartami, którymi bohaterowie sypią niczym z rękawa. Nippon Ichi Software udaje się skutecznie połączyć absurdalną komedię z poważniejszymi momentami i sekwencjami które potrafią nas poruszyć. Podobnie jest i tym razem chociaż osobiście mam wrażenie, że Disgaea 4 to jeszcze więcej żartów niż zwykle.

Gry z serii Disagea to produkcje wpisujące się w podgatunek produkcji role playing znany jako SRPG. Mamy tu znacznie większy nacisk na planowanie ataków i taktyczne podejście do rozgrywki bo bitwy toczą się na mapach po których poruszają się zarówno nasze jak i wrogie jednostki. Starcia trwają tu zazwyczaj znacznie dłużej niż typowe bitwy w grach RPG i gra składa się tak naprawdę z serii bitew otoczonych fabułą.

Starcia rozgrywają się z podziałem na tury. Najpierw rozmieszczamy nasze jednostki i wykonujemy nimi akcje po czym robi to samo przeciwnik. Czynności powtarzamy aż do momentu, gdy na polu bitwy zostaną tylko reprezentancie jednej ze stron konfliktu. Podczas naszej tury możemy poruszyć się jednostką i wykonać nią jedna akcję. Może to być atak, korzystanie ze specjalnych umiejętności i czarów, podniesienie i rzucenie jakąś inną osobą lub przedmiotem czy skorzystanie z rzeczy w naszym ekwipunku.

Pod względem możliwych akcji Disgaea 4 jest rozbudowana bardziej niż inne produkcje SRPG. Samo rzucanie jednostkami i przedmiotami ma wiele strategicznych zastosowań poczynając od szybszego przemieszania się aż po specjalne ataki zespołowe. Inna niezwykle interesującą mechaniką jest łączenie się postaci. Otóż jednostki możemy podzielić na te humanoidalne i potwory. Potwory mogą przemienić się w broń, która będzie wykorzystana przez nasze ludziki. Ewentualnie dwa potwory mogą połączyć się w większą silniejszą wersję ze specjalnymi zdolnościami. Dodajmy do tego wszystkiego jeszcze ataki zespołowe wynikające z położenia jednostek na polu bitwy, współdzielenie czarów pomiędzy mistrzami a pupilami czy system geo a wychodzi nam niezwykle rozbudowana gra.

Jeśli chodzi o panele geo to jest to naprawdę oryginalny patent serii Disgaea. Wszystkie pola na mapie podzielone są na różne kolory. Do tego mamy jeszcze specjalne kryształy wzmacniające lub osłabiające jednostki znajdujące się na polu tego samego koloru co to na którym leży dany kryształ. Kryształy możemy przerzucać by zmienić właściwości pól danego typu lub możemy je zniszczyć by zadać obrażenia wszystkim znajdującym się na danym kolorze. System ten tworzy dodatkowe warstwy strategii i sprawia, że rozgrywka jest znacznie bardziej interesująca niż w przypadku innych produkcji SRPG. Dobre wykorzystanie właściwości terenu może być kluczem do sukcesu i dać nam olbrzymią przewagę. Fajne jest także to, że przy dobrym wykorzystaniu paneli geo nasza słabsza drużyna ma szansę zmierzyć się z silniejszymi jednostkami.

Disgaea 4 to także masa innych systemów które mogą mieć olbrzymie przełożenie na rozgrywkę. Wiele z funkcji do jakich mamy dostęp od początku gry to rzeczy, które staną się naprawdę przydatne podczas zaliczania dodatkowych map i levelowaniu naszych postaci do kosmicznego poziomu 9999. Mamy na przykład rozbudowaną wersję systemu posiedzeń parlamentarnych, gdzie staramy się przeprowadzać ustawy wpływające na rozgrywkę i inne elementy gry.

Powraca także Item World, czyli system podróżowania wewnątrz naszych przedmiotów by je ulepszać. W tym trybie toczymy serię bitew na losowo generowanych poziomach ścierając się z coraz to silniejszymi przeciwnikami. Sam Item World gwarantuje nam dziesiątki godzin zabawy w drodze do nabicia poziomów przedmiotów i walce z sekretnymi bossami.

Disgaea 4 Complete + to produkcja która zdaje się nie mieć końca. Gra jest przepakowana rzeczami do robienia i zaliczenie kampanii to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej. Zdaje sobie sprawę z tego, że sprawia to, że tytuł ten może być trochę przytłaczający. W końcu jest to produkcja niezwykle rozbudowana z zatrważającą ilością systemów. Fajne jest jednak to, że Disgaea jest skonstruowana tak, że do przejścia kampanii nie musimy korzystać z tych dodatkowych elementów. Możemy je spokojnie olać a i tak będziemy bawili się dobrze. Jednocześnie osoby w temacie mogą korzystać ze wszystkich dodatków i cieszyć się grą na naprawdę wiele godzin.

Na sam koniec jeszcze kilka informacji na temat tego co zawiera ta wersja gry. Mamy do czynienia z rozszerzoną edycją Disgaea 4 wydaną wcześniej na PlayStation Vita z kilkoma dodatkami i udogodnieniami. W grze są wszystkie DLC i kilka usprawnień z Disgaea 5 i D2 jak Cheat Shop, czy możliwość zmieniania wyglądu broni. Podbito także rozdziałkę do Full HD i dodano Auto-Save. Masa pomniejszych usprawnień związanych z animacjami i funkcjami online sprawia, że gra się lepiej niż wcześniej. Nie miałem najmniejszego problemu z przeskoczeniem z rozwiązań z 5 do tego co jest tutaj bo większość uprawień została dodana do tej wersji gry. Jest to spory atutu Complete + i mocny argument za zakupem tej wersji nawet jeśli grało się w nowsze odsłony.

Jestem bardzo zadowolony z tego co oferuje mi Complete +. Nie ma co ukrywać, że jestem fanem cyklu Disgaea jeszcze z czasów PS2 i z każdą grą z tej serii spędzam wiele godzin. Teoretycznie produkcje te powinny mi się znudzić już dawno temu. Jednak poziom rozbudowania tych produkcje jest olbrzymi. Zwłaszcza z perspektywy osoby, która lubi grzebanie w statystykach i nabijanie poziomów. Ciesze się, że Nippon Ichi Software wydało ten port i znacznie więcej osób będzie miało okazję poznać zalety serii. Fajnie też, że w wypadku tej wersji 4 nie będzie czuć braku wielu funkcji zaimplementowanych dopiero w 5 cześć gry. Udogodnienia takie jak Cheat Shop bardzo pozytywnie wpływają na rozgrywkę.

Disgaea 4 Complete + to przypadek świetnej gry, która stała się jeszcze lepsza. Wzbogacenie tytułu o wszystkie DLC a także dodatkowe systemy i udogodnienia pochodzące z Disgaea 5 sprawiło, że mamy do czynienia z mega produkcją na wiele godzin. Każdy fan gatunku SRPG powinien od raz popędzić do sklepu po swój egzemplarz bo na ten moment na rynku nie ma produkcji, która może marzyć o detronizacji cyklu Disgaea. Wzbogacona 4 jest tylko kolejnym argumentem na wyższość serii Nippon Ichi Software nad tym co oferuje nam konkurencja.

Danteveli
28 października 2019 - 18:32