Darius Cozmic Collection - Danteveli - 22 czerwca 2020

Darius Cozmic Collection

Doszliśmy do tego punktu rozwoju branży gier wideo, że spora część nowych tytułów to porty, remastery i kontynuacje starych serii. Na konsolach i komputerach możemy zagrać w masę starszych tytułów, w tym masę klasyków i pozycji kultowych. Nie jestem największym fanem tego zjawiska, ale może  Darius Cozmic Collection zmieni moje zdanie?

Darius to seria gier shoot em up, której początki sięgają drugiej połowy lat osiemdziesiątych. Cykl jest w pewnych kręgach kultowy i uwielbiany przez fanów tego typu gier. Ja wcześniej miałem tylko kontakt z jedną odsłoną serii, więc nie nazwę się fanem i podobnie jak w przypadku ogrywanego jakiś czas temu Psikyo podchodzę do tematu jako ktoś, kto lubi sobie czasem postrzelać i unikać wrogich pocisków.

Darius Cozmic Collection na zachodzie zostało podzielone na dwa tytuły. Mamy kolekcję gier konsolowych i kolekcję arcade. Jest to dosyć nietypowe rozwiązanie, którego do końca nie rozumiem. W końcu nie mamy do czynienia z zatrważającą ilością gier, tak że kolekcja musi zostać rozbita na kilka części. Oba zestawy zawierają jedynie garstkę tytułów

Edycja Arcade zawiera 4 tytuły z serii Darius w 7 wersjach. Są to trzy wersje pierwszej gry Darius (Arcade, original version), Darius (Arcade, new version) i Darius (Arcade, extra version). Sequel Darius II (Arcade, Dual Screen version) a także alternatywną wersję tej gry pod tytułem SAGAIA (Arcade, ver.1), SAGAIA (Arcade, ver.2)i Darius Gaiden (Arcade).

Z kolei wersja Console to 6 tytułów w 9 wersjach. Mamy tam dostęp do Darius II (Mega Drive, JP version),SAGAIA (Genesis, US version), SAGAIA (Master System, EU version), Darius Twin (Super Famicom, JP version), Darius Twin (Super NES, US version), Darius Force (Super Famicom, JP version) , Super Nova (Super NES, US version), Darius Alpha (PC Engine, JP version) i Darius Plus (PC Engine, JP version). Z tej perspektywy obie kolekcje wydają się raczej skromne bo przeciętny gracz nie będzie przesadnie zainteresowany różnymi wersjami tego samego tytułu. Wydaje mi się też, że dałoby się upchnąć te wszystkie gry do jednej paczki co byłoby znacznie lepszym posunięciem.

Jeśli chodzi o same gry to Darius to shoot em up, gdzie lecimy z lewej strony ekranu w prawo i pokonujemy niekończące się fale przeciwników. Mówimy uciekać przed wrogimi pociskami i zbierać ulepszenia pozwalające nam na strzelanie rożnymi pociskami czy dające zwiększoną obronę. Darius słynie z tego, że większość przeciwników jest utrzymana w morskiej stylistyce. Walczymy więc z rzeczami przypominającymi ryby statki, czy tam ryby roboty. W późniejszych odsłonach sytuacja trochę się zmienia i przeciwnicy stają się odrobinę bardziej różnorodni, ale nie zmienia to zbytnio zasady rozgrywki.

Jedno co mnie odrobinę zaskoczyło to stosunkowo wysoki poziom gier z tych kompilacji. Musiałem się wysilać by kończyć pierwsze mapy. Wynika to z tego, ze wrogów jest pełno a pocisków na ekranie pojawia się jeszcze więcej. Mały błąd oznacza utratę cennego życia. Mój brak zdolności sprawił, ze łatwiej było mi się wyuczyć kolejności pojawiania się wrogich statków i atakowanie ich zanim staną się zagrożeniem. Nie wiem na jak długo skuteczna jest ta metoda bo trudno spamiętać wszystko co pojawia się na ekranie. Alternatywą jest skorzystanie z opcji szybkiego zapisu i wczytywania jaka została udostępniona w kolekcji. No i ewentualnie można też być dobrym w shoot em upy i nie mieć problemu z manewrowaniem pomiędzy wrogami i pociskami. Ja niestety jestem na tą ostatnią opcję za słaby i zbyt stary żeby to próbować zmieniać.

Wspominam o tym dlatego, że mam wrażenie, że ta kolekcja nie jest przyjazna niedzielnym graczom i osobą, które są zainteresowane sprawdzeniem gatunku. Brakuje tutaj jakiegoś super baby mode tak by bezstresowo pokonywać plansze i dopiero się uczyć jak grać w tego rodzaju produkcje. Hardkorowi gracze pewnie tego nie potrzebują i mogą wyśmiewać takie rozwiązania. Pewnie mają rację, ale mam wrażenie, że tego typu kolekcje to dobra okazja by spróbować trafić do nowych graczy i zwiększyć pulę fanów Darius i całego gatunku. Tutaj chyba są na to stosunkowo małe szanse zarówno z powodu ceny jak i poziomu trudności gier.

Mam wrażenie, że Darius Cozmic Collection to coś tylko dla największych fanów strzelanek w kosmosie i maniaków serii Darius. Dla innych stosunkowo wysoka cena i skromna zawartość mogą stanowić barierę, której po prostu nie warto pokonywać. Jeśli jednak mimo wszystko chcemy sprawdzić, któryś z zestawów to wersja Arcade wydaje się lepszą opcją. Mam wrażenie, że udostępnione tam tytuły są ciekawsze niż w wersji Console.

Danteveli
22 czerwca 2020 - 14:22