Beautiful Desolation - Danteveli - 29 czerwca 2021

Beautiful Desolation

Jestem dożywotnim fanem oryginalnych odsłon serii Fallout. Zakochałem się w tych tytułach ćwierć wieku temu i wciąż do nich powracam. Ciągle zaskakują mnie czymś nowym, a dzięki modom tworzonym przez fanów zawsze jest okazja spróbować jakiejś wariacji misji czy lokacji. Od czasu do czasu mam jednak ochotę na coś nowego co będzie przypominać mi o wspaniałości gier Black Isle Studios. Dlatego gdy tylko zobaczyłem screeny z Beautiful Desolation, wiedziałem, że muszę w to zagrać. Tylko czy ten tytuł tak naprawdę ma coś wspólnego z serią Fallout?

Akcja Beautiful Desolation rozgrywa się w postapokaliptycznej Afryce Południowej. Mykiem tutaj jest to, że początek gry rozgrywa się w alternatywnej wersji naszego świata, gdzie na Ziemię przybyli kosmici oferujący nam przeskok cywilizacyjny. Główny bohater wraz z bratem są trochę podejrzliwi i decydują się sprawdzić, co stoi za licznymi technologicznymi nowinkami dostarczonymi przez gości. W wyniku wypadku para wraz z psem robotem ląduje w dalekiej przyszłości, gdzie musiało dojść do tragedii, która zakończyła naszą cywilizację. Misją braci jest odnalezienie sposobu na powrót do domu. Po drodze czeka ich masa przygód, pomoc jednej z wielu frakcji na pustkowiach, a także okazja do poznania co stało się z naszą planetą.

Beautiful Desolation to izometryczna gra przygodowa typu point and click. Oznacza to tyle, że podstawą rozgrywki jest zwiedzanie lokacji, zbieranie przedmiotów i używane ich w odpowiednich miejscach i odpowiedni sposób, tak by pozwiązywać zagadki. Do tego mamy tonę rozmawiania z postaciami po to, by poznawać świat i decydować o jego losach. Gra jest tak skonstruowana, że poznamy różne frakcje, z którymi możemy współpracować lub przeciwstawiać się im. Oczywiście interesy różnych stron bardzo często są ze sobą sprzeczne i musimy podejmować trudne decyzje, które przełożą się nie tylko na nasze relacje z postaciami, ale także losy postapokaliptycznej krainy.

Tym, co sprawiło, że zainteresowałem się Beautiful Desolation, były screeny przedstawiające interfejs podczas rozmowy z postaciami w grze. Musiałem przetrzeć oczy ze zdziwienia, bo widziałem stary dobry Fallout. Więcej screenów tylko potwierdzało to, że albo w końcu zwariowałem, albo ktoś zrobił współczesną grę w rzucie izometrycznym, która jest tak mocno inspirowana Fallout, że moje serce szybciej bije. Interfejs i klimat tej produkcji czerpie garściami z dorobku Black Isle i ciesze się z tego faktu niezmiernie.

Beautiful Desolation to naprawdę ciekawa i pomysłowa gra, która trochę traci przez obecność na konsolach. Niestety nie udało się dobrze przenieść tego ewidentnie komputerowego tytułu tak by na padzie i przed telewizorem grało się dobrze. Nie jest tak, że ten tytuł jest na PlayStation niegrywalny, ale przez interfejs i ograniczenia kontrolera wypada on po prostu słabiej od wersji dostępnej na Steam. Na dokładkę telewizor to nie monitor i z obu urządzeń korzysta się trochę inaczej. W moim wypadku monitor jest na biurku i siedzę stosunkowo blisko. Praktycznie mógłbym dać w mój monitor z dyńki jeśli bym się bardzo zdenerwował czymś w grze. Telewizor za to jest ładny kawałek od mojej głowy i musiałbym rzucać kapciem. Chce przez to powiedzieć, że tytuł z rzutem izometrycznym i wszystkim drobniutkim niczym robaczki nie do końca współgra z ideą obserwowania akcji z kilometrowej odległości.

Oba powyższe problemy nie są czymś nie do pokonania, zwłaszcza przy grze z tak dobrym klimatem i wciągającym światem. Jednak to ten z tytułów, które są dostępne na konsoli, ale nie oznacza to, że powinno się w nie grać na konsoli. Ze swojej strony polecam zagranie na komputerze jeśli mamy taką opcję a wersja PlayStation niech pozostanie tylko, dla tych którzy nie mają innego wyjścia.

Beautiful Desolation to wciągający i unikatowy tytuł, który czerpie z dorobku studia Black Isle, ale robi to w ciekawy sposób i zamiast kopiować klasykę komputerowych gier role playing, dostarcza nam ciekawą przygodówkę. Jeśli kogoś nie mierzi wizja gry bez walki, gdzie trzeba sporo gadać i rozwiązywać zagadki to warto zainteresować się Beautiful Desolation.

Danteveli
29 czerwca 2021 - 09:32