Block'Em! - Danteveli - 28 grudnia 2022

Block'Em!

Uważam, że należę do osób, które mają rękę na pulsie, jeśli chodzi o gry wideo. Jestem na bieżąco z tym, co się dzieje w naszym światku, gram na praktycznie wszystkich systemach i sprawdzam tyle gier ile to możliwe czasowo i finansowo, dla kogoś niezajmującego się profesjonalnie gierkami. Zawsze staram się wynaleźć coś ciekawego lub fajnego. Dlatego dzisiaj chciałem napisać kilka słów o ciekawym przypadku gry Block'Em!

Block'Em! to gra indie stworzona przez ekipę ze studia CatShawl Games i wydana przez AuroraPunks i Curvegames. Tytuł to jedna z tych pozycji z przyjazną grafiką nastawiona pod rozgrywkę w kilka osób. W tym przypadku jest to mieszanka puzzli i akcji od 2 do 4 osób.

Tytuł wygląda prosto, ale ma swój urok i styl, dzięki któremu Block'Em! może zapadać w pamięć i przyciągać do siebie sporo osób.

Jednak zamiast hitu na miarę Fall Guys czy Among Us. O tej produkcji nikt nie słyszał. Dlaczego Block'Em! to jedna wielka niewiadoma i gra kompletnie nieznana ludziom.

Z mojej perspektywy sprawa jest interesująca i raczej nietypowa. Tytuł pojawił się w dystrybucji na PC we wrześniu tego roku. Gra została jednak wycofana ze sprzedaży już po kilku dniach. Zastanawiałem się ,czemu gra wyparowała ze Steam.

Po odrobinie grzebania okazało się, że oficjalnym powodem są „skandaliczne” komentarze i podejrzenie zmasowanej kampanii przeciwko tytułowi w recenzjach na platformie Valve. Prawie wszystkie negatywne komentarze tytułu zostały wykasowane, więc trudno mi powiedzieć czy rzeczywiście doszło do jakiejś kampanii nienawiśći i niecnych działań w stosunku akurat tej gry. W każdym razie wydawca zdecydował się na wycofanie jej ze sprzedaży.

Dlaczego piszę o tym teraz? Mniej więcej w połowie grudnia, twórcy dali znać fanom, że ich tytuł nie będzie do kupienia przez jakiś czas. W poście na grupie steam deweloperzy oznajmili, że wydawca zdecydował się na tak zwane simship, czyli ponowne opublikowanie gry na PC w momencie gdy będzie miała ona swoja konsolową premierę. Nie nastąpi to jeszcze przez długie miesiące, więc osoby zainteresowanie Block'Em! muszą obejść się smakiem. Ewentualnie została opcja kupna kluczyka gdzieś poza Steam i aktywowania go na platformie Valve by pograć w ten tytuł.

Ja nie spotkałem się jeszcze z podobnym przypadkiem. Powód zdjęcia gry ze sklepu Steam jest co najmniej dziwny. Plan na ponowne opublikowanie go wraz z konsolowym portem ma pewnie sens z marketingowej perspektywy, ale ja nie jestem do końca przekonany. Jakoś całość w takim stanie rzeczy wygląda dla mnie dziwnie. Nie będę jednak snuł tutaj jakichś teorii spiskowych.

To by było na tyle, jeśli chodzi o całkiem nietypowy przypadek gry Block'Em! Ciekaw czy coś podobnego wydarzyło się już przy jakichś innych, mniejszych lub wiekszych grach?

Danteveli
28 grudnia 2022 - 20:14