River Tails: Stronger Together - Danteveli - 23 kwietnia 2023

River Tails: Stronger Together

Dawno, dawno temu w odległej krainie na konsole i komputery wychodziła cała masa gier platformowych z bohaterami starającymi się zostać maskotkami na miarę Mario, Sonica czy Crasha. Większość z nich przepadła i nie miała nawet startu do gigantów. Było jednak sporo fajnych produkcji, które świetnie sprawdzały się po ograniu najnowszych przygód hydraulika czy niebieskiego jeża. Teraz raczej trudniej o tego typu produkcje. No chyba że poszuka się w segmencie mniejszych produkcji i gier niezależnych. Tam możemy znaleźć takie tytuły jak River Tails: Stronger Together.

River Tails: Stronger Together to niezależna gra platformowa studia Kid Onion Studio, która obecnie znajduje się w fazie wczesnego dostępu na Steam. Kolorowy tytuł wydał mi się całkiem interesujący więc zdecydowałem się sprawdzić River Tails: Stronger Together grając głownie na Steam Deck.

Bohaterami gry jest dosyć nietypowa para. Fioletowy kotek i pomarańczowa ryba po przypadkowym spotkaniu decydują się połączyć siły by pomóc sobie nawzajem. Fabuła jest tutaj raczej bajkowa w wariancie dla najmłodszych. Nie mamy bowiem żadnych dialogów i wszystko przekazywane jest przez krótkie scenki pełne grymasów i min odstawianych przez postacie. Takie coś ma swój urok i dobrze komponuje się z kolorowym stylem informacyjnym, że może być to gra dla młodszych graczy.

Czeka ich jednak swego rodzaju brutalne zderzenie z rzeczywistością. River Tails: Stronger Together stworzone zostało pod tryb kooperacji, gdzie jedna osoba steruje jedną postacią a druga drugim zwierzątkiem. Można to robić na jednym padzie lub przy kombo klawiatury i myszki. Da się też grać samemu i gra przypomina wtedy Brothers - A Tale of Two Sons.

Poruszamy jedną postacią za pomocą lewej gałki analogowej a drugą za pomocą drugiej. Dodatkowo skoki i chwytanie znajdują się pod triggerami przy odpowiednich analogach. Taki system może być trochę skomplikowany dla mniej wyćwiczonych czy właśnie młodszych graczy. Łatwo o pomyłkę i trzeba mieć niezłą koordynację by wszystkiego pilnować przy trochę bardziej skomplikowanych sekcjach platformowych.

Ten dysonans pomiędzy stylem, oprawą graficzną i rozgrywką mnie zastanawia. Na pierwszy rzut oka River Tails: Stronger Together to pozycja idealna dla młodszych graczy. Jednak obawiam się, że będzie ona dla nich zbyt skomplikowana i wymagająca nawet w wariancie współpracy z innym domownikiem. Może jestem w błędzie i nie doceniam dzieci. Plus liczy się też frajda jaką dany tytuł może zapewnić. W przypadku River Tails: Stronger Together można liczyć na dużo radochy grając w dwójkę.

River Tails: Stronger Together to kolorowa i dosyć ciekawa pozycja z przyjemnymi bohaterami i całkiem solidną rozgrywką. Grając samemu potrzeba chwili na dostosowanie się do sterowania, ale nie jest to jakiś problem nie do przeskoczenia. Tytuł zyskuje w trybie kooperacji i tutaj tkwi jego moc. Moim zdaniem warto mieć ten tytuł na oku i sprawdzić go po wyjściu z Steam Early Access.

Danteveli
23 kwietnia 2023 - 12:29