Showgunners - Danteveli - 15 maja 2023

Showgunners

Przyszłość zawsze zapowiada się raczej źle. Ci którzy mówią o dobrobycie nie mają racji i teorie w stylu końca historii wydają się żartem. Bliższe prawdzie są wszelkiej maści dystopie i koszmary twórców science fiction. Co prawda jeszcze oficjalnie nie doczekaliśmy się żadnego programu telewizyjnego o zabijaniu, ale może niedługo to się zmieni. W międzyczasie pozostaje nam granie w Showgunners.

Showgunners to najnowsza gra polskiego studia Artificer, które w Warszawie kleci swoje tytuły. Ich produkcja jakiś czas temu była znana jako Homicidal All-Stars , ale najwyraźniej nie był to chwytliwy tytuł i zdecydowano się na Showgunners. Poprzednia nazwa wydaje mi się fajniejsza i chyba bardziej pasuje do tonu gry, ale co ja tam wiem o takich sprawach?

Głona bohaterką gry jest Scarlett Martillo, która bierze udział w telewizyjnym programie Homicidal All-Stars. Po tytule tej niezwykle oryginalnej produkcji i tym, że gra umiejscowiona jest w dystopijnej przyszłości, można domyślić się o co chodzi. Zabijanie za grubą kasę czyli ulubiony sport w zgnuśniałych światach u schyłku potęgi. W przypadku naszej bohaterki nie przyświeca je tylko wizja kompania się w mamonie, ale także możliwość zemsty.

Fabuła Showgunners kojarzy mi się z kultowym filmem Running Man na podstawie opowiadania Stephena Kinga. Innym skojarzeniem jest papierowe RPG SLA Industries, gdzie wcielamy się w uczestnika zwariowanego programu telewizyjnego promowanego przez gigantyczną, złą korporację. Lubię takie klimaty i historie z krytyką trendów współczesnego społeczeństwa. Pod tym wzgledem Showgunners wypada dobrze i mamy tutaj komentarz na temat obecnego stanu rzeczy w lekko komediowym sosie.

Showgunners to strategia turowa w stylu tytułów takich jak XCOM. Nasza bohaterka i dwóch towarzyszy mierzą się z masą wrogów.


Miałem okazję pograć głównie na Steam Deck i Showgunners sprawdza się na przenośnym komputerze Valve całkiem nieźle. Są drobne problemy z czytelnością wynikające z rozmiaru ekranu Deck, ale nie przeszkadza to specjalnie w graniu. Tytuł sprawdza się ok i działa dobrze z takim rodzajem sterowania jakie oferuje system Valve.

Showgunners to całkiem udana strategia turowa z oryginalnym klimatem distopii, który sprawia, że gra się przyjemnie. Jeśli ktoś jest fanem gier w stylu XCO lub japońskich gier SRPG, to warto się zainteresować tym tytułem. Zwłaszcza, że gra nadaje się w sam raz na partyjki na Steam Deck.

Danteveli
15 maja 2023 - 12:49