Nobunaga's Ambition: Awakening - Danteveli - 21 lipca 2023

Nobunaga's Ambition: Awakening

Wspominałem o tym wiele, wiele razy, ale interesują się historią różnych krajów azjatyckich. Obok Chin i Korei to właśnie Japonia jest moim oczkiem w głowie. Zwłaszcza okresy konfliktów które kształtowały kraj i postacie wybijające się w najtrudniejszych momentach. Nobunaga Oda to jedna moich ulubionych postaci historycznych z Kraju Kwitnącej Wiśni. Człowiek, który dla taktycznej przewagi w początku swojej politycznej i militarnej kariery udawał głupka by w kilka lat później podbić prawie cały kraj i zrewolucjonizować japońską sztukę wojenną, jest fascynująca postacią. Moja mini obsesja Nobunagą sprawiła, że niczym ćma do ognia pędzę do każdej gry z udziałem Ody. Teraz w moje ręce trafiło Nobunaga's Ambition: Awakening. Będzie jazda.

Nobunaga’s Ambition: Awakening to strategiczna gra historyczna, która należy do serii Nobunaga’s Ambition, rozpoczętej w 1983 roku. Tylko dla formalności przypomnę, że Nobunaga's Ambition to strategia turowa, w stylu gier takich jak Total War, Hearts of Iron, Romance of Three Kingdoms, Crusader Kings czy Civilization. W przypadku Nobunaga’s Ambition: Awakening mowa o grze, która pojawiła się w Japonii już jakiś czas temu, lecz teraz ma premierę na zachodzie na platformy PC, PlayStation 4 i Nintendo Switch.

W produkcji tej wcielamy się japońskiego feudalnego władcę. Naszym celem jest zjednoczenie krainy rozdartej wewnętrznymi konfliktami. W grze mamy okazję stać się jednym z ponad 2000 oficerów z okresu Sengoku w tym samego Nobunagę Odę.Gra pozwala graczom wcielić się w rolę jednego z wielu daimyo) Japonii w okresie Sengoku . Celem gry jest zjednoczenie kraju pod swoim przywództwem, poprzez dyplomację, handel, rozwój i oczywiście wojnę. Gracz może też tworzyć własne postacie i edytować istniejące. Jest to fajny zabieg bo możemy sami podbić Japonię lub przerobić takiego Nobunage na kogoś bardziej podobnego do siebie.

Podstawą zabawy jest kilka kampanii przedstawiających Japonię w XVI i XVII wieku. Oparte są one na losach człowieka, który prawie zjednoczył Japonię i wydarzeniach po jego śmierci. Jest także fikcyjny scenariusz pozwalający na pobawienie się w rywalizację 30 klanów. Tym razem w przeciwieństwie do podstawowej edycji gry mamy większy wybór opcji tego, gdzie zaczniemy naszą przygodę. Co ciekawe mamy możliwość modyfikowania tego jak bardzo dokładne mają być scenariusze historyczne.

Pozwala to wybrać nam czy chcemy bawić się w typową grę grand strategy, czy też może jesteśmy zainteresowani bliższym poznaniem historii tamtego fascynującego okresu historycznego. Możemy zdecydować czy postacie mają żyć tak długo jak było to naprawdę, czy ma dochodzić do wydarzeń znanych z historii, czy będziemy otrzymywać questy starające się naprowadzić nas na ścieżkę zgodną z prawdziwymi zdarzeniami. Element ten sprawdza się fajnie bo dobrze bawić mogą się zarówno osoby takie jak jak, które chcą trochę lepiej poznać niektóre wątki epoki Sengoku jak i zainteresowani scenariuszami co by było gdyby.

Budujemy i rozbudowujemy swoje miasta, bawimy się w dyplomację i dozbrajamy swoją armię na wypadek konfliktów. Co turę, która trwa w świecie gry miesiąc możemy rozbudowywać nasze zasoby, budować nowe pola, powoływać nowych rekrutów do wojska czy tworzyć sojusze. Po każdym naszym ruchu zostajemy przeniesieni na ekran narady, gzie zaprezentowane nam zostają informacje na temat wydatków i przychodów naszych ziemi. Zostajemy także uraczeni informacjami na temat sytuacji w naszym skrawku świata. Im więcej ziemi zdobędziemy tym więcej zarządzania i tych samych trochę nudnych akcji nas czeka. Na szczęście są one otoczone elementami fabularnymi, które moim zdanie są olbrzymim magnesem całej produkcji.

Bitwy są jednym z najważniejszych elementów gry. Gracz może wybrać spośród różnych formacji, taktyk i broni, aby pokonać swoich przeciwników. Bitwy są dynamiczne i zależą od wielu czynników, takich jak teren, pogoda, morale i umiejętności dowódców. Gra pozwala też na oblężenia zamków i oblężenia morskie. Gra ma też system walki na morzu i w powietrzu, który wprowadza nowe możliwości strategiczne.

Będziemy budować krótkotrwałe sojusze i prosić naszych przyjaciół o pomoc po to by wykańczać naszych sąsiadów na drodze do dominacji nad wyspą. Potyczki nie wyglądają tak imponująco i nie są tak rozbudowane jak w najnowszych odsłonach cyklu Total War. Przypominają one jednak to co znamy z tamtej serii. Toczą się one w czasie rzeczywistym ale mamy oddana do dyspozycji funkcję pauzy. Możemy wydawać proste rozkazy i korzystać ze specjalnych umiejętności, które przy odpowiedniej taktyce pozwolą nam na eliminację silniejszych przeciwników. Bitwy obserwujemy albo z bardzo prostego widoku taktycznego, gdzie formacje przedstawione są za pomocą klocków albo z widoku oficera. Wtedy obserwujemy pole walki z zza naszego oddziału.

Gra ma piękna grafikę i muzykę, która oddaje klimat feudalnej Japonii. Gra ma też wiele opcji dostosowania, takich jak poziom trudności, długość scenariusza, liczba frakcji i wydarzenia historyczne. Gra ma też tryb wieloosobowy, w którym gracze mogą współpracować lub rywalizować ze sobą online lub lokalnie.

Nobunaga’s Ambition: Awakening to gra dla fanów strategii historycznych, którzy lubią zagłębiać się w szczegóły i podejmować ważne decyzje. Gra jest wymagająca i czasochłonna, ale też satysfakcjonująca i wciągająca. Osoby myślące o zagraniu w produkcje typu grand strategy na konsoli mogą śmiało interesować się tym tytułem. Ascension pod każdym względem przewyższa podstawową wersję gry. Dlatego też nie mogę doczekać się kolejnych dziesiątek jaki spędzę udając, że jestem Nobunagą Oda.

Danteveli
21 lipca 2023 - 09:08