Might & Magic: Clash of Heroes - Definitive Edition - Danteveli - 10 sierpnia 2023

Might & Magic: Clash of Heroes - Definitive Edition

Upadek Might & Magic to jedna z najbardziej tragicznych historii w świecie gier wideo. Jedna z najciekawszych i najbardziej pomysłowych marek pełna oryginalnych i genialnych tytułów po prostu wyparowała. Boli to jeszcze bardziej bo moje ukochane Heroes III należy właśnie do Might & Magic i od dzieciństwa byłem zakochany w tym IP. Teraz nie ma już co liczyć na tę markę. Pozostają nam odgrzewane kotlety jak Might & Magic: Clash of Heroes - Definitive Edition. Tylko czy bycie odgrzewanym kotletem z automatu znaczy, że coś nie jest smaczne?

Might & Magic: Clash of Heroes - Definitive Edition to nowa wersja starego tytułu, który ma już 14 lat na karku. Gra została wydana pierwotnie na Nintendo DS w 2009 roku, a następnie doczekała się remastera HD na PC w 2011 roku. Teraz na rynek trafia Definitive Edition gry. Nowa wersja produkcji nie wprowadza wielu zmian względem poprzedniej wersji, ale jest to okazja by więcej osób mogło sprawdzić ten całkiem unikatowy tytuł.

Might & Magic: Clash of Heroes to niezwykła hybryda gry, która łączy w sobie elementy RPG, strategii i łamigłówek. Gra jest podzielona na pięć kampanii fabularnych, w których wcielamy się w różnych bohaterów i ich armie, należące do znanych frakcji z serii Heroes of Might and Magic. Każda kampania ma swój własny styl graficzny, fabułę i postacie, a także unikalne umiejętności bohatera i jednostek.

Walki w grze odbywają się na dwóch siatkach 8x6, które zajmują oba ekrany Nintendo DS. Naszym zadaniem jest ułożyć identyczne jednostki tego samego koloru w określonych wzorach, używając ograniczonej liczby ruchów na turę. Poziome linie tworzą ściany obronne, które chronią nas przed atakami przeciwnika i mają dodatkowe właściwości w zależności od frakcji. Pionowe linie ładują jednostki do ataku, który następuje po kilku rundach (różne jednostki mają różny czas ładowania, poziom obrażeń i inne cechy). Gdy licznik się skończy, jednostki ruszają na drugi ekran i atakują wszystko, co jest przed nimi, w tym ściany, jednostki, cele specjalne lub bohatera przeciwnika.

Gra oferuje ciekawy system rozwoju postaci i jednostek. Bohaterowie zdobywają poziomy doświadczenia, złoto i zasoby, które pozwalają im kupować lepsze jednostki z różnych budynków. Jednostki można także ulepszać poprzez łączenie ich z artefaktami lub innymi jednostkami tego samego typu. Ponadto bohaterowie mogą używać specjalnych zaklęć i zdolności, które wpływają na przebieg walki.

Gra ma bardzo atrakcyjną oprawę graficzną i dźwiękową. Postacie i jednostki są rysowane w stylu anime i mają dużo wyrazu. Świat gry jest kolorowy i pełen szczegółów. Muzyka jest przyjemna dla ucha i pasuje do klimatu gry.

Might & Magic: Clash of Heroes to gra godna polecenia fanom zarówno gier RPG, jak i łamigłówek. Gra ma dużo do zaoferowania pod względem fabularnym, strategicznym i taktycznym. Gra jest jednak także bardzo trudna i wymaga sporo cierpliwości i umiejętności. Niektóre walki mogą być frustrujące i wymagać wielu prób. Gra nie jest więc dla każdego i może niektórym zniechęcić do dalszej zabawy.

Ogólnie fajnie, że na rynek trafia Might & Magic: Clash of Heroes - Definitive Edition. Przynajmniej w prypadku graczy konsolowych, którzy nie mieli dostępu do tego tytułu ( na PC to tylko skok na kasę bo wywalono oryginalną wersję gry ze sklepu Steam).  Sama gra nadal wciąga i oferuje sporo dobrego. Szkoda tylko, że ten odgrzewany kotlet nie jest zapowiedzią świetlanej przyszłości dla Might & Magic. Wątpię żeby ta marka szybko powróciła do świata żywych.

Danteveli
10 sierpnia 2023 - 05:34