Spy x Family: Portret Rodzinny (light novel). - Froszti - 14 sierpnia 2023

Spy x Family: Portret Rodzinny (light novel).

Przygody nietuzinkowej rodzinki Forgerów to bez wątpienia jedna z najlepszych mangowych historii, jakie pojawiły się w ostatnich latach na naszym rynku. Fan serii nie tylko mangą i anime jednak żyje i czasem potrzebuje on również innej dawki popkulturowej rozrywki. To właśnie do takich osób kierowana jest light novelka Spy x Family: Portret Rodzinny, która pojawiła się ofercie wydawnictwa Waneko.

Light novelka Spy x Family: Portret Rodzinny to nic innego jak książkowy spin-off głównej mangowej serii. Treść publikacji nie jest w żaden sposób fabularnie powiązana z tym, co można znaleźć w mandze. Teoretycznie więc po tytuł może sięgnąć każdy, nawet jeśli nie miał jeszcze przyjemności obcowania z komiksem (do czego mocno zachęcam). Teoria i rzeczywistość nie zawsze jednak idą w parze i tak jest w przypadku tego dzieła. Tytuł polecany jest tylko fanom serii, którzy doskonale znają wykreowany świat i pojawiających się w nich bohaterów. Książka nie bawi się bowiem w żadne wytłumaczenia czy wprowadzenia, od razu wrzucając czytelnika w wir wartkiej akcji.

Na treść książki składają się cztery krótkie historie (każda poświęcona innemu bohaterowi), plus krótki epilog. Zarys fabularny rozdziałów został przygotowany przez twórcę mangi (Tatsuya Endo), a następnie odpowiednio i co najważniejsze dobrze dopasowany do słowa pisanego przez Aya Yajime. Zasiadając do lektury LN, będziemy mieć okazję podziwiać poczynania Anyi na szkolnej wycieczce (na której oczywiście coś musi się stać), zobaczyć co wyniknie z powierzenia opieki nad uroczą młodą przedstawicielką rodziny Forgerów młodszemu bratu Yor (Yuri Briar), trochę lepiej poznać Frankyego (który w mandze często jest gdzieś w tle całej opowieści) czy być świadkiem pozornie normalnego rodzinnego wypadu do parku (za którym oczywiście kryje się coś więcej).

Każdy z rozdziałów zajmuje około trzydziestu stron. Nie można więc od historii oczekiwać przysłowiowych cudów. Całość jak na light novelkę przystało, jest więc lekka, łatwo przyswajalna i bardzo szybka do przeczytania. Typowa szpiegowska akcja nie odgrywa w tych opowiadaniach znaczącej roli. Ustępuje ona miejsca wyrazistej komedii przeplatanej elementami familijnymi. Treści te są naprawdę nieźle przygotowane i często mimowolnie wywołują uśmiech rozbawienia na twarzy czytelnika.

Spy x Family: Portret Rodzinny nie jest więc dziełem wybitnym i książce swoim poziomem bardzo daleko do mangi. Nie zmienia to jednak faktu, że mamy tu do czynienia z całkiem przyjemną dawką popkultury, po którą warto sięgRecenzja light novelki Spy x Family: Portret Rodzinny, która zdecydowanie powinna zwrócić uwagę fanów mangowej serii.

Lekka, łatwa i przyjemna w odbiorze dawka słowa pisanego, która powinna mocno rozbawić i zadowolić fana serii Spy x Family.

Mangę można nabyć w sklepie wydawnictwa Waneko.

Froszti
14 sierpnia 2023 - 15:29