En Garde! - Danteveli - 22 sierpnia 2023

En Garde!

Steam Next Fest to świetna inicjatywa, która daje okazję zabłysnąć świetnym grom, które nie posiadają gigantycznych budżetów na promocję. Tytuły indie mogą zaistnieć choćby na chwilę dzięki pochlebnemu słowu osób testujących czy youtuberów. Ja natknąłem się już na kilka naprawdę fajnych gier dzięki Steam Next Fest . Podobnie było w przypadku En Garde!

En Garde! to gra niezależna stworzona i wydana przez francuskie studio Fireplace Games. Jest to pierwsza produkcja tej ekipy i gra jak dotychczas pojawiła się na komputerach osobistych. Ja miałem okazję pograć i w demko i pełną wersję tego tytułu, który przyciągnął mnie do siebie kolorową oprawą graficzną i widowiskowymi pojedynkami z wykorzystaniem elementów otoczenia.

En Garde! to gra akcji z elementami platformówki i przygodówki, w której wcielamy się w rolę Adalii de Volador, młodej szermierki, która walczy z tyrańskim hrabią-księciem i jego żołnierzami. Gra jest inspirowana klasycznymi filmami i komiksami o muszkieterach, Zorro i innych bohaterach z rapierem w dłoni. Gra ma kolorową i kreskówkową grafikę, humorystyczną fabułę i dynamiczną rozgrywkę.

Gra składa się z 12 poziomów, które odwiedzamy w ramach kampanii fabularnej. Każdy poziom to inna lokacja, tak jak zamek, miasto, las czy statek piracki. Na każdym poziomie musimy pokonać różnych przeciwników, takich jak strażnicy, bandyci, zwierzęta czy bossowie. Musimy też wykonywać różne zadania, takie jak odbijanie więźniów, szukanie skarbów czy uciekanie przed pożarem. Poziomy są pełne interaktywnych elementów, takich jak beczki, liny, dachy czy fontanny, które możemy wykorzystywać do walki lub poruszania się.

Walka w grze jest oparta na fizyce i stylu. Nie wystarczy tylko machać mieczem, trzeba też unikać ciosów, parować ataki i wykonywać akrobacje. Im bardziej widowiskowo walczymy, tym więcej punktów stylu zdobywamy. Punkty te możemy wykorzystać do aktywowania specjalnych umiejętności, takich jak szybkie cięcie, rzut nożem czy podmuch wiatru. Umiejętności te pomagają nam w walce z silniejszymi przeciwnikami lub grupami wrogów. Walka jest bardzo satysfakcjonująca i zabawna, ponieważ możemy wykorzystywać otoczenie do naszej korzyści, np. rzucać przeciwnikami o ściany, podkładać im nogę czy strącać ich z wysokości.

Gra ma też elementy eksploracji i zagadek. Na każdym poziomie możemy znaleźć ukryte przedmioty i sekretne przejścia, które nagradzają nas dodatkowymi punktami lub odblokowują nowe postacie do gry. Niektóre poziomy wymagają od nas też rozwiązywania prostych łamigłówek, takich jak przesuwanie skrzyń, naciskanie przycisków czy ustawianie luster. Zagadki te nie są bardzo trudne, ale dodają urozmaicenia rozgrywce i zachęcają do eksperymentowania.

Gra ma bardzo przyjemną oprawę graficzną i dźwiękową. Grafika jest kolorowa i rysowana w stylu komiksowym. Postacie są sympatyczne i wyraziste, a animacje są płynne i pełne detali. Gra ma też sporo humoru i nawiązań do popkultury, co dodaje jej uroku. Dźwięki są pasujące do klimatu gry i podkreślają jej dynamikę. Muzyka jest melodyjna i wpada w ucho, a dialogi są zabawne i dobrze napisane.

En Garde! to świetna gra dla fanów gier akcji i przygodowych. Gra jest dynamiczna, kreatywna i urozmaicona. Gra ma też sporo treści i opcji do odkrycia. Jedynym minusem gry jest to, że jest dość krótka i można ją ukończyć w kilka godzin. Mimo to, En Garde! to gra godna polecenia dla każdego, kto lubi się dobrze bawić przy walce na rapier.

Danteveli
22 sierpnia 2023 - 16:50