Testament: The Order of High-Human - Danteveli - 30 sierpnia 2023

Testament: The Order of High-Human

Dark Messiah of Might & Magic to świetna gra i fajne wykorzystanie licencji jednej z moich ulubionych serii role playing. Naprawdę dobrze wspominam ten tytuł i szukam podobnych produkcji. Niestety jak dotąd nie znalazłem nic, co by zaspokoiło mój głód na FPS w świecie fantasy. Może Testament: The Order of High-Human zmieni ten stan rzeczy?

Testament: The Order of High-Human to gra akcji z elementami RPG i metroidvania, która przenosi nas do świata fantasy Tessara. Gra została stworzona i wydana przez niezależne studio Fairyship Games, które składa się z zaledwie piętnastu osób. Tytuł nie był mi wcześniej specjalnie znany, podobnie jak i twórcy, ale na screenach gra strasznie przypomina Dark Messiah of Might & Magic, które było świetne. Gra jest dostępna na PlayStation 5, Xbox Series X/S, Nintendo Switch i Steam.

Fabuła gry opowiada o dwóch braciach, Aran i Arva, którzy są królami Wysokoludzi - nieśmiertelnej rasy ludzi obdarzonej magicznymi zdolnościami. Arva zdradził swojego brata i odebrał mu jego moce, a następnie poddał się szaleństwu i zaczął oddawać cześć krwawemu bogowi Murkorowi. Murkory to kosmiczne istoty, które zaatakowały Ziemię i zaczęły siać spustoszenie. Aran musi odzyskać swoje moce i stanąć do walki ze swoim bratem oraz jego armią murkorów. Fabuła jest ciekawa i pełna zwrotów akcji, ale nie jest bardzo oryginalna ani głęboka. Niektóre dialogi są drewniane lub niewyraźne, a postacie nie są zbyt rozbudowane ani charyzmatyczne.

Mechanika gry polega na eksplorowaniu otwartego świata Tessary, który składa się z różnych lokacji, takich jak lasy, miasta, jaskinie czy świątynie. Każda lokacja ma swoje własne zadania do wykonania, tajemnice do odkrycia i przeciwników do pokonania. Gra oferuje trzy rodzaje walki: mieczem, łukiem lub magią. Mieczem możemy zadawać szybkie i mocne ciosy oraz wykonywać kombinacje ataków. Łukiem możemy strzelać do wrogów z daleka i celować w ich słabe punkty. Magią możemy rzucać różne zaklęcia, takie jak ogniste kule, lodowe pułapki czy błyskawice. Każdy styl walki ma swoje zalety i wady oraz wymaga innego podejścia do sytuacji. Gra pozwala nam również korzystać z przedmiotów magicznych, takich jak mikstury lecznicze, bomby czy amulety. Przedmioty te mają różne efekty na naszą postać lub naszych wrogów i mogą być używane w dowolnym momencie za pomocą koła wyboru.

Gra ma również elementy RPG i metroidvania. Możemy rozwijać naszą postać poprzez zdobywanie doświadczenia i podnoszenie poziomu. Możemy również znaleźć lub kupić nowe bronie, pancerze i akcesoria, które poprawiają nasze statystyki lub dają nam dodatkowe umiejętności. Niektóre lokacje są niedostępne na początku gry i wymagają od nas posiadania określonych przedmiotów lub umiejętności, aby je odblokować. Gra zachęca nas do eksploracji i powrotu do wcześniej odwiedzonych miejsc.

Grafika gry jest ładna i kolorowa, ale nie zachwyca szczegółowością ani realizmem. Gra ma swój własny styl artystyczny, który pasuje do klimatu fantasy. Niektóre lokacje są bardzo malownicze i zapadają w pamięć. Niektóre modele postaci i potworów są jednak mało wyraziste lub powtarzalne. Gra ma też kilka problemów technicznych, takich jak spadki płynności, błędy graficzne czy długie czasy ładowania.

Dźwięk gry jest dobry i pasuje do akcji. Gra ma ścieżkę dźwiękową składającą się z różnych utworów muzycznych, które podkreślają nastrój i atmosferę gry. Niektóre utwory są bardzo wpadające w ucho i nadają grze charakteru. Gra ma też efekty dźwiękowe, które oddają dźwięki walki, zaklęć, otoczenia czy dialogów. Gra jest w pełni zlokalizowana na kilka języków, w tym polski. Aktorzy głosowi wykonali swoją pracę poprawnie, ale niektóre głosy są nierówne lub niepasujące do postaci.

Ogólne wrażenie z gry jest pozytywne, ale nie zachwycające. Gra jest zabawna i wciągająca, ale nie jest rewolucyjna ani innowacyjna. Gra ma wiele zalet, takich jak zróżnicowana walka, ciekawy świat, urozmaicone zadania czy humorystyczne nawiązania do popkultury. Gra ma jednak też wiele wad, takich jak słaba fabuła, niewyraźne postacie, powtarzalni przeciwnicy czy błędy techniczne. Gra nadaje się dla fanów gier akcji i fantasy, którzy lubią wyzwania i eksplorację. Gra wymaga jednak tolerancji i wyrozumiałości dla jej niedoskonałości

Danteveli
30 sierpnia 2023 - 13:27