Krótka piłka - Iron Danger - Danteveli - 31 sierpnia 2023

Krótka piłka - Iron Danger

Lubię fajne i pomysłowe produkcje, które czymś mnie zaskoczą. Nie ma takich gier strasznie dużo, ale czasem się pojawiają. Niedawno tak miałem z Fear & Hunger, które mimo  bazowania na RPG Maker, dodało sporo unikatowych elementów i wyjątkowy klimat czyniący produkcję niezwykle intrygującą.  Chciałbym widzieć więcej gier takich jak ta produkcja. 

 

Iron Danger to gra akcji z elementami RPG i metroidvania, która łączy w sobie fantasy i steampunk. Gra została wyprodukowana przez fińskie studio Action Squad Studios i wydana przez Daedalic Entertainment w 2020 roku. W tej recenzji przedstawię moją opinię o grze, jej fabule, mechanice, grafice, dźwięku i ogólnym wrażeniu.

Fabuła gry opowiada o losach Kipuny, młodej kobiety, która zostaje uratowana przed śmiercią przez tajemniczy artefakt. Artefakt ten daje jej zdolność manipulowania czasem, co okazuje się być kluczowym narzędziem w walce z inwazją murkorów - kosmicznych istot, które chcą zniszczyć świat. Kipuna musi się sprzymierzyć z dwoma bohaterami: Topim - wynalazcą i mechanikiem oraz Leminkainenem - legendarnym wojownikiem i łowcą. Razem będą musieli stawić czoła nie tylko murkorom, ale także zdradzieckiemu bratu Leminkainena - Arvie, który pragnie przejąć moc artefaktu i podporządkować sobie ludzkość.

Mechanika gry polega na eksplorowaniu otwartego świata Tessary, który składa się z różnych lokacji, takich jak lasy, miasta, jaskinie czy świątynie. Każda lokacja ma swoje własne zadania do wykonania, tajemnice do odkrycia i przeciwników do pokonania. Gra oferuje trzy rodzaje walki: mieczem, łukiem lub magią. Mieczem możemy zadawać szybkie i mocne ciosy oraz wykonywać kombinacje ataków. Łukiem możemy strzelać do wrogów z daleka i celować w ich słabe punkty. Magią możemy rzucać różne zaklęcia, takie jak ogniste kule, lodowe pułapki czy błyskawice. Każdy styl walki ma swoje zalety i wady oraz wymaga innego podejścia do sytuacji.

Gra ma również unikalny system manipulacji czasem, który pozwala nam cofać się nieco w przeszłość, aby zmienić nasze decyzje lub uniknąć błędów. System ten jest bardzo przydatny i ciekawy, ponieważ pozwala nam na eksperymentowanie z różnymi możliwościami i strategiami. System ten jest jednak ograniczony do kilku sekund i nie pozwala nam na dowolne podróżowanie w czasie. Musimy więc być ostrożni i rozważni w naszych działaniach.

Gra ma również elementy RPG i metroidvania. Możemy rozwijać naszą postać poprzez zdobywanie doświadczenia i podnoszenie poziomu. Możemy również znaleźć lub kupić nowe bronie, pancerze i akcesoria, które poprawiają nasze statystyki lub dają nam dodatkowe umiejętności. Niektóre lokacje są niedostępne na początku gry i wymagają od nas posiadania określonych przedmiotów lub umiejętności, aby je odblokować. Gra zachęca nas do eksploracji i powrotu do wcześniej odwiedzonych miejsc.

Grafika gry jest ładna i kolorowa, ale nie zachwyca szczegółowością ani realizmem. Gra ma swój własny styl artystyczny, który pasuje do klimatu fantasy i steampunk. Niektóre lokacje są bardzo malownicze i zapadają w pamięć. Niektóre modele postaci i potworów są jednak mało wyraziste lub powtarzalne. Gra ma też kilka problemów technicznych, takich jak spadki płynności, błędy graficzne czy długie czasy ładowania.

Dźwięk gry jest dobry i pasuje do akcji. Gra ma ścieżkę dźwiękową składającą się z różnych utworów muzycznych, które podkreślają nastrój i atmosferę gry. Niektóre utwory są bardzo wpadające w ucho i nadają grze charakteru. Gra ma też efekty dźwiękowe, które oddają dźwięki walki, zaklęć, otoczenia czy dialogów. Gra jest w pełni zlokalizowana na kilka języków, w tym polski. Aktorzy głosowi wykonali swoją pracę poprawnie, ale niektóre głosy są nierówne lub niepasujące do postaci.

Ogólne wrażenie z gry jest pozytywne, ale nie zachwycające. Gra jest zabawna i wciągająca, ale nie jest rewolucyjna ani innowacyjna. Gra ma wiele zalet, takich jak zróżnicowana walka, ciekawy świat, urozmaicone zadania czy humorystyczne nawiązania do popkultury. Gra ma jednak też wiele wad, takich jak słaba fabuła, niewyraźne postacie, powtarzalni przeciwnicy czy błędy techniczne. Gra nadaje się dla fanów gier akcji i fantasy, którzy lubią wyzwania i eksplorację. Gra wymaga jednak tolerancji i wyrozumiałości dla jej niedoskonałości

Danteveli
31 sierpnia 2023 - 11:24