Wargroove 2 - Danteveli - 19 października 2023

Wargroove 2

Kilka lat temu miałem straszną ochotę zagrania w pozycję w stylu Advance Wars. Jedna z moich ulubionych serii gier taktycznych była przez długi czas porzucona i bardzo brakowało mi czegoś w tym stylu. Natknąłem się jednak na Wargroove, które mnie oczarowało. Niezależna produkcja wypadał naprawdę dobrze i była mega udaną produkcją. Teraz przychodzi pora na Wargroove 2. Czy sequel okaże się jeszcze lepszy?

Wargoove 2 to niezależna gra strategiczna wyprodukowana przez studia Chucklefish i Robotality. Tytuł jest kontynuacją perełki z 2019 roku, która była swego rodzaju fantasy wersją kultowej produkcji od Intelligent Systems z Game Boy Advance. Gra jest dostępna na różnych platformach - PC, Xbox One, PlayStation 4 i Nintendo Switch. Ja miałem okazję grać w wersję pecetową na Steam Deck i jak dla mnie to najlepszy sposób na katowanie w ten tytuł.

Wargroove 2 jest osadzone w typowym świecie fantasy z różnymi królestwami i całą masą stworów z bajek i opowiadań. Gra opowiada o konflikcie między dawnymi sojusznikami z Cherrystone, Felheim, Floran i Aurania, którzy muszą stawić czoła nowemu zagrożeniu ze strony Imperium Heavensong, które poszukuje starożytnych artefaktów o niewyobrażalnej mocy. Gra oferuje trzy kampanie fabularne, każda z własnym bohaterem i frakcją. Pierwsza kampania skupia się na Emericu, królewskim doradcy Cherrystone, który próbuje odkryć tajemnicę artefaktów i zapobiec wojnie. Druga kampania opowiada o Sigrid, wampirzycy z Felheim, która chce wykorzystać artefakty do swoich własnych celów. Trzecia kampania przedstawia losy Lytry, Pistil i Rhomb - myszoludów z Republiki Faahri, którzy prowadzą naukową ekspedycję w poszukiwaniu informacji dla swoich tajemniczych sponsorów. Każda kampania ma własny styl narracyjny i ton - od poważnego i dramatycznego do humorystycznego i przygodowego. Fabuła gry jest ciekawa i wciągająca, a postacie są sympatyczne i charakterystyczne. Gra ma również wiele zaskakujących zwrotów akcji i nawiązań do poprzedniej części.

Wargroove 2 to turowa strategia, w której gracze kierują armiami różnych frakcji na mapach podzielonych na heksagonalne pola. Celem gry jest pokonanie przeciwnika poprzez zniszczenie jego kwatery głównej lub wyeliminowanie wszystkich jego jednostek.Nasza tura przebiega mniej więcej tak, ze ruszamy się ludkami w pobliżu wroga atakujemy go czemu towarzyszy krótka scenka ukazująca nasze straty i to jak oberwał przeciwnik (atakowana jednostka może kontratakować), później wydajemy złoto przyznawane za przejęte budynki po to by stworzyć nowych żołnierzy do naszej armii. Całość jest dosyć prosta i nie ma tu żadnego ulepszania jednostek czy rozwoju bazy. Koncentrujemy się na przejmowaniu budynków znajdujących się na mapie i na pokonywaniu wroga. Naszym celem jest albo baza wroga albo dowódca, którego pokonanie gwarantuje zwycięstwo. Jeśli ktoś miał kontakt z tytułami takimi jak Advance Wars, to wie dokładnie jak to wszystko wygląda i się sprawuje.

Gra oferuje duży wybór jednostek, każda z własnymi statystykami, umiejętnościami i kosztem rekrutacji. Jednostki dzielą się na piechotę, kawalerię, lotnictwo i marynarkę wojenną. Każda frakcja ma również własnego dowódcę - specjalną jednostkę o wysokich parametrach i unikalnej umiejętności zwanej Groove. Groove to potężny efekt, który można aktywować po napełnieniu paska ładowania poprzez walkę lub zajmowanie budynków. Groove może mieć różne efekty - od leczenia sojuszników po zadawanie obrażeń przeciwnikom. Każdy dowódca ma własny Groove pasujący do jego osobowości i stylu gry.

Jeśli chodzi o misje to są one dosyć różnorodne. Czasem musimy zniszczyć wroga, innym razem dotrzeć do odpowiedniego punktu mapy czy zwiedzić konkretne lokacje. Są też wyzwania w stylu ratowania konkretnych jednostek, ochrony bohatera za wszelką cenę czy po prostu przetrwania. Dzięki temu misje nie staja się zbyt monotonne i musimy eksperymentować ze sposobami pokonywania wroga. Czasem nie ma możliwości rozbudowy i wytoczenia najsilniejszych jednostek, więc musimy kombinować z tym co oddano do naszej dyspozycji. Dzięki temu nauczenie się zalet i wad każdej z jednostek jest ważne a co za tym idzie posiadanie najdroższych wojowników nie zawsze jest kluczem do sukcesu. W końcu każdy z walczących ma jakąś słabość, która można wykorzystać.

Gra oferuje wiele trybów rozgrywki - od kampanii fabularnych po tryb wieloosobowy i kooperacyjny. Gra pozwala na grę lokalną lub online z maksymalnie czterema graczami na jednej mapie. Gra ma również edytor map i scenariuszy, który umożliwia tworzenie własnych poziomów i dzielenie się nimi z innymi graczami. Edytor jest bardzo prosty w obsłudze i daje wiele możliwości - od wyboru terenu, jednostek i budynków po ustawianie warunków zwycięstwa, zdarzeń i dialogów. Edytowanie pozwala zapewnić prawie nieograniczoną grywalność temu tytułowi. Jedynka miała sporo oddanych ludzi tworzących fajne rzeczy. Liczę, że w przypadku Wargroove 2 będzie podobnie.

Oprawa graficzna i dźwiękowa gry jest również na wysokim poziomie i ma zalety nie tylko ze względu na moją nostalgię. Gra ma piękną, kolorową i szczegółową grafikę w stylu pixel art, która nawiązuje do klasycznych gier z konsoli SNES. Gra ma również płynną animację i efekty specjalne, które dodają dynamiki i realizmu walkom. Gra ma również świetną ścieżkę dźwiękową, która składa się z różnorodnych utworów pasujących do klimatu i nastroju każdej frakcji i mapy. Gra ma również dobrą jakość dźwięku i głosów postaci, które nadają im osobowości i emocji.

Wargroove 2 jest świetną grą strategiczną, która z pewnością spodoba się fanom gatunku i nie tylko. Gra ma ciekawą i wciągającą fabułę, zróżnicowaną i rozbudowaną rozgrywkę, piękną oprawę graficzną i dźwiękową oraz wiele trybów i opcji do wyboru. Tytuł świetnie buduje na bardzo udanym poprzedniku i oferuje nam więcej i lepiej. Zwłaszcza w kwestii kampanii, która mocno zyskała na ciekawej historii. Całość jest po prostu super i naprawdę warto zainteresować się Wargroove 2.

Danteveli
19 października 2023 - 10:52