Knight vs Giant: The Broken Excalibur - Danteveli - 27 października 2023

Knight vs Giant: The Broken Excalibur

Ekskalibur to jedna z tych broni które przewijają się w popkulturze i są rozpoznawalne pośród całej masy osób. Można powiedzieć, że ten miecz należy do elitarnego grona. Dlatego pojawiła się cała masa tytułów wykorzystujących ten oręż lub do niego nawiązujących. Jedną z takich produkcji jest Knight vs Giant: The Broken Excalibur.

Knight vs Giant: The Broken Excalibur to gra akcji z elementami roguelite, w której wcielamy się w rolę króla Artura i walczymy z hordami potworów oraz olbrzymimi bossami, używając Złamanego Excalibura. Gra została wydana 5 października 2023 roku na pieca na Steam o Epic Games Store a także na Nintendo Switch przez studio Gambir Studio i wydawcę PQube. Czy gra spełnia oczekiwania fanów legend arturiańskich i gatunku roguelite?

Gra rozpoczyna się od sceny, w której Artur zostaje przeniesiony do Astralnej Wymiaru przez tajemniczą postać, która niszczy jego miecz Excalibur. Artur musi odnaleźć rozproszonych mieszkańców Camelotu, odbudować swój zamek i stawić czoła Pustce Olbrzymowi, który zagraża całemu światu. Aby tego dokonać, Artur musi eksplorować losowo generowane poziomy, zbierać surowce i przedmioty, zdobywać doświadczenie i umiejętności oraz pokonywać różnorodne przeciwników.

Gra oferuje kilka trybów rozgrywki: kampanię fabularną, tryb nieskończony, tryb wyzwań i tryb kooperacji dla dwóch graczy. W każdym z nich celem jest dotarcie do końca poziomu i zmierzenie się z bossem. Po drodze można znaleźć skrzynie z nagrodami, sklepy z przedmiotami, ołtarze z błogosławieństwami i inne ciekawe elementy. Gra jest dość trudna i wymaga od gracza umiejętności taktycznego planowania, unikania ataków i wykorzystywania dostępnych zasobów.

Jednym z najciekawszych aspektów gry jest system walki. Artur może używać Złamanego Excalibura jako broni białej lub jako katalizatora do przywoływania mocy swoich upadłych rycerzy. Każdy rycerz ma unikalną umiejętność aktywną i pasywną, która może być rozwijana i modyfikowana za pomocą błogosławieństw. Na przykład Lancelot może rzucać włócznią lub zadawać podwójne obrażenia, Galahad może tworzyć tarczę ochronną lub leczyć się za każdym razem, gdy zabije wroga, a Percival może wystrzeliwać pociski energetyczne lub zwiększać swoją prędkość ataku. Gra oferuje ponad 100 aktywnych i pasywnych umiejętności do odblokowania i eksperymentowania.

Knight vs Giant: The Broken Excalibur ma również elementy budowania i zarządzania królestwem. Artur może rekrutować obywateli Camelotu, którzy pomogą mu w odbudowie zamku i zapewnią mu różne usługi. Na przykład kowal może ulepszać miecz Artura, kupiec może sprzedawać przedmioty i surowce, a budowniczy może konstruować sklepy i udogodnienia. Poziom zamku wpływa na poziom trudności gry i dostępność niektórych funkcji.

Grafika gry jest kolorowa i stylowa, nawiązująca do komiksów i kreskówek. Postacie są dobrze zaprojektowane i animowane, a środowiska są różnorodne i pełne szczegółów. Gra ma również przyjemną ścieżkę dźwiękową, która pasuje do klimatu gry. Dźwięki są dobrze dopasowane do akcji na ekranie i podkreślają emocje gracza.

Gra nie jest pozbawiona wad. Niektóre z nich to: błędy i niedopracowania, które mogą utrudniać rozgrywkę, brak polskiej lokalizacji, niewyważone poziomy trudności i nagród, powtarzalność i monotonia niektórych zadań i scenariuszy, brak głębi fabularnej i postaci, ograniczona ilość broni i przedmiotów, brak opcji dostosowania wyglądu postaci i interakcji z innymi graczami.

Podsumowując, Knight vs Giant: The Broken Excalibur to gra, która może zainteresować fanów gatunku roguelite i legend arturiańskich. Gra oferuje ciekawy system walki, rozbudowany system umiejętności i błogosławieństw, elementy budowania i zarządzania królestwem, kilka trybów rozgrywki i współpracy oraz atrakcyjną grafikę i muzykę. Knight vs Giant: The Broken Excalibur ma jednak również wiele wad, które mogą zniechęcić niektórych graczy. Gra jest dość trudna, wymagająca i czasochłonna, a także nierówna pod względem jakości i zawartości.

Danteveli
27 października 2023 - 16:25