Terraformers - Danteveli - 29 października 2023

Terraformers

Wizja podboju kosmosu i innych planet wydaje mi się na równi ekscytująca i przerażająca. Sam bym się za ro nie zabrał i pewnie też nie dożyję lądowania człowieka na innej planecie i budowy osiedli itd. Mimo to ciekawi mnie ten temat. Nie tylko ze względu na potencjalne potwory, kosmitów lub bramę do piekła jaką możemy tam napotkać. Dlatego lubię czasem odpalić produkcje takie jak Terraformers.

Terraformers to gra strategiczna z elementami roguelite, w której naszym zadaniem jest kolonizacja i terraformacja Marsa. Gra została wydana 9 marca 2023 roku na platformy Steam, Epic Games Store i Nintendo Switch przez studio Asteroid Lab i wydawcę Goblinz Publishing. Czy gra jest warta uwagi fanów kosmicznych przygód i zarządzania zasobami?

Gra rozpoczyna się od wyboru jednego z kilku dostępnych liderów, którzy mają różne cechy i umiejętności. Następnie lądujemy na Marsie i rozpoczynamy budowę naszej pierwszej kolonii. Gra podzielona jest na tury, w których możemy wykonywać różne akcje, takie jak eksploracja, budowa, produkcja, badanie i terraformacja. Każda akcja kosztuje nas pewną ilość punktów akcji, które są ograniczone w każdej turze. Musimy więc planować nasze ruchy z rozwagą i uwzględniać nasze cele i priorytety.

Gra oferuje wiele możliwości rozwoju naszej kolonii. Możemy budować różne rodzaje budynków, takie jak mieszkania, fabryki, laboratoria, szpitale, elektrownie, farmy i wiele innych. Każdy budynek ma swoje zalety i wady, a także wpływa na poziom zadowolenia, zdrowia i bezpieczeństwa naszych mieszkańców. Musimy również dbać o odpowiednią ilość i dystrybucję surowców, takich jak metal, woda, żywność, energia i tlen. Surowce możemy pozyskiwać z eksploracji planety, wydobycia kopalin, uprawy roślin lub handlu z innymi koloniami.

Eksploracja planety jest jednym z najciekawszych aspektów gry. Mars jest generowany proceduralnie, więc każda gra będzie inna. Możemy wysyłać naszych liderów do różnych miejsc na mapie i odkrywać bogate złoża surowców, olbrzymie jaskinie kryształowe i niesamowite cuda natury. Niektóre miejsca mogą być niebezpieczne lub wymagać specjalnego sprzętu lub umiejętności do ich zbadania. Eksploracja może również przynieść nam cenne nagrody lub odblokować nowe możliwości rozwoju.

Terraformacja planety jest głównym celem gry. Aby to osiągnąć, musimy wpływać na cztery parametry: temperaturę, ciśnienie atmosferyczne, zawartość tlenu i pokrycie wodne. Każdy parametr ma swój zakres optymalny dla życia na Marsie i wpływa na inne parametry oraz na warunki panujące na planecie. Aby zmieniać parametry, musimy realizować ambitne projekty terraformacyjne, takie jak wznowienie działalności wulkanu, budowa olbrzymich luster kosmicznych lub sprowadzenie lodowych asteroid na powierzchnię planety. Projekty te wymagają dużych ilości surowców, czasu i badań naukowych.

Gra ma również elementy biologiczne. Możemy wprowadzać różne formy życia na Marsa, takie jak bakterie adaptacyjne, rośliny, zwierzęta czy ludzie. Każda forma życia ma swoje wymagania i korzyści. Na przykład bakterie mogą zmniejszać promieniowanie UV lub zwiększać zawartość tlenu w atmosferze, rośliny mogą produkować żywność lub zmieniać kolor powierzchni planety, zwierzęta mogą zapewniać skóry lub mięso lub wpływać na ekosystem, a ludzie mogą tworzyć nowe kolonie lub badać planetę. Musimy jednak uważać, aby nie zaburzyć równowagi biologicznej lub nie spowodować katastrofy ekologicznej.

Gra ma ładną grafikę i muzykę, które pasują do klimatu gry. Kolory są nasycone i kontrastowe, a planeta jest pełna szczegółów i zróżnicowana. Muzyka jest spokojna i relaksująca, a dźwięki są realistyczne i dopasowane do akcji na ekranie.

Danteveli
29 października 2023 - 11:31