Chipmonk! - Danteveli - 29 października 2023

Chipmonk!

Chipmonk! to gra akcji z elementami roguelite, w której wcielamy się w rolę wiewiórki ninja i walczymy z hordami wrogów oraz olbrzymimi bossami, używając Złamanego Orzeszka. Gra została wydana 20 listopada 2019 roku na platformę Steam1 przez studio Niemi Bros Entertainment. Czy gra jest warta uwagi fanów retro i bijatyk? 

Gra rozpoczyna się od wyboru jednej z trzech dostępnych postaci: Grey, Cheeks lub Red. Każda z nich ma swoje mocne i słabe strony, a także unikalną umiejętność aktywną i pasywną. Na przykład Grey jest najszybszy i może wykonywać podwójny skok, Cheeks jest najmocniejszy i może rzucać bombami orzechowymi, a Red jest najwytrzymalszy i może się leczyć za każdym razem, gdy zabije wroga. Wybór postaci wpływa na styl gry i poziom trudności.

Gra oferuje kilka trybów rozgrywki: kampanię fabularną, tryb nieskończony, tryb wyzwań i tryb kooperacji dla dwóch graczy. W każdym z nich celem jest dotarcie do końca poziomu i zmierzenie się z bossem. Po drodze można znaleźć skrzynie z nagrodami, sklepy z przedmiotami, ołtarze z błogosławieństwami i inne ciekawe elementy. Gra jest dość trudna i wymaga od gracza umiejętności taktycznego planowania, unikania ataków i wykorzystywania dostępnych zasobów.

Jednym z najciekawszych aspektów gry jest system walki. Wiewiórka może używać Złamanego Orzeszka jako broni białej lub jako katalizatora do przywoływania mocy swoich upadłych przyjaciół. Każdy przyjaciel ma unikalną umiejętność aktywną i pasywną, która może być rozwijana i modyfikowana za pomocą błogosławieństw. Na przykład Bob może rzucać shurikenami lub zadawać podwójne obrażenia, Alice może tworzyć tarczę ochronną lub leczyć się za każdym razem, gdy zabije wroga, a Charlie może wystrzeliwać pociski energetyczne lub zwiększać swoją prędkość ataku. Gra oferuje ponad 100 aktywnych i pasywnych umiejętności do odblokowania i eksperymentowania.

Gra ma również elementy humorystyczne. Fabuła gry jest pełna absurdalnych sytuacji i dialogów, a przeciwnicy są często komiczni lub dziwaczni. Na przykład możemy walczyć z żarłocznymi szarymi wiewiórkami, które ukradły całe zapasy jedzenia z lasu, z gigantycznymi robakami, które żywią się orzechami, czy z kosmicznymi najeźdźcami, którzy chcą podbić planetę. Gra nie bierze się na poważnie i stara się rozbawić gracza.

Grafika gry jest kolorowa i stylowa, nawiązująca do komiksów i kreskówek. Postacie są dobrze zaprojektowane i animowane, a środowiska są różnorodne i pełne szczegółów. Gra ma również przyjemną ścieżkę dźwiękową, która pasuje do klimatu gry. Dźwięki są dobrze dopasowane do akcji na ekranie i podkreślają emocje gracza.

Gra nie jest pozbawiona wad. Niektóre z nich to: błędy i niedopracowania, które mogą utrudniać rozgrywkę, brak polskiej lokalizacji, niewyważone poziomy trudności i nagród, powtarzalność i monotonia niektórych zadań i scenariuszy, brak głębi fabularnej i postaci, ograniczona ilość broni i przedmiotów, brak opcji dostosowania wyglądu postaci i interakcji z innymi graczami.

Podsumowując, Chipmonk! to gra, która może zainteresować fanów gatunku roguelite i bijatyk. Gra oferuje ciekawy system walki, rozbudowany system umiejętności i błogosławieństw, kilka trybów rozgrywki i współpracy oraz atrakcyjną grafikę i muzykę. Gra ma jednak również wiele wad, które mogą zniechęcić niektórych graczy. Gra jest dość trudna, wymagająca i czasochłonna, a także nierówna pod względem jakości i zawartości. Gra nie jest również dostępna w języku polskim, co może być problemem dla niektórych graczy. Gra jest warta spróbowania, ale nie spodziewajcie się cudów

Danteveli
29 października 2023 - 18:46