Archetype Arcadia - Danteveli - 30 października 2023

Archetype Arcadia

W przeciągu jakiejś dekady z kawałkiem przekonałem się do gier typu visual novel. Wcześniej podchodziłem do tego typu produkcji sceptycznie, ale kilka ciekawych projektów mnie zaintrygowało i udowodniło, że dla dobrej historii warto siedzieć przed telewizorem i czytać długaśne linijki tekstu. Czy Archetype Arcadia  należy do produkcji godnych uwagi i dobrze reklamujących swój gatunek? 

Archetype Arcadia to gra wizualna z elementami sci-fi i tajemnicy, która przenosi nas do postapokaliptycznego świata, w którym większość ludzkości została wybita przez tajemniczą chorobę zwaną “Grzechem Pierworodnym”. Gra została wydana 5 października 2023 roku na platformy Steam, Epic Games Store i Nintendo Switch3 przez studio Asteroid Lab i wydawcę PQube. Czy gra spełnia oczekiwania fanów ciemnych i zaskakujących historii? 

Gra opowiada historię Rusta i jego siostry Christine, którzy wędrują po opustoszałych terenach i szukają innych ocalałych ludzi. Ich życie zmienia się, gdy Christine zostaje zarażona Grzechem Pierworodnym, który prowadzi do samozniszczenia. Rust dowiaduje się, że jedynym sposobem na powstrzymanie postępu choroby jest zalogowanie się do pełnoprawnej gry online “Archetype Arcadia”, która jest jedynym środkiem komunikacji z innymi ludźmi. W grze Rust musi stawić czoła nadziei, żałobie, radości, zdradzie i nieuniknionej “śmierci” w świecie, w którym gracze zamieniają swoje wspomnienia w awatary i walczą.

Gra jest podzielona na osiem rozdziałów, które odkrywają różne aspekty fabuły i postaci. Każdy rozdział składa się z kilku scen, w których możemy podejmować decyzje, które wpływają na przebieg historii i relacje z innymi postaciami. Gra ma kilka zakończeń, które zależą od naszych wyborów i działań. Gra jest bogata w dialogi i opisy, które tworzą napięcie i atmosferę.

Gra ma również elementy interaktywne. Możemy eksplorować różne lokacje w grze, takie jak miasta, lasy, jaskinie czy kosmos. Możemy również zbierać przedmioty, które mogą być użyteczne lub ważne dla fabuły. Niektóre przedmioty mogą odblokować dodatkowe sceny lub opcje dialogowe. Możemy również rozmawiać z innymi postaciami i dowiedzieć się więcej o nich lub wpłynąć na ich los. Niektóre postacie mogą być naszymi sojusznikami lub wrogami, a nawet potencjalnymi partnerami romantycznymi.

Grafika gry jest ciemna i stylowa, nawiązująca do cyberpunku i anime. Postacie są dobrze zaprojektowane i wyraziste, a środowiska są szczegółowe i różnorodne. Gra ma również dobrą ścieżkę dźwiękową, która pasuje do klimatu gry. Dźwięki są realistyczne i dopasowane do akcji na ekranie.

Gra nie jest pozbawiona wad. Niektóre z nich to: błędy i niedopracowania, które mogą utrudniać rozgrywkę, brak polskiej lokalizacji, niewyważone poziomy trudności i nagród, brak opcji dostosowania wyglądu postaci i interfejsu, brak możliwości cofnięcia decyzji lub powtórzenia sceny, brak wsparcia dla kontrolera lub VR.

Podsumowując, Archetype Arcadia to gra, która może zainteresować fanów gatunku visual novel i sci-fi. Gra oferuje ciekawą i zaskakującą fabułę, rozbudowany system decyzji i konsekwencji, kilka trybów rozgrywki i zakończeń oraz atrakcyjną grafikę i muzykę. Gra ma jednak również wiele wad, które mogą zniechęcić niektórych graczy. Gra jest dość trudna, wymagająca i emocjonalna, a także ograniczona pod względem jakości i zawartości. Gra nie jest również dostępna w języku polskim, co może być problemem dla niektórych graczy. Gra jest warta spróbowania, ale nie spodziewajcie się cudów.

Danteveli
30 października 2023 - 19:20