Krótka piłka - Alterium Shift - Danteveli - 29 listopada 2023

Krótka piłka - Alterium Shift

Mam słabość do retro JRPG. Po części to efekt tego, że wyrosłem na starych produkcjach, do których obecne indyki starają nie nawiązywać. Znaczenie ma tez fakt, że kiedyś bawiłem się w RPG Maker całkiem sporo i próbowałem kreować własne przygody  pod wpływem inspiracji klasyków. Dlatego produkcje takie jak  Alterium Shift od czasu do czasu wpadają mi w oko.

Alterium Shift to gra RPG z elementami przygodowymi, która przenosi nas do świata Alteria, gdzie toczy się konflikt między ludźmi a mrocznymi elfami. Gra oferuje nam możliwość wyboru jednej z trzech postaci, każda z nich ma swoją własną historię, umiejętności i osobowość. Gra jest inspirowana klasycznymi grami z gatunku JRPG, takimi jak Chrono Trigger czy Final Fantasy, i ma retro styl graficzny i muzyczny. Gra jest obecnie w fazie Early Access, co oznacza, że nie jest jeszcze skończona i może ulec zmianom. 

Gra zaczyna się od wprowadzenia do świata gry i przedstawienia trzech głównych bohaterów: Pyry, Atlasa i Sage’a. Pyra to odważna i uparta wojowniczka, która włada włócznią i potrafi manipulować żywiołem ognia. Atlas to łagodny i niepewny siebie łucznik, który potrafi kontrolować żywioł wody. Sage to zarozumiały i dowcipny mag, który włada żywiołem powietrza. Każdy z nich jest zdolny do używania Alterium, tajemniczej substancji, która daje dostęp do niesamowitych mocy. Wszyscy trzej są pod opieką generała Doliona, bohatera wojny z mrocznymi elfami, który szuka młodych wojowników zdolnych do opanowania Alterium. Po zaliczeniu ostatniego testu, jeden z nich zostaje wybrany przez Doliona do specjalnej misji, która okaże się mieć ogromne znaczenie dla losu świata.

Gra składa się z dwóch trybów: kampanii i swobodnej rozgrywki. Kampania to główny tryb gry, w którym śledzimy historię wybranej postaci i jej przygody w świecie Alteria. Każda postać ma swoją własną ścieżkę fabularną, która rozgałęzia się w zależności od naszych wyborów i działań. Każda postać ma też swoją unikalną zdolność, która pozwala jej na poruszanie się po świecie i rozwiązywanie zagadek. Na przykład, Pyra potrafi podpalać i gasić ogniska, Atlas potrafi tworzyć i niszczyć lodowe platformy, a Sage potrafi zmieniać kierunek wiatru. Każda postać ma też swój własny styl walki i zestaw umiejętności, które można rozwijać i ulepszać. Walka w grze jest turowa i opiera się na systemie paska akcji, który pokazuje kolejność ruchów postaci i przeciwników. Możemy wykonywać zwykłe ataki, używać specjalnych umiejętności, które zużywają Alterium, lub aktywować tryb pełnego wyładowania, który pozwala na wykonanie potężnego ciosu. Walka jest dynamiczna i wymaga taktyki i planowania.

Swobodna rozgrywka to tryb, w którym możemy wybrać jeden z kilku dostępnych scenariuszy lub stworzyć własny, wybierając mapę, przeciwników, ustawienia i zasady. W tym trybie możemy grać sami lub z innymi graczami online. Tryb ten pozwala na eksperymentowanie z różnymi postaciami, umiejętnościami i sytuacjami, a także na zabawę z przyjaciółmi.

Gra ma bardzo ładną grafikę, która łączy w sobie elementy 2D i 3D. Postacie i potwory są wykonane w stylu pixel art, który jest kolorowy i szczegółowy. Świat gry jest trójwymiarowy i bogaty w elementy i efekty. Gra ma też świetną ścieżkę dźwiękową, która składa się z muzyki i dialogów. Muzyka jest dopasowana do klimatu i nastroju gry, a dialogi są dobrze napisane i zagrane. Narrator jest szczególnie godny pochwały, ponieważ jego głos i teksty są pełne emocji, humoru i charakteru.

Alterium Shift to gra, która z pewnością spodoba się fanom gatunku i retro stylu. Gra jest zabawna, wciągająca i oryginalna. Gra ma wiele do zaoferowania pod względem fabuły, rozgrywki, grafiki i dźwięku. Gra nie jest idealna, ma kilka wad, takich jak krótka długość, niska trudność, niektóre problemy z balansem i sterowaniem, czy brak polskiej wersji językowej. Jednak te wady nie psują ogólnego wrażenia i nie przeszkadzają w cieszeniu się grą. Alterium Shift to gra, która jest warta swojej ceny i czasu. Polecamy ją wszystkim, którzy lubią przygodowe RPG z ciekawą historią i światem.

Danteveli
29 listopada 2023 - 11:18