Krótka piłka - Dungeons 4 - Danteveli - 29 listopada 2023

Krótka piłka - Dungeons 4

Peter Molyneux jest obiektem kpin. Twórca lata temu zdobył pseudonimy w stylu Kłamczuszek czy Piotruś pam. Trzeba jednak przyznać, że przez lata stworzył on wiele świetnych produkcji. jedną z moich ulubionych jest Dungeon Keeper. EA zabiło tę markę przez koszmarną grę na telefony i olewanie fanów czekających na kontynuacje.  Zycie nie lubi jednak pustki i w miejsce tej serii pojawiły się inne uderzające w podobne klimaty. Jedną z nich jest  Dungeons 4.

Dungeons 4 to najnowsza odsłona serii gier strategicznych, w których wcielamy się w rolę złośliwego władcę podziemi. Naszym zadaniem jest zarządzać naszą podziemną siedzibą, rekrutować i szkolić hordy potworów, budować pułapki i komnaty, a także wyprowadzać nasze siły na powierzchnię, by siać spustoszenie wśród sił dobra. Czy gra spełnia oczekiwania fanów gatunku i poprzednich części?

Dungeons 4 to gra, która nie bierze się na poważnie. Od samego początku zalewa nas fala humoru, ironii i nawiązań do popkultury. Narrator, który komentuje nasze poczynania, jest pełen sarkazmu i złośliwości, a dialogi między bohaterami są zabawne i błyskotliwe. Gra nie stara się być oryginalna pod względem fabuły, ale raczej parodiuje znane motywy i klisze z gier i filmów fantasy. Nie brakuje tu odniesień do Władcy Pierścieni, Gwiezdnych Wojen, Harry’ego Pottera czy Diablo. Gra nie traktuje się poważnie, ale to właśnie dodaje jej uroku i sprawia, że chce się słuchać kolejnych kwestii.

Gra składa się z dwóch trybów: kampanii i swobodnej rozgrywki. Kampania to 12 misji, w których śledzimy losy Thalyi, mrocznej elfki, która została wybrana przez Absolutne Zło, by być jego zastępczynią i dowódczynią jego armii. Każda misja ma swój cel główny i poboczny, a także różne wyzwania i zagrożenia. Kampania jest ciekawa i zróżnicowana, a poziom trudności stopniowo rośnie. Swobodna rozgrywka to tryb, w którym możemy wybrać jeden z kilkunastu scenariuszy lub stworzyć własny, wybierając mapę, przeciwników, ustawienia i zasady. W tym trybie możemy grać sami lub z innymi graczami online.

Gra łączy w sobie elementy zarządzania podziemiami i strategii czasu rzeczywistego. Nasza podziemia składają się z wielu komnat, które pełnią różne funkcje, takie jak produkcja złota, żywności, magii, badania, rekrutacja, szkolenie, leczenie czy odpoczynek. Musimy dbać o to, by nasze podziemia były funkcjonalne, bezpieczne i atrakcyjne dla naszych poddanych. Naszymi poddanymi są różne rodzaje potworów, takie jak gobliny, orki, wampiry, demony czy smoki. Każdy z nich ma swoje cechy, umiejętności, potrzeby i preferencje. Musimy zadowalać ich potrzeby, by utrzymać ich lojalność i morale, a także rozwijać ich umiejętności, by byli skuteczniejsi w walce. Nasze podziemia są stale atakowane przez siły dobra, takie jak rycerze, elfy, krasnoludy czy anioły. Musimy bronić się przed nimi, używając naszych potworów, pułapek i zaklęć. Możemy też wyprowadzać kontrataki na powierzchni, niszcząc miasta, wioski, świątynie i fortece. Na powierzchni możemy też zdobywać surowce, artefakty i sojuszników.

Gra ma bardzo ładną grafikę, która jest kolorowa, stylizowana i szczegółowa. Podziemia są bogate w elementy i efekty, a powierzchnia jest pełna życia i ruchu. Gra działa płynnie i bez problemów technicznych. Gra ma też znakomitą ścieżkę dźwiękową, która składa się z muzyki i dialogów. Muzyka jest dopasowana do klimatu i nastroju gry, a dialogi są doskonale napisane i zagrane. Narrator jest szczególnie godny pochwały, ponieważ jego głos i teksty są pełne emocji, humoru i charakteru.

Dungeons 4 to gra, która z pewnością spodoba się fanom serii i gatunku. Gra jest zabawna, wciągająca i satysfakcjonująca. Gra ma wiele do zaoferowania pod względem fabuły, rozgrywki, grafiki i dźwięku. Gra nie jest idealna, ma kilka wad, takich jak nierówny poziom trudności, niektóre problemy z balansem i sterowaniem, czy brak polskiej wersji językowej. Jednak te wady nie psują ogólnego wrażenia i nie przeszkadzają w cieszeniu się grą. Dungeons 4 to gra, która jest warta swojej ceny i czasu. Polecamy ją wszystkim, którzy lubią być źli i śmiać się z tego.

Danteveli
29 listopada 2023 - 12:41