Last Epoch - Danteveli - 20 lutego 2024

Last Epoch

Diablo 4 to dosyć kontrowersyjna produkcja, która nieźle została zjechana przez hardkorowych fanów. Tytuł z potencjałem, na dłuższą metę okazał się niewypałem z okropnym batlle paseem, miliardem mikropłatności, całą masą gigantycznych płatności i jeszcze większą ilością niedoróbek. Na szczęście fani hack and slash, nie są w tragicznej sytuacji. Wszystko to za sprawą gry Last Epoch. Czy pora ogłosić nowego króla hack and slash?

Last Epoch to dynamiczna gra RPG w wariencie  hack and slash, która wciąga graczy w mroczny świat zagłady i chaosu. Twórcy z Eternity Games stworzyli prawdziwie fascynujące doświadczenie, które łączy w sobie głęboką mechanikę gry z ekscytującą akcją i wciągającą fabułą. mamy wiec mieszankę wszystkiego co dobre i fajne.  Tytuł przez kilka lat był dopieszczany w Steam Early Access i teraz na rynek trafia pełna, dopracowana wersja Last Epoch. Zdecydowanie było warto czekać.

Last Epoch przenosi graczy do ponurego świata Eterra, który jest zagrożony przez nadejście apokalipsy znanego jako "The Void". Gracze wcielają się w rolę bohatera, którego zadaniem jest podróżować przez różne epoki czasowe, odkrywając tajemnice minionych wydarzeń i próbując zapobiec zbliżającemu się zagładzie.

Główny wątek fabularny skupia się na historii Eterii oraz na losach jej mieszkańców. Świat ten był niegdyś miejscem pokoju i harmonii, jednakże nadchodzące niebezpieczeństwo sprawiło, że ludzie musieli zmierzyć się z mrocznymi siłami próbującymi zniszczyć ich cywilizację.

W trakcie gry gracze mają okazję odkrywać różne aspekty historii Eterii, włączając w to konflikty między różnymi frakcjami, sekrety starożytnych artefaktów oraz zdradzieckie intrygi. Decyzje podejmowane przez graczy wpływają na rozwój fabuły oraz na losy postaci i światów, które odwiedzają.

Centralnym motywem fabularnym jest walka ze "The Void" - mroczną, destrukcyjną siłą, która stanowi zagrożenie dla całej rzeczywistości. Gracze muszą zbierać sojuszników, poszukiwać mocy oraz stawić czoła przerażającym przeciwnikom, aby ostatecznie powstrzymać nadchodzącą katastrofę.

Wraz z postępem w grze, gracze mają okazję eksplorować różne epoki czasowe, od starożytnych ruin po futurystyczne miasta, odkrywając wciąż nowe aspekty historii Eterii i zdobywając kluczowe informacje potrzebne do zapobieżenia zagładzie.

Ogólnie rzecz biorąc, fabuła Last Epoch jest bogata, pełna napięcia i tajemnic, zapewniając graczom emocjonującą podróż przez mroczny świat fantasy i angażując ich w walkę o przetrwanie ludzkości w obliczu zbliżającej się zagłady.

Fabuła w Last Epoch jest intrygująca i dobrze rozwinięta. Gracze zostają wciągnięci w historię świata, który stoi na krawędzi zagłady, a ich decyzje mają wpływ na losy całego świata. Wraz z głównym bohaterem gracze odkrywają tajemnice minionych epok i starają się zapobiec nadejściu apokalipsy. Zabawa z podrównaniem w czasie jest pomysłowa i dosyć unikatowa. Osobiście nie kojarzę produkcji w tylu hack and slash korzystających z podobnego pomysłu w taki sposób jak robią to twórcy Last Epoch.

Jednak to, co ma tutaj zacznie, to rozgrywka, która wypada naprawdę świetnie. Mowa o grze gdzie chodzi o siepanie potworów i zbieranie łupów. Twórcom udało się to wykonać w wyśmienity sposób i całość jest bardzo rozbudowana i pozwala na tworzenie niezwykle fajnych wersji postaci. Jest to jeden z elementów, gdzie coś takiego jako nowe Diablo kuleje. Gra oferuje pięć podstawowych klas (Rycerz, Mag, Łowca, Akolita i Primalist), z których każda ma trzy specjalizacje do wyboru. Każda klasa i specjalizacja ma własne drzewko umiejętności, które można modyfikować i rozwijać według własnego stylu gry. Ponadto gra posiada system pasywów, który pozwala na dodatkowe dostosowanie postaci pod względem statystyk i efektów. System ten daje dużo swobody i kreatywności w tworzeniu własnych buildów. Last Epoch oferuje głęboką mechanikę gry, która pozwala graczom eksperymentować z różnymi stylami rozgrywki. System umiejętności pozwala na rozwijanie postaci w zaskakująco zróżnicowany sposób, umożliwiając dostosowanie postaci do własnych preferencji i strategii.


Gra ma bogaty i zróżnicowany system przedmiotów, które mają różne poziomy jakości, atrybuty, afiksy i prefiksy. Przedmioty można ulepszać, modyfikować i łączyć za pomocą systemu rzemiosła, który wykorzystuje specjalne surowce i runy. System ten jest prosty w obsłudze, ale jednocześnie wymaga planowania i ryzyka, ponieważ przedmioty mogą ulec zniszczeniu lub utracić część swoich właściwości.

Inna kwestia, w której nowe Diablo kuleje to tak zwany end game. W przypadku Last Epoch jest co robić. Z jednej strony możliwość modyfikowania i budowanie innych wariantów postaci. Z drugiej strony są dodatkowe aktywności i sezony postaci. Gra ma kilka systemów końcowych, które zapewniają długotrwałą rozgrywkę i wyzwanie. Są to Arena, Monolit Losu i Lochy. Arena to tryb, w którym gracz musi stawić czoła coraz trudniejszym falom przeciwników, zdobywając nagrody i punkty. Monolit Losu to tryb, w którym gracz podróżuje przez losowo generowane mapy, które mają różne modyfikatory i efekty. Lochy to tryb, w którym gracz eksploruje podziemne labirynty, pełne pułapek, zagadek i bossów.

Grafika w Last Epoch jest oszałamiająca. Świat gry jest bogaty w szczegóły, pełen różnorodnych lokacji, od mrocznych lochów po idylliczne pejzaże. Projekt postaci i wrogów jest wyjątkowy, z ogromną różnorodnością dostępnych opcji dostosowania wyglądu i umiejętności postaci.

Jednym z najbardziej wciągających elementów gry jest system czasu. Gracze mogą podróżować między epokami, zmieniając historię i wpływając na teraźniejszość. To daje graczom ogromną swobodę eksploracji i odkrywania, dodając jeszcze jedną warstwę do bogatej i angażującej rozgrywki.

W ogólnym rozrachunku Last Epoch naprawdę pozytywnie zaskakuje. Mamy do czynienia z fajnym i rozbudowanym tytułem, który oferuje nam naprawdę dużo. Jednocześnie gra nie jest tak przytłaczająca dla nowicjuszy jak Path of Exile. Dla wielu może to być bardzo wielka zaleta. Naczytałem się o ludziach, którzy z powodu drzewka rozwoju w tamtej produkcji się po prostu poddali. Tutaj jest bardziej przejrzysto, co jest sporym plusem do mniej doświadczonych i hardkorowych graczy.

Warto jeszcze wspomnieć coś o oprawie graficznej i tym podobnych rzeczach. Miałem okazję pograć trochę na Steam Deck i komputerze stacjonarnym. Ta pierwsza opcja działa i jeśli gra zostanie zweryfikowana, to może się sprawdzać całkiem dobrze. Na razie nie ma jeszcze wariantu pod przenośny komputer Valve, na czym cierpi sterowanie. Potencjał jednak jest i widzę możliwość grania w łóżko czy autobusie w przyszłości. Na kompie tytuł śmiga nawet przy starszych maszynach. Lokacje są kolorowe i wypadają bardzo fajnie, podobnie z przeciwnikami.

Natknąłem się jednak na trochę problemów technicznych. Niektóre tekstury nie odczytywały się, zdarzało się przenikanie przedmiotów, i kilka razy podczas scenek wywalało się UI i musiałem restartować grę. Nie doskwierało to mi jakoś tragicznie i liczę, że jedna czy dwie łatki rozwiążą problem, ale z recenzenckiego obowiązku muszę zwrócić na to uwagę.

Podsumowując, Last Epoch to porywająca gra RPG hack and slash, która doskonale łączy w sobie świetną grafikę, głęboką mechanikę gry i intrygującą fabułę. Dla fanów gatunku oraz miłośników epickich przygód w mrocznym świecie fantasy, ta gra z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń. Ja bawiłem się bardzo dobrze i tytuł sprawia wrażenie produkcji, która może przyciągnąć na dłużej. Sam na pewno będę wracał do tego tytuł, żeby sprawdzić różne buildy postaci i posiekać wrogów. Szykuje się naprawdę fajna rzecz i trzymam kciuki z Last Epoch, bo tytuł pokazuje, że da się zrobić coś fajnego nawet z mniejszym budżetem.

Danteveli
20 lutego 2024 - 19:05