Zoria: Age of Shattering - Danteveli - 13 marca 2024

Zoria: Age of Shattering

Pomyśleć że jeszcze nie tak strasznie dawno narzekałem na sytuację gier RPG. Był okres, gdy ten gatunek był w lekkiej zapaści. Na szczęście scena indie i mniejsze projekty od ładnych paru lat dowożą perełki i fajne produkcje. Teraz ledwo wyrabiam się z ogrywaniem dobroci. Czy Zoria: Age of Shattering to jeden z tytułów nie do przegapienia?

Zoria: Age of Shattering to tytuł studia Tiny Trinket Games z Rumunii wydany przez rodzime Anshar Publishing, które jak dotąd maczało palce przy wielu fajnych pozycjach. Zoria to RPG w klasycznym stylu ze smokami, turowymi bataliami i fantastycznymi lokacjami do zwiedzenia. Jako ze ten rok obfituje w fajne RPG, to nie mogłem tak po prostu odpuścić tej pozycji.

Zoria: Age of Shattering to gra, która chyba zwróci na siebie uwagę miłośników RPG, szczególnie tych, którzy cenią sobie rozbudowane systemy i taktyczną głębię rozgrywki. Przynajmniej tak było w moim wypadku po tym jak trafiłem na ten tytuł na Steam.

Zoria: Age of Shattering opowiada historię konfliktu między dwoma królestwami, gdzie jedno z nich używa zakazanej magii nekromancji, aby zdobyć przewagę. Gracz wciela się w kapitana Elion, Witherela, którego płeć i klasę można dostosować do własnych preferencji. Fabuła rozpoczyna się w momencie, gdy twierdza Daeg Marastir jest oblegana przez armię Izirian. Gra oferuje szybkie wprowadzenie do głównych systemów i stawia przed graczem zadanie przygotowania odwetu.

Zoria to gra turowa, w której kontrolujemy oddział składający się z czterech postaci. Możemy obozować w dowolnym momencie, aby odpocząć i uleczyć postacie, a także korzystać z systemów rzemiosła do tworzenia mikstur, jedzenia i ekwipunku. Gra czerpie z różnych elementów znanych z innych RPG, ale łączy je w sposób, który nadaje jej własny charakter. Mimo że gra może wydawać się nieco surowa i niedopracowana w niektórych miejscach, to jednak posiada ducha i obiecujący potencjał.

W Zoria znajdziemy wiele dialogów, które niestety często brakują głębi. Brak dubbingu jest zrozumiały, ale liczne punkty dialogowe mogą sprawiać wrażenie utraconej okazji do rozwinięcia głębszej historii. Postacie mają swoje historie, które są wprowadzane i zakończone zbyt szybko, co sprawia, że trudno jest poczuć do nich sympatię. Mimo to, klasa każdej postaci ma wpływ na eksplorację mapy i może odblokować dostęp do specyficznych obszarów, co dodaje dodatkowej warstwy taktycznej.

Zoria: Age of Shattering prezentuje świat w klasycznym dla gatunku RPG stylu, z elementami fantasy. Świat gry jest pełen detali i różnorodnych lokacji, które są dobrze wykonane i mają swój unikalny charakter. Lokacje takie jak zielone równiny, starożytne zamki i krystaliczne jaskinie są zaprojektowane z dbałością o szczegóły, co sprawia, że eksploracja świata gry jest przyjemna. Jest klimat i oprawa wizualna wypada raczej pozytywnie mimo tego, że nie wyrwie ona nas z kapci. Jednak jak na mniejszy tytuł jest po prostu dobrze.

Zoria: Age of Shattering to gra, która może zaoferować wiele godzin zabawy dla fanów gatunku RPG, zwłaszcza tych, którzy cenią sobie rozbudowane systemy i taktyczną głębię rozgrywki. Jest tutaj sporo dobrego i po dosyć powolnym wprowadzeniu gra rozwija swoje skrzydła i sprawia masę frajdy. Jej unikalna rozgrywka i bogata fabuła z pewnością przyciągną uwagę, ale aby gra mogła osiągnąć pełnię swoich możliwości, studio Tiny Trinket Games musi jeszcze popracować nad głębią fabuły i rozwijaniem postaci. Gra ma potencjał, aby stać się kultowym tytułem, ale wymaga jeszcze dopracowania w wielu aspektach, zwłaszcza jeśli chodzi o opowiadanie historii i rozwój postaci

Danteveli
13 marca 2024 - 19:47