When the Light Dies - Danteveli - 11 maja 2024

When the Light Dies

Steam deck to naprawdę cudowna maszyna, która sprawdza się świetnie. Przenośny komputer Valve to idealne narzędzie do tytułów indie i właśnie na Decku zagrywam się w produkcje takie jak Vampire Survivors, Brotato, Boneraiser Minions czy całą masę innych tytułów uderzających w podobny klimat. W Early Access wylądował właśnie kolejny tytuł w tym stylu. Czy When the Light Dies dołączy do grona produkcji, które zawsze są zainstalowane na moim podręcznym komputerku?

W erze gier komputerowych, które często konkurują w graficznych fajerwerkach i skomplikowanych fabułach, When the Light Dies wyróżnia się jako tytuł, który stawia na surowe przetrwanie i mroczną atmosferę. Gra, wydana przez Electric Monkeys i Secret Level Studios, zabiera graczy w podróż do zimnego, opuszczonego świata, gdzie każdy krok może być ostatnim.

Jak już wspominałem we wstępie When the Light Dies wylądowało dopiero we wczesnym dostępie na platformie Steam i gra będzie jeszcze rozwijana zanim zostanie wydana pełna wersja. Ja trochę pograłem i mam już jakieś pierwsze przemyślenia co do tej produkcji.

When the Light Dies nie oferuje tradycyjnej narracji. Zamiast tego, gracze są rzuceni w sam środek bezlitosnej dziczy, gdzie głównym celem jest przetrwanie. To minimalistyczne podejście do fabuły pozwala graczom na własne interpretacje i budowanie osobistych historii, co jest świeżym oddechem w gatunku.

Gra korzysta z estetyki pixel art, która doskonale oddaje mroczny i niepokojący klimat świata przedstawionego. Każdy element gry, od postaci po środowisko, jest zaprojektowany z dbałością o detale, co sprawia, że When the Light Dies ma unikalny i rozpoznawalny styl.

Mechanika gry łączy elementy survivalu z roguelite. Gracze muszą zarządzać kilkoma wskaźnikami przetrwania, takimi jak stamina, temperatura, czy zdrowie psychiczne. Dodatkowo, świat gry jest generowany proceduralnie, co zapewnia unikalne doświadczenie przy każdym podejściu.

Akcja sprowadza się do strzelania do potworów wyłażacych z ciemnosci i pilnowania współczynników by nie przegrać.

Podobnie jak grafika, ścieżka dźwiękowa jest minimalistyczna, ale skutecznie buduje napięcie i atmosferę. Proste, ale sugestywne dźwięki i melodie są kluczowe dla immersji i podkreślają samotność oraz zagrożenie, które czai się w ciemności.

When the Light Dies to gra dla tych, którzy cenią sobie wyzwania i nie boją się ciemności. Jest to tytuł, który wymaga od graczy zarówno strategicznego planowania, jak i umiejętności szybkiego reagowania na zmieniające się warunki. Gra oferuje głębokie i satysfakcjonujące doświadczenie przetrwania, które będzie przyciągać i nagradzać graczy za każdym razem, gdy zdecydują się wkroczyć do jej mrocznego świata.

Danteveli
11 maja 2024 - 21:21