Starship Troopers: Terran Command - Urban Onslaught - Danteveli - 18 czerwca 2024

Starship Troopers: Terran Command - Urban Onslaught

Mniej więcej dwa lata temu miałem okazję zagrać w naprawdę fajną i udaną grę RTS na bazie legendarnej książki i kultowej serii filmów. Chodzi o adaptacje najpopularniejszej historii o walce z robakami kosmosu, czyli Starship Troopers. Terran Command było niezwykle udaną produkcją i w zeszłym roku doczekało się całkiem sporego DLC. Teraz przychodzi pora na kolejny kawałek DLC i okazję do powrócenia do tej produkcji. Czy Starship Troopers: Terran Command - Urban Onslaught to kolejne udane rozszerzenie gry?

Starship Troopers: Terran Command - Urban Onslaught to trochę przydługi tytuł, ale w gruncie rzeczy chodzi o DLC do gry Starship Troopers: Terran Command z 2022 roku. Tytuł RTS został stworzony przez The Artistocrats i wydany przez Slitherine Ltd. Nowy dodatek to 9 misji w miejskich klimatach, co jest bardzo fajnym urozmaiceniem dla tytułu w wojnie z robalami.

Tak dla przypomnienia Starhip Troopers to powieść z końcówki lat 50 autorstwa jednego z najbardziej utalentowanych pisarzy science fiction. Dzieło Roberta A. Heinleina doczekało się światowej słowy dzięki filmowej adaptacji, która należy do tych bardziej specyficznych. Mam na myśli to, ze nie ma ona za dużo wspólnego z oryginałem jeśli chodzi o przesłanie i ideologie. Film jest bardziej pastiszem powieści. Zarówno gra,Urban Onslaught jak i wcześniejszy dodatek Raising Hell czerpie garściami z filmu Paula Verhoevena. Mamy więc filmową wersję Żołnierzy kosmosu, która nie ma zbyt wiele wspólnego z książkowym oryginałem. Odbija się to na fabule, która stawia na satyrę i czarny humor podobnie jak film. Mamy pełno materiałów propagandowych i przekręcanie faktów przez media w ramach promocji odpowiednich postaw i wartości. Inspirowanie się filmem przekłada się także na rozgrywkę choćby ze względu na to jak wyglądają i działają nasi żołnierze.

Fabuła Starship Troopers: Terran Command opowiada o konflikcie między ludzkością a robakami z kosmosu. Jest to starcie pomiędzy ludzkością o kosmitami, którzy kompletnie nie przypominają ludzi. Założenie jest takie, że w trakcie podboju różnych planet obie cywilizacje natknęły się na siebie i zaczął się przelew krwi. Teraz mamy do czynienia z niekończącą się wojną pomiędzy ludźmi a gigantycznymi insektami.

Starship Troopers: Terran Command to strategia w stylu RTS. DLC Urban Onslaught nie zmienia tego elementu i rozgrywka pozostaje w stylu podstawki. Gra nie jest bardzo podobna do klasycznych przedstawicieli gatunku. Nie ma tutaj tak wielkiego nacisku na budowę bazy i pozyskiwanie surowców. Oba elementy pojawiają się w grze, ale są dodatkiem znajdującym się w tyle. Tytuł koncentruje się na walce. Starcia pomiędzy małymi oddziałami ludzi a niekończącymi się falami kosmicznych robaków dominują rozgrywkę. Mamy więc spory nacisk na taktykę i odpowiednie pozycjonowanie jednostek tak by nie wchodziły sobie w linie ostrzału czy wykorzystywały teren do zwiększenia zasięgu i zadawanych obrażeń.

Takie podejście do gameplayu sprawdza się tutaj całkiem dobrze. Mamy niezbyt długie misje z małą ilością przestoju, bo akcja cały czas pędzi do przodu i cięgle osiągamy nowe cele i walczymy z wrogiem. Wychodzi to bardzo dobrze i do mnie przemawia. Lubię dynamiczne strategie kładące nacisk na taktykę i dobrze zarządzanie jednostkami.

Pod tym względem przypominały mi się pewne misje z Command and Conquer 3 czy mniej nastawiona na RPG wersja Dawn of War 2. Starship Troopers: Terran Command bliżej do tych gier niż klasycznej formuły z Warcraft 2 czy Dune 2. Mi to pasuje, bo lubię ten rodzaj rozgrywki tak samo jak klasyczne budowanie bazy i wysyłanie ludzi by ścinać drzewa. Nie tak dawno zawiodłem się naWarhammer Age of Sigmar: Realms of Ruin, które próbowało czegoś podobnego. Na szczęście w przypadku Starship Troopers: Terran Command - Raising Hell jest znacznie ciekawiej i po prostu lepiej.

Starship Troopers: Terran Command - Urban Onslaught to dodatek do gry strategicznej, który wprowadza 9 nowych misji i 8 nowych jednostek, więc jest to całkiem solidne DLC, które jest znacznie większe od tego, do czego przyzwyczaiło nas wiele innych produkcji. To już prawie rozszerzenie w starym stylu, gdzie dostajemy spory kawałek gry do zaliczenia.

Oprawa graficzna Starship Troopers: Terran Command - Urban Onslaught stoi na przyzwoitym poziomie. Całość jest stylizowana na transmisję telewizyjną ze scenkami przerwynikowymi w lekko komiksowej formie. Modele postaci i potworów są całkiem solidne i wszystko ma odpowiedni styl. Na pierwszy rzut oka można poznać, że chodzi o Starship Troopers, więc gra wypada dobrze pod tym względem.

Starship Troopers: Terran Command - Urban Onslaughtl to całkiem solidne DLC do fajnej gry. Nowe jednostki, misje wrogowie i klimatyczna lokacja wychodzą tutaj zdecydowanie na plus. Całość może być odrobinkę przesadzona pod względem trudności, ale w ogólnym rozrachunku nie jest tragicznie. Wydaje mi się, że warto zainteresować się tym tytułem. Zwłaszcza jeśli wciągnęła nas podstawka.

Danteveli
18 czerwca 2024 - 19:34