To ile mamy pamięci RAM i ile jej potrzebujemy jest w prosty sposób powiązane z systemem operacyjnym który posiadamy. Większość gier nie jest w stanie wykorzystać więcej pamięci operacyjnej niż 4 GB. Ale warto zainwestować w 8 GB RAM gdyż poprawi o działanie całości systemu.
Windows XP był jeszcze niedawno najlepszym systemem operacyjnym do grania w gry. Windows Vista niestety był totalną porażką, a wcześniejsze systemy operacyjne nie były wspierane poprawnie w najlepszych nowych grach. Graliśmy więc na XP posiadając 2 GB RAM i było nieźle. Co sprytniejsi zakładali 4 GB RAM co dawało w najbardziej zaawansowanych grach znaczącą poprawę. 32 bitowy XP był w stanie wykorzystać mniej więcej około 3,6 GB RAM.
Wszystko zmienił DirectX 10 (i przyszła wersja DirectX 11). Przy tych wersjach DirectX, Windows XP już nie wystarcza. Musimy przesiąść się więc na Windows 7. Nie jest to żadna kara gdyż Windows 7 jest prawdopodobnie najlepszym na potrzeby gier systemem Microsoftu jaki powstał. Problemem jest natomiast fakt że zajmuje on więcej pamięci RAM niż XP. Stąd wsadzamy 8 GB i instalujemy wersję 64 bitową Windows 7 aby tą pamięć wykorzystać. Standardowe aplikacje nadal zamykają się w swoich magicznych 32 bitowych 2 GB RAM ale zostaje nam jeszcze sporo miejsca w pamięci na sam system i wszystkie programy i biblioteki pracujące w tle.
Dodatkowo nasza karta graficzna potrafi wykorzystać nieużywane obszary pamięci RAM do przetrzymywania tekstur do gier. 8GB na prawdę się nie marnuje przynamniej przy tych najbardziej zaawansowanych grach.
Jeżeli mamy procesor i7 zaopatrzmy się w pamięci DD3 (np. 1333)
A więc werdykt jest następujący:
System operacyjny: Microsoft Windows 7 Professional 64-bit PL DVD OEM
Pamięć RAM : 8 GB DDR 3.
Jeszcze krótka uwaga na temat wersji Windows 7. Wersja Ultimate jest dla normalnego użytkownika praktycznie nie do wykorzystania. Wersja Home ma problem z brakiem łączenia się zdalnym co może się wam kiedyś w przyszłości przydać. Wybieramy więc Professional.
Wybierając elementy do zestawu dla wymagającego gracza na rok 2011 nie kierowaliśmy się ekonomiką zakupu, wybieraliśmy elementy ze względu na jakość a nie niską cenę. Jakkolwiek zalecamy rozsądek. Ani nie da się kupić tanio wydajnego komputera do grania, ani kupienie najdroższych elementów nie daje gwarancji posiadana dobrej maszyny. Każdy musi zeskalować swój zestaw marzeń do swoich możliwości finansowych. Pamiętajcie że elementy komputerowe są najgorszą możliwą lokatą pieniędzy gdyż bardzo szybko tracą z czasem na wartości.
Wszystkie zawarte w tej informacji sugestie są moimi osobistymi sugestiami, nie jestem profesjonalistą w tej dziedzinie, więcej fachowych informacji na temat sprzętu dla graczy znajdziecie na serwisie nvision.pl