Wonder Boy Collection - Danteveli - 1 czerwca 2022

Wonder Boy Collection

Nie jestem wielkim fanem cyklu Wonder Boy. Nie miałem jakiegoś wielkiego kontaktu z tą serią i lepiej wspominam Adventure Island, które rozpoczęło swój żywot jako port pierwszej odsłony o wspaniałym chłopcu. Jednak jakiś rok temu miałem okazję pograć trochę w remake czwartej części cyklu - Wonder Boy: Asha in Monster World. Dlatego też zdecydowałem się sprawdzić Wonder Boy Collection. Czy było warto?

Wonder Boy Collection to Wonder Boy, Wonder Boy in Monster Land, Wonder Boy in Monster World i Monster World IV zebrane w jednym pakiecie i wydane na PlayStation 4 i Nintendo Switch przez ININ Games. Mamy więc kolejną kolejkę od firmy, która specjalizuje się w portach starych tytułów od Space Invaders, poprzez klasyki Taito aż po Darius. Jeśli ktoś miał kontakt z ich innymi wydaniami od razu wiadomo czego można się spodziewać po Wonder Boy Collection.

W przypadku Wonder Boy z mojej perspektywy ciekawsza od samych gier jest ich historia. To cykl, który przeszedł przez sporo zmian od prostej platformówki aż do Action RPG i doczekał się różnych dziwnych sytuacji. Już sam początek serii z portem przerobionym na zupełnie inny tytuł, który stał się osobną serią jest ciekawy. Podobnych sytuacji w historii Wonder Boy było całkiem sporo. Mamy na przykład dwie różne gry noszące tytuł Wonder Boy III czy zmianę nazwy serii z Wonder Boy na Monster World. Cały cykl to kopalnia ciekawostek i interesujących anegdot z branży gier wideo.

Co ciekawe trzy z czterech gier z tej kolekcji doczekały się całkiem zgrabnych remake-ów wydanych między innymi na PlayStation 4. Kolekcja pozwala nam jednak zagrać w oryginalne tytuły sprzed jakichś 30 lat.

Ogólnie można powiedzieć, ze mowa o grach 2D z dominującym elementem platformówki, gdzie pędzimy w prawą stronę ekranu, pokonujemy przeciwników i zaliczamy kolejne poziomy. Późniejsze gry dodają do formuły odrobinę elementów RPG czy metroidvanii i stają się coraz bardziej rozbudowane.

Jeśli chodzi o opcje i udogodnienie to nie ma ich zbyt wiele. Ograniczamy się raczej do tego co potrafią standardowe emulatory. Mamy zapis gry w dowolnym momencie i filtry mające sprawić, że gra przypomina wyglądem, to co można pamiętać ze starych kineskopów. W kwestii dodatkowych bajerów jak więcej informacji o grach itd. Natknąłem się tylko na galerię z obrazkami i grafikami z gier. Nie jest ona przesadnie rozbudowana, ale to całkiem miły dodatek do gier.

Wonder Boy Collection to taka kolejna trochę leniwa składanka i skok na fanów.Z jednej strony mamy cztery spoko retro gry, które na pewno mają wielu fanów. Z drugiej strony brakuje temu wydaniu kilku gier, więc mamy dziurawą kolekcję. Pomijam już kwestię ceny, która jest kosmiczna jak za cztery stare gry, które pojawiają się na konsolach co chwilę. Nie zadawałem sobie sprawy, ale mam większość z tych tytułów kupione po kilka razy na PC, Xboksie 360 i PlayStation 4, bo podobne zestawy i kolekcje już wychodziły. To takie narzekanie, ale odrobinę mnie frustruje że te nowe mega kolekcje nie oferują nic specjalnego i sprawiają wrażenie szybkiego skoku na kasę fanów spragnionych nostalgicznych przeżyć.

Mimo wszystko Wonder Boy Collection to cztery fajne gry, w które nadal gra się całkiem nieźle. Nowicjusze nie mający problemów z archaiczną grafiką mogą przy tej kolekcji bawić się całkiem dobrze.

PS. Twórcy podobno rozważają wydanie pozostałych gier z serii Wonder Boy jako DLC do tej kolekcji. Więc może kiedyś jeśli się zdecydują będzie można wydać więcej kasy by uzyskać dostęp do innych tytułów z tej serii. Pozostawiam to bez komentarza.

Raz, dwa, trzy
- Kolekcja czterech gier,
-mieszanka platformówki i action RPG,
- mało dodatków i bajerów podnoszących wartość.

Danteveli
1 czerwca 2022 - 07:06