Assassin's Creed: Spisek Maga - Danteveli - 8 marca 2023

Assassin's Creed: Spisek Maga

Assassin's Creed to jedna z nowszych marek, które rozrosły się do gigantycznych rozmiarów i przedarły do popkultury. Masa mniej lub bardziej udanych gier z wieloma charakterystycznymi elementami. Do tego film kinowy z gwiazdami, nadchodzący serial, komiksy i książki. Ja miałem okazję przeczytać Spisek Maga, czyli najnowszą część książkowego cyklu Assassin's Creed. Czy była to ciekawa lektura?

Assassin's Creed: Spisek Maga to książka autorstwa kanadyjskiej pisarki Kate Heartfield. Jest to pierwsza część planowanej serii zatytułowanej Machina dziejów. Tytuł miał swoją premierę w zeszłym roku, ale dzięki staraniom wydawnictwa Insignis będzie on dostępny w Polskiej wersji już od 22 marca. Ja miałem okazję otrzymać egzemplarz recenzencki książki.

Główną bohaterką tytułu jest akrobatka Pierrette Arnaud. Kobieta zostaje wciągnięta w wir wydarzeń decydujących o przyszłości nie tylko wiktoriańskiego Londynu, ale i całego świata. Assassin's Creed Spisek Maga koncentruje się na głównym wątku całego cyklu Assassin's Creed, czyli rywalizacji pomiędzy asasynami a templariuszami o to jak będzie wyglądać przyszłość ludzkości. W tym wypadku chodzi o tytułowy spisek i wykorzystanie niezwykle potężnego narzędzia umożliwiającego, które może zmienić wszystko. Tym, kto pomoże Pierrette w walce o przyszłość jest Simeon Price, były żołnierz, który decyduje się dołączyć do asasynów po poznaniu jednego z członków bractwa. Para bohaterów ma przed sobą nie lada wyzwanie.

Mamy do czynienia z dynamicznym thrillerem, gdzie nasza bohaterka bierze udział w niezwykle ważnej sekretnej misji. Mamy masę wątków, z bohaterami pojawiającymi się od Londynu po Włochy niczym w dobrej szpiegowskiej historii. Assassin's Creed Spisek Maga łączy prawdziwe historyczne wydarzenia z różnymi spiskowymi teoriami i fantastycznymi elementami tworząc bardzo ciekawy świat w stylu znanym z Assassin's Creed.

Wiktoriański Londyn był jednym z najmocniejszych elementów gry Assassin's Creed Syndicate. Dlatego ucieszyłem się, że uniwersum Ubisoft powraca do tego settingu. Assassin's Creed Spisek Maga fajnie wykorzystuje odległe czasy i potencjał lokacji. Mamy sporo historycznych wydarzeń i postaci, co będzie smaczkiem dla fanów przeszłości. Już w pierwszym rozdziale, po prologu czeka nas wzmianka o Wielkiej wystawie przemysłowej wszystkich narodów w Londynie z 19851 roku. To niezwykle ciekawe wydarzenie jest obecne do dzisiaj i co jakiś czas odbywa się w różnych miastach świata. Fascynujące jest przenieść się w czasy, gdy po raz pierwszy dochodzi do takiego zdarzenia. Podobne sytuacje i momenty są sprawnie wpleciony w strony przygody Spisku Maga.

Chciałbym zatrzymać się przy jednej dosyć ważnej kwestii. Budowanie świata w serii Assassin's Creed jest niezwykle zagmatwane i łatwo się pogubić w mieszance świetnych patentów i głupkowatych pomysłów. Mamy w końcu odwieczny konflikt pomiędzy frakcjami, magiczne artefakty, wszystkie postacie historyczne grające ważne role w wydarzeniach. Ja trochę wysiadłem w momencie, gdy seria wprowadziła do uniwersum kosmitów i dawne cywilizacje. Mimo to dalej czerpię masę przyjemności z poszczególnych historii takich jak Assassin's Creed Spisek Maga. Wydaje mi się, że uniwersum jest tutaj silne właśnie dzięki historiom takim jak ta zaprezentowana nam przez Kate Heartfield. Ciekawa opowieść, która mogłaby spokojnie istnieć w próżni, ale dobrze wykorzystuje elementy AC i dzięki temu wpasowuje się w ten świat.

Kate Heartfield udało się stworzyć naprawdę ciekawą lekturę, która powinna zadowolić zarówno fanów tajemniczych historii jak i miłośników cyklu Ubisoft. Assassin's Creed Spisek Maga to kawałek dobrej książki z ciekawymi pomysłami, zwrotami akcji i wiktoriańskim Londynem, który jest po prostu cudownym settiingiem dla historii. Chyba muszę sięgnąć po więcej książek z cyklu Assassin's Creed, bo jest tu sporo naprawdę fajnych elementów.

Danteveli
8 marca 2023 - 09:31