GrimGrimoire OnceMore - Danteveli - 3 kwietnia 2023

GrimGrimoire OnceMore

PlayStation 2 miało masę cudownych gier. Dlatego ten system będzie u mnie zawsze gdzieś na podium w przypadku listy najlepszych konsol. Megahity, rewolucyjne tytuły, perełki i niszowe skarby. Na tej maszynie było wszystko. Jedną z tych mniejszych, ale wartych uwagi gier był taki mały tytuł od Vanillaware. Nie chodzi mi o Odin Sphere, lecz o GrimGrimoire, które właśnie doczekało się remastera o podtytule OnceMore.

GrimGrimoire OnceMore to remaster produkcji z 2007 roku wydane na konsolę PlayStation 2. Tytuł jest grą typu strategia czasu rzeczywistego podaną w formie bardziej przystępnej na konsolach. Gra pojawiła się na rynku już sporo po premierze następnej generacji i przeszła raczej bez echa. GrimGrimoire tytył miał jednak grono fanów i teraz dostajemy ulepszoną wersję gry przeznaczoną na współczesne systemy.

Akcja GrimGrimoire OnceMore rozgrywa się w świecie, gdzie magia istnieje.My wcielamy się w Lillet Blan, która ma poznać tajniki magii w swojej akademii. By nauczyć się czarować musi pokonać wierzę pełną różnego rodzaju lekcji i wyzwań.

Mamy do czynienia z typową historią o nowej osobie w szkole, która ma okazję się wykazać. To znany i sprwdzony schemat przewiajacy się w popkulturze od wielu lat. Całośc się sprawdza chociaż jeśli mam być zupełnie szczery to fabuła GrimGrimoire OnceMore mnie jakoś specjalnie nie porwała. Ani lata temu ani w tej wersji nie byłem poruszony postaciami ani specjalnie zainteresowany tym co się dzieje.

Dla mnie bardziej liczyła się oryginalna rozgrywka, która wtedy wydawała się świeża i pomysłowa. Zwłaszcza dlatego, że RTS na konsoli jest dosyć kłopotliwy. Przekonaliśmy się o tym przy próbach portowania klasyków z PC na pierwsze PlayStation. Coomand & Conquer na padzie nie miało startu do myszki. Tutaj udało się sprowadzić komputerową formułę do strawnej i przystępnej formy na wiele czasu przed innymi produkcjami tego typu.

GrimGrimoire OnceMore to RTS 2D, gdzie akcję obserwujemy z boku. Korzystamy ze specjalnych pól służących do przywoływania jednostek. Na mapkach są złoża surowców, które wykorzystujemy do ulepszania naszych struktur i tworzenia kolejnych jednostek do walki z wrogiem. Przypomina to typowe strategie czasu rzeczywistego na PC w trochę uproszczonym schemacie i przygotowane pod ograniczenia pada.

Graficznie GrimGrimoire OnceMore nie pokazuje pazura. Tytuł został odrobinę poprawiony, ale dalej wygląda jak tytuł kilka generacji wstecz. Jedno, co mniej więcej trzyma się na poziomie to styl graficzny i design postaci podczas scenek przerwynikowych w stylu gier visual novel. Nie jest to może jakość 4K z mega ostrym jak żyleta widowiskiem, ale sam styl jest raczej ponadczasowy.

GrimGrimoire OnceMore to całkiem solidny remaster fajnej gry, która została przez wielu zapomniana. Fajnie że więcej osób będzie miało okazję zapoznać się z tą produkcją i sprawdzić wczesny tytuł kultowego studia Vanillaware. Nie jest to może idealny remaster i gra się zestarzała, ale i tak można się przy GrimGrimoire OnceMore dobrze bawić.

Danteveli
3 kwietnia 2023 - 16:17