Monochrome Mobius: Rights and Wrongs Forgotten - Danteveli - 8 września 2023

Monochrome Mobius: Rights and Wrongs Forgotten

Czasem mam wrażenie, że niektórzy twórcy sami utrudniają sobie życie przez dziwaczne nazwy swoich pozycji. Pewnie szybko nie wpadł bym na to, że Monochrome Mobius: Rights and Wrongs Forgotten powiązane jest z całkiem popularną serią Utawarerumono. Pomijam już to, że gra ma tak długą nazwę, że zasypiam zanim zdążę ją wymówić na głos. Czy mimo to warto sięgnąć po Monochrome Mobius: Rights and Wrongs Forgotten?

Monochrome Mobius: Rights and Wrongs Forgotten jest japońską grą RPG, która należy do serii Utawarerumono i została stworzona z okazji 20-lecia tej marki. Gręs wtorzyło studio Aquaplus, a na zachodzie tytuł trafia w nasze ręce za sprawą Nippon Ichi Software. Jako że miałem okazję spędzić szmat czasu z innymi produkcjami w świecie Utawarerumono, to z chęcią sięgnąłem i po ten tytuł.

Tytuł zaczyna się od epickiej w zamyśle sceny akcji i poświecenia, gdzie rzuceni zostajemy sam środek konfliktu pomiędzy wojownikami przy jakimś magicznym portalu. Po prologu czeka nas mocny przeskok do prawdziwego bohatera Monochrome Mobius: Rights and Wrongs Forgotten. Gra opowiada historię młodego mężczyzny, który wyrusza w podróż, aby odnaleźć swojego ojca, który rzekomo zginął. W trakcie swojej przygody spotyka różne postacie, odkrywa tajemnice świata i bierze udział w walkach z wrogami.

Monochrome Mobius: Rights and Wrongs Forgottenopowiada historię Oshtora, młodego mężczyzny, który mieszka w prowincji Ennakamuy na granicy imperium Yamato. Oshtor zajmuje się rozwiązywaniem problemów na zlecenie lokalnego władcy. Pewnego dnia podczas jednej z misji spotyka tajemniczą dziewczynę o imieniu Shunya, która twierdzi, że jego ojciec żyje. Oshtor nie może uwierzyć w te słowa, ponieważ uważał, że jego ojciec zginął podczas wojny. Jednak dziewczyna pokazuje mu coś, co należało do jego ojca i prosi go o pomoc w dotarciu do kraju Arva Shulan, który nie istnieje na mapie. Oshtor postanawia się z nią zgodzić i razem wyruszają w podróż pełną niebezpieczeństw i niespodzianek.

W trakcie swojej przygody Oshtor spotyka wiele innych postaci, które dołączają do niego lub stają mu na drodze. Niektóre z nich są znane z poprzednich części serii Utawarerumono, a inne są nowe. Wszystkie postacie mają swoje własne osobowości, cele i motywacje. Gra skupia się na relacjach między nimi i ich rozwoju. Gra ma również wiele zwrotów akcji i tajemnic do odkrycia. Fabuła gry jest ciekawa i wciągająca, a także porusza ważne tematy takie jak prawda, sprawiedliwość, lojalność czy rodzina.

Gra jest klasycznym JRPGiem z systemem walki opartym na turach. Gracz może kontrolować do sześciu postaci na polu bitwy i wydawać im polecenia dotyczące atakowania, używania przedmiotów lub aktywowania specjalnych umiejętności. Walki są dynamiczne i wymagają taktycznego myślenia. Gracz musi uwzględniać położenie postaci na polu bitwy, ich atrybuty, słabe punkty wrogów, a także kolejność ruchów. Gra posiada również system zwanym “Action Ring”, który pokazuje, kiedy dana postać będzie mogła wykonać ruch. Gracz może manipulować tym systemem, aby uzyskać przewagę nad wrogiem. Na przykład, gracz może zdezorientować wroga i zaatakować go w stanie osłabienia, aby spowodować, że jego ruch zostanie opóźniony. Gracz może również aktywować stan “Overcharge”, który pozwala na użycie potężnej umiejętności “Ascend”, która może zmienić losy walki.

Poza walkami gracz może również eksplorować świat gry i odwiedzać różne lokacje. Gra oferuje wiele zadań pobocznych, które pozwalają na zdobycie dodatkowych przedmiotów, pieniędzy lub doświadczenia. Gracz może również rozmawiać z innymi postaciami i pogłębiać z nimi relacje. Gra posiada również elementy visual novel, które prezentują sceny fabularne i dialogi. Gra ma kilka zakończeń zależnych od wyborów gracza.

Gra korzysta z silnika Unity i prezentuje się bardzo ładnie. Postacie są wykonane w pełnym 3D i mają wyraziste animacje. Świat gry jest kolorowy i bogaty w detale, a lokacje są zróżnicowane i ciekawe. Gra oferuje również możliwość swobodnego poruszania się po polu bitwy i zmiany kąta kamery. W grze nie brakuje też efektów specjalnych, które dodają dynamiki walkom.

Muzyka w grze jest skomponowana przez Michio Kinugasę, Junyę Matsuokę, Shinyę Ishikawę, Huang Yanlinga i Hironoriego Mutoha. Ścieżka dźwiękowa jest bardzo dopasowana do klimatu gry i podkreśla emocje scenariusza. W grze znajdziemy zarówno spokojne utwory, jak i energetyczne melodie towarzyszące walkom. Gra posiada również pełny dubbing w języku japońskim, który jest na wysokim poziomie. Aktorzy głosowi dobrze oddają charaktery postaci i ich emocje.

Monochrome Mobius: Rights and Wrongs Forgotten jest grą, która z pewnością spodoba się fanom serii Utawarerumono i miłośnikom JRPG. Gra ma piękną grafikę, świetną muzykę, interesującą fabułę i ciekawe postacie. Gra oferuje również dobrze zaprojektowany system walki i wiele opcji rozgrywki. Oczywiście o ile nie przeszkadza nam klasyczna formuła JRPG i to, że to tytuł głownie dla fanów świata Utawarerumono.

Danteveli
8 września 2023 - 12:56