Crow Country - Danteveli - 21 maja 2024

Crow Country

Wspominałem już o tym parę razy, ale w ostatnich latach growe horrory naprawdę podnoszą się z kolan. Na rynek trafia coraz więcej ciekawych projektów od większych ekip, a twórcy gier niezależnych i mniejsze projekty też nie próżnują. Efektem tego jest sporo tytułów wartych naszej uwagi, czasu i pieniędzy. Jedną z perełek tego roku jest Crow Country.

Crow Country to produkcja studia SFB Games, które dotychczas najbardziej znane było dzięki cudnemu Snipperclips na Nintendo Switch. Teraz twórcu zabrali się za zupełnie inny gatunek, ale wyszło im to równie dobrze jak w przypadku kolorowej produkcji o wycinankach. Crows Country zadebiutowało ostatnio na Steam i konsolach PlayStation 5 a także Xbox Series. Ja miałem okazję grać w wersję PC tego tytułu.

Crow Country to gra, która z powodzeniem odnajduje się w gatunku survival horror, oferując graczom nie tylko dreszczyk emocji, ale i nostalgiczny powrót do klasyki gier lat 90. W tej obszernej recenzji przyjrzymy się bliżej elementom, które sprawiają, że Crows Country wyróżnia się na tle innych tytułów w swoim gatunku.

Crow Country przenosi nas do opuszczonego parku rozrywki, gdzie mroczne sekrety czają się na każdym kroku. Gra czerpie inspirację z klasyków takich jak Silent Hill, tworząc gęstą atmosferę tajemniczości i niepokoju.

Fabuła gry Crow Country przenosi nas w rok 1990. Gracz wciela się w postać Mary Forest, specjalnego agenta, który śledzi tajemnicę zniknięcia Edwarda Crowa, założyciela opuszczonego wesołego miasteczka o nazwie Crow Country. To miejsce zostało zamknięte dwa lata wcześniej, a teraz Mary wyrusza w głąb parku, aby odkryć prawdę na temat wydarzeń z przeszłości i odnaleźć zaginionego Crowa.

W grze eksplorujemy opuszczone lokacje, zbierając przedmioty i rozwiązując zagadki. Mechanika rozgrywki skupia się na odkrywaniu nowych obszarów, a także na opcjonalnym trybie eksploracji, w którym nie ma wrogów, a gracz może skupić się wyłącznie na fabule i łamigłówkach. Grafika w stylu low poly przywołuje klimat klasycznych horrorów z ery PS1, a mapa nawiązuje do serii Resident Evil.

Mechanika Crow Country jest wierna korzeniom gatunku, z naciskiem na rozwiązywanie zagadek i eksplorację. Gra oferuje dwa tryby rozgrywki: survival i eksplorację, co pozwala graczom na dostosowanie doświadczenia do własnych preferencji. W trybie survival, gracze muszą stawić czoła potworom, które dodają grze dodatkowego napięcia i wyzwania.

Wizualnie gra jest hołdem dla estetyki lat 90., z grubymi, poligonalnymi modelami postaci i pre-renderowanymi tłami, które przypominają klasyczne tytuły jak Final Fantasy VII. Efekt ziarnistej tekstury na ekranie dodaje grze charakteru i potęguje uczucie niepokoju. Dźwięk w grze jest równie imponujący, z doskonale dobraną ścieżką dźwiękową, która wzmacnia mroczną atmosferę.
Takie podejście daje interesujący efekt, bo mamy survival horror w starym stylu, który wygląda jak JRPG z epoki pierwszego PlayStation.

Crow Country oferuje wyważony poziom trudności, z systemem wskazówek, który pomaga graczom w trudniejszych momentach. Kontrola nad postacią i walka są intuicyjne, co pozwala na skupienie się na fabule i atmosferze gry.

Postacie w Crow Country są dobrze rozwinięte, z interesującymi historiami i motywacjami. Dialogi i interakcje między postaciami dodają głębi całej opowieści i sprawiają, że świat gry wydaje się bardziej realistyczny i przekonujący.

Crow Country to gra, która z pewnością przypadnie do gustu fanom survival horrorów. Z jej bogatym światem, przemyślaną fabułą, wyważoną mechaniką i mroczną atmosferą, gra ta stanowi wyjątkowe doświadczenie, które pozostaje w pamięci na długo po zakończeniu rozgrywki. Jest to tytuł, który zasługuje na uwagę zarówno ze względu na hołd dla klasyków gatunku, jak i wprowadzenie świeżych pomysłów, które odświeżają formułę survival horroru.

Crow Country to hołd dla gier z lat 90., który jednocześnie wprowadza nowe elementy, czyniąc rozgrywkę świeżą i angażującą. Dla tych, którzy tęsknią za klasycznymi grami survival horror, Crow Country oferuje nostalgiczne, ale i nowoczesne doświadczenie, które z pewnością zadowoli zarówno starych fanów gatunku, jak i nowych graczy.

Danteveli
21 maja 2024 - 07:57