Samurai Warriors 4 DX - Danteveli - 21 maja 2024

Samurai Warriors 4 DX

Pisałem o tym z milion razy w wielu miejscach, ale powtórzę to po raz kolejny. Od lat jestem wielkim fanem cyklu Musou. Seria wciągnęła mnie jeszcze w czasach PlayStation 2 i do dzisiaj katuje w różne odsłony cyklu o rozwalaniu setek przeciwników. Większość odsłon Warriors mam już dawno za sobą, ale lubię od czasu do czasu odświeżać sobie zaliczone części. Dlatego ucieszyłem się na wieść, że Samurai Warriors 4 DX trafia właśnie na Steam. Czy jest to tytuł wart zakupu?

Samurai Warriors 4 to gra od studia Omega Force wydana przez Koei Tecmo, która swoją premierę miała 10 lat temu na konsolach PlayStation. DX to edycja zawierająca wszystkie DLC wydane do gry, oferująca bogatą zawartość, bo mowa tu o jakichś 150 dodatkowych broniach, koniach, strojach itd. Mowa wiec o całkiem sporej paczce rzeczy.

Historia i Ustawienie: Gra opowiada o frakcjach walczących o dominację w podzielonej Japonii. Zamiast skupiać się na pojedynczych postaciach, Samurai Warriors 4 DX koncentruje się na historii różnych frakcji, takich jak Takeda, Usuegi, Oda, Hojo i innych. Każda frakcja posiada własną, unikalną fabułę, która wprowadza gracza w świat pełen intryg i dramatycznych zwrotów akcji.

Warto wspomnieć także o trybie Chronicle, czyli całkiem ciekawym sposobie na zanurzenie się w świecie gry. Mamy okazję stworzyć własną postać i zbudować jej legendę w niezwykle ważnym okresie Kraju Kwitnącej Wiśni. Gracze podróżują po różnych regionach Japonii, wykonując różnorodne zadania i misje. W trakcie podróży spotykają różnych oficerów i zbierają przedmioty, które mogą pomóc w dalszej grze. Poprzez wykonywanie zadań i bitew, gracze odblokowują nowe obszary na mapie. To pozwala na odkrywanie nowych miejsc i rozszerzanie wpływów swojego wojownika.

Tryb Chronicle czerpie z mechaniki przełączania postaci znanej z gier Samurai Warriors Chronicles, co dodaje dodatkową warstwę strategii i pozwala na dynamiczną zmianę bohaterów w trakcie bitew. Plus zawsze lepiej mieć więcej postaci by siepać wrogów.

Rozgrywka w Samurai Warriors 4 DX pozostaje wierna oryginalnej wersji gry, wprowadzając jednocześnie nowe elementy, które ożywiają walkę. Gracze mają do dyspozycji szeroki wybór trybów gry, w tym tryb historii, bitwy swobodne oraz tryb Kroniki, który pozwala na stworzenie własnego wojownika i zdobycie sławy w różnych regionach Japonii.

Wszystkie gry typu Warriors oparte są na tym samym schemacie. Tym razem jednak patrząc na obrazki czy filmiki z gry nie dałoby się odróżnić obu tytułów. Gra skoncentrowana jest na dwuosobowej zabawie. Nawet jeśli gramy w pojedynkę to przystępując do każdego poziomu wybieramy dwie postacie pomiędzy którymi możemy się przełączać w trakcie gry.

Rozgrywka oparta jest na tym samym klepaniu przycisków. Dalej mamy te same dwa podstawowe ataki, ciosy specjalne i potężne Musou rozwalające naraz kilkudziesięciu przeciwników. Nic się tutaj nie zmieniło i rozgrywka jest w gruncie rzeczy taka sama jak w każdym tytule wydanym po Dynasty Warriors 2. Nie mam z tym problemów bo taki rodzaj zabawy sprawia mi frajdę. Widowiskowe ataki Musou i kombosy są po prostu super. Tym razem defensywa wydaje się jednak trochę ważniejsza niż zwykle. Uniki, blokowanie i parowanie ataków są nieziemsko skuteczne i zdecydowanie ułatwiają rozprawianie się z trudniejszymi generałami wrogich armii.

Warto wspomnieć jeszcze o Hyper Attack. To nowy rodzaj ataku wprowadzony w Samurai Warriors 4, który pozwala na szybkie przemieszczanie się po polu bitwy, jednocześnie zadając obrażenia przeciwnikom. Jest to szczególnie przydatne do szybkiego eliminowania słabszych wrogów i przemieszczania się do kluczowych punktów na mapie.

Mamy też dostęp do dodatkowego sposobu zadawania obrażeń. Gdy pasek ducha jest pełny, gracze mogą aktywować tryb Rage, który tymczasowo zwiększa siłę ataków i pozwala na wykonanie specjalnego ataku Musou Rage, który jest jeszcze potężniejszy niż zwykły atak Musou.

Mamy szereg celów pojawiających się w trakcie rozgrywki. Poza głównymi zadaniami pojawiają się także zadania dodatkowe i konkretne cele dla danej postaci. Sprowadza się to na przykład do pokonania wroga odpowiednim atakiem lub w określonej ilości czasu. Osobiście nie jestem olbrzymim fanem tego systemu wyzwań bo wydaje mi się, że spowalniają trochę grę. Po wykonaniu danego celu musimy odczekać chwilkę zanim zacznie się kolejne wyzwanie. Wolałbym gdyby tej chwili oczekiwania na pchniecie gry do przodu nie było.

Grafika w grze jest szczegółowa i kolorowa, z dobrze zaprojektowanymi modelami postaci i środowiskami. Dźwięk również stoi na wysokim poziomie, z dynamiczną ścieżką dźwiękową, która doskonale oddaje klimat epoki. Mamy więc znośną oprawę graficzną, która pokazuje swoja moc głównie tym, że gra jest płynna nawet gdy na ekranie pojawia się setka postaci i wykonujemy mega atak rodem z Marvel vs. Capcom. Oczywiście od czasu do czasu zdarzają se zgrzyty ale jestem przekonany, że spadki framerate są rzadkością. Oprawa dźwiękowa to dalej ten sam japoński voice acting i dobrze znane melodie towarzyszące grze od lat. Trudno powiedzieć coś odkrywczego o grze dokładnie takiej samej jak dwie inne produkcje noszące ten sam tytuł. Oprawa graficzna nie zrobiła na mnie olbrzymiego wrażenia w 2014 roku i tym bardziej nie wgniata mnie w ziemię dzisiaj. Strona wizualna sprawdza się znośnie i nic ponad to.

W gry typu Warriors gram nieprzerwanie od 15 lat. Wszelkie wariacje tej formuły i kolejne odsłony cyklów jeszcze mi się nie znudziły. Wydaje mi się jednak że należę do wąskiej grupy czerpiącej satysfakcje z dość prostego gameplayu i masy levelowania przy której Destiny czy Diablo to dziecinada. Dodatkowo przemawia do mnie tematyka tych gier. Jeśli miałbym podejść do oceniania tych gier na chłodno to musiałbym wystawić zdecydowanie niższą ocenę. Wiele osób nie rozumie fenomenu tego cyklu ale rozgrywka oparta na mashowaniu przycisków daje masę frajdy, którą trudno mi porównać z czymkolwiek innym. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie jest to gra dla wszystkich. Mowa w końcu o tytule, z dosyć specyficzną rozgrywką, która wielu osobom szybko się znudzi. Mimo wszystko Samurai Warriors 4 DX to jedna z lepszych wariacji na temat tej formuły. Zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że sporo odsłon Musou nie robionych dla Nintendo nie zachwyciło fanów i obecnie cykl Warriors jest w średniej pozycji. Jednak jako fan cyklu i osoba, która naprawdę miło spędza czas z każdą grą typu Musou, muszę pochwalić ten tytuł. Samurai Warriors 4 DX to bardzo wiele godzin swietnej rozgrywki i tytuł, który wciąga. Nie mogłem się od tej gry oderwać mimo to, że ogrywałem już ją kilka razy na innych systemach. Jak dla mnie to znak jakości prodkcji i powód do rekomendowania tytułu.

Samurai Warriors 4 DX to solidna gra, która oferuje zarówno fanom serii, jak i nowym graczom bogate i satysfakcjonujące doświadczenie. Zawartość wszystkich DLC w jednym pakiecie czyni tę wersję najlepszym wyborem dla tych, którzy chcą zgłębić świat Samurai Warriors. Trochę szkoda, ze twórcy nie pokusili się o zrobienie z DX absolutnie kompletnej wersji gry dorzucając do całości zawartość z Samurai Warriors 4-II i Empires, ale nie można mieć wszystkiego.  Plus wtedy już nigdy bym nie odszedł od komputera. W każdym razie ja jestem bardzo zadowolony i teraz będę przez wiele godzin pokonywał tysiące wrogów na Steam Decku.

Danteveli
21 maja 2024 - 09:31