Komputer dla wymagającego gracza na rok 2011 - obudowa zasilacz i chłodzenie. - Soulcatcher - 9 sierpnia 2010

Komputer dla wymagającego gracza na rok 2011 - obudowa, zasilacz i chłodzenie.

Ważne jest aby zrozumieć po co jest potrzebna obudowa komputera. Wiemy po co nie jest potrzebna z pewnością, nie jest dla świecenia, grania muzyczek i zachwytu znajomych. Obudowa jest potrzebna do dobrego chłodzenia elementów komputera i do wytłumienia hałasu.

Musi więc posiadać odpowiednią wielkość (kubaturę) i odpowiedni system chłodzenia. Zasilacz natomiast musi posiadać taką moc aby podołać wymaganiom naszych komponentów szczególnie karcie graficznej.

Chłodzenie wodne.

Pierwszą rzeczą na którą musimy się zdecydować przy wyborze obudowy i zasilacza jest kwestia czy interesuje nas chłodzenie wodne.

Osobiście uważam że w chwili obecnej nie ma potrzeby stosowania chłodzenia wodnego. Podzespoły są na tyle dobrej jakości, wykonane w odpowiedniej technologii że przy dobrym chłodzeniu aktywnym za pomocą powietrza  i dobrej obudowie utrzymamy niski poziom hałasu przy dobrej wydajności.

Chłodzenie wodne sprawdza się dobrze gdy chcemy mocno podkręcać procesor i kartę graficzną, lecz wymaga to dosyć specjalistycznej wiedzy przy ustawieniach, doborze komponentów i utrzymaniu wszystkiego na chodzie, nie mówiąc o cenie.

Nie uważam aby podzespoły wybrane do Komputera dla wymagającego gracza na rok 2011 trzeba było specjalnie podkręcać, jeżeli jesteście innego zdania zainteresujcie się chłodzeniem wodnym, ja postaram się opisać jak to wygląda w normalnym wydaniu z założeniem że komputer ma być cichy.

Obudowa

Wygląd obudowy pozostawiam waszemu wyborowi. Ważne żeby była to co najmniej Midi Tower, najlepiej z miejscem na zasilacz na dole i co najmniej dwoma wbudowanymi dużymi wiatrakami wolnoobrotowymi wymuszającymi przepływ powietrza w obudowie. Jest całkiem sporo dobrych obudów tego typu.

Jeżeli ktoś ma więcej pieniędzy może pokusić się o aluminiową obudowę z wyższej półki np. Lian Li ARMORSUIT PC-P50

http://www.lian-li.com/v2/en/product/product06.php?pr_index=321&cl_index=1&sc_index=26&ss_index=69

To świetna obudowa, we wspaniałym wykonaniu spełniająca wszystkie nawet zaawansowane wymagania jak filtry przeciw pyłowe itd. jedynym jej minusem jest cena.

Ale jest świetny substytut tej obudowy, wersja ekonomiczna, sporo tańsza i nadal doskonałej jakości Lancool PC-K58 Midi Tower.

 

Lancool PC-K58 Midi Tower solidna w stosunkowo tania obudowa

 

 

Doskonałe rozplanowanie wnętrza, uwagę zwraca miejsce na zasilacz na dole obudowy

 

Prześwity z przodu, tyłu i na górze oraz wbudowane dobrej jakości duże wolnoobrotowe wiatraki zapewniają świetne chłodzenie.

Zasilacz

Moc zasilacza powinna być nie mniejsza niż 650W. Chcemy zostawić sobie zapas. Nie kupujcie tanich nie firmowych zasilaczy, częściej się psują, nie dają odpowiedniej mocy i napięcia, oraz są głośnie. Polecam zasilacze firm Antec i Tagan.

Chłodzenie

Kupując płytę główną polecaną w części tego cyklu poświęconej płytom głównym mamy załatwione pasywne chłodzenie płyty.

Jeżeli chodzi o procesor wywalamy domyślny wiatrak dodawany do procesora i montujemy mniej więcej coś takiego jak na obrazku poniżej. Zdecydowanie lepiej chłodzi i jest o niebo cichszy. Kupując zwróćcie uwagę aby cooler pasował do procesora.  

 

 

Jeżeli chodzi o kartę graficzną, nie jest łatwo zdobyć dobre nie referencyjne chłodzenie do GTX 480 ale szukamy, pytamy się i zamawiamy. Jest model Arctic Cooling, ważne że musi być do GTX 480 (chodzi o uchwyty mocujące).

 

 

Ustawienia w biosie

Mając już obudowę, coolery i zasilacz. Ustawiamy w biosie płyty głównej wszystkie wentylatory w tryb pracy cichej (lub prosimy o to kogoś kto się na tym zna) i mamy bardzo wydajny, cichy i bardzo szybki komputer. Przy pracy w desktopie będzie praktycznie niesłyszalny, szczególnie że procesor i7 pracuje desktopie z częstotliwością około 1,2GHz. Gorzej będzie jak zaczniemy grać i wszystko się rozkręci ma maxa, ale i tak jestem pewien że będziecie mile zaskoczeni jak to wszystko ładnie cicho chodzi.

 


Wybierając elementy do zestawu dla wymagającego gracza na rok 2011 nie kierowaliśmy się ekonomiką zakupu, wybieraliśmy elementy ze względu na jakość a nie niską cenę. Jakkolwiek zalecamy rozsądek. Ani nie da się kupić tanio wydajnego komputera do grania, ani kupienie najdroższych elementów nie daje gwarancji posiadana dobrej maszyny. Każdy musi zeskalować swój zestaw marzeń do swoich możliwości finansowych. Pamiętajcie że elementy komputerowe są najgorszą możliwą lokatą pieniędzy gdyż bardzo szybko tracą z czasem na wartości.

 

Wszystkie zawarte w tej informacji sugestie są moimi osobistymi sugestiami, nie jestem profesjonalistą w tej dziedzinie, więcej fachowych informacji na temat sprzętu dla graczy znajdziecie na serwisie nvision.pl

Soulcatcher
9 sierpnia 2010 - 01:11