Komputer dla wymagającego gracza na rok 2011 - pamięci masowe: dyski SSD HDD DVD Blu-Ray - Soulcatcher - 9 sierpnia 2010

Komputer dla wymagającego gracza na rok 2011 - pamięci masowe: dyski SSD, HDD, DVD, Blu-Ray

Gdybym miał przygotować elementy do komputera roku 2009 pominął bym dyski SSD milczeniem, ich absurdalne ceny powodowały we mnie uczucie niesmaku. Pisząc o dyskach do komputera wymagającego gracza na rok 2011 mogę napisać tylko jedno zakup dysku SSD jest konieczny.

SSD to skrót angielskiej nazwy Solid State Drive która oznacza dyski twarde pozbawione fizycznych magnetycznych talerzy i zapisujących dane na modułach pamięci typu Flash.

Dysk SSD - nasz główny dysk

Nie każdy dysk SSD jest dyskiem dobrym dla komputera gracza. Nie wystarczy zduplikować naszego Pen Drive i cieszyć się dobrą wydajnością. Pierwotnie dyski SSD powstały na potrzeby urządzeń przenośnych i ich główną zaletą był brak części mechanicznych narażonych na uszkodzenie podczas przenoszenia a nie wydajność. Niestety urządzenia te są zbyt wolne na nasze potrzeby, szczególnie jeżeli chodzi o zapis danych. Nie dajmy się zwieść nie każdy dysk SSD jest lepszy od standardowego dysku HDD (szczególnie gdy ten pracuje w RAIDzie z innym dyskiem).

Nie będę robił wam skomplikowanego wykładu na temat dysków SSD. Daję dwie rady.

Pierwsza wybierając dysk SSD musicie wybrać taki którego prędkość zapisu danych jest między 180MB/s do 260MB/s i nie mniej. Ważne że chodzi o zapis danych nie ich odczyt, odczyt praktycznie zawsze jest szybki.

Druga rada, lepiej kupić mniejszy dysk niż dysk z wolniejszym zapisem.

Cena będzie zabójcza zacznijcie więc od dysku wielkości 64GB i sprawdźcie w specyfikacji prędkość zapisu, potem cenę. Jeżeli nadal żyjecie sprawdźcie ceny takich dysków w wielkościach 128Gb i 256BG.

Czy warto kupić dysk SSD? Odpowiedź jest prosta tak, zdecydowanie tak. Realna prędkość pracy takiego dysku to dwa razy szybciej niż RAID normalnych dysków talerzowych i kilka razy szybciej niż normalny niezbyt szybki dysk mechaniczny. No i czas dostępu do pliku w okolicach 0 ms. Po prostu bez porównania jeżeli chodzi o szybkość odczytu i zapisu.

 

Przykładowy dobry dysk SSD OCZ Colossus OCZSSD2-1CLS120G (3,5", 120GB, SATA/300)

 

Nasz dysk SSD będzie koniem roboczym naszego nowego komputera. To na nim zainstalujemy system operacyjny i to na nim będziemy trzymali najważniejsze gry i aplikacje.

dysk HDD - dodatkowy dysk dużej wielkości za mniejszą cenę

Jako że SSD będzie miał raczej małą pojemność (ze względu na cenę) jako drugi dysk dokupujemy normalny szybki dysk HDD. Mając system na SSD nie potrzebujemy ekstremalnego demona szybkości i wystarczy nam dysk o prędkości obrotowej 7200 obr/min o pojemności od 1 do 2 TB, oczywiście na złączu SATA.

Są właściwie trzy znaczące firmy robiące dyski twarde, Western Digital, Samsung i Seagate. Właściwie jakikolwiek nowy produkt tych firm będzie OK, musimy tylko przy kupowaniu zwrócić uwagę aby nie był to dysk energooszczędny ani przeznaczony specjalnie do składowania danych lub laptopa, po prostu nowy dobry dysk twardy do komputerów stacjonarnych. np. Seagate Barracuda ST31000528AS.

 

Dysk twardy Seagate Barracuda ST31000528AS (1TB, 32MB, SATA/300, NCQ)

 

Na tym dysku będziemy składowali wszystko to co nie zmieści się na SSD.

DVD, CD i nagrywarka w jednym

Jeżeli chodzi o DVD to oczywiście kupujemy wewnętrzną nagrywarkę DVD na SATA. Spełni ona wszystkie nasze potrzeby zarówno jeżeli chodzi o nagrywanie jak i odczyt dysków CD i DVD. Nie jest to jakaś specjalnie trudna decyzja. Ceny urządzeń są naprawdę przystępne produkty bardzo do siebie podobne.

Blu-ray to zbyteczny wydatek

Jeżeli natomiast chodzi o napęd Blu-ray osobiście nie widzę dla niego żadnego zastosowania w komputerze dla gracza. Do oglądania filmów naprawdę lepiej kupić stacjonarny napęd Blu-ray lub np. konsolę PS3. Jeżeli czujecie potrzebę posiadania takiego napędu w waszych maszynach kupcie nagrywarkę Blu-ray LG.

 


Wybierając elementy do zestawu dla wymagającego gracza na rok 2011 nie kierowaliśmy się ekonomiką zakupu, wybieraliśmy elementy ze względu na jakość a nie niską cenę. Jakkolwiek zalecamy rozsądek. Ani nie da się kupić tanio wydajnego komputera do grania, ani kupienie najdroższych elementów nie daje gwarancji posiadana dobrej maszyny. Każdy musi zeskalować swój zestaw marzeń do swoich możliwości finansowych. Pamiętajcie że elementy komputerowe są najgorszą możliwą lokatą pieniędzy gdyż bardzo szybko tracą z czasem na wartości.

Wszystkie zawarte w tej informacji sugestie są moimi osobistymi sugestiami, nie jestem profesjonalistą w tej dziedzinie, więcej fachowych informacji na temat sprzętu dla graczy znajdziecie na serwisie nvision.pl

Soulcatcher
9 sierpnia 2010 - 01:22