Komputer dla wymagającego gracza na rok 2011 - płyta główna i karta muzyczna - Soulcatcher - 9 sierpnia 2010

Komputer dla wymagającego gracza na rok 2011 - płyta główna i karta muzyczna

Dobór płyty głównej do naszego komputera dla gracza uzależniony jest bezpośrednio od wyboru procesora. Jeżeli decydujemy się na Intela i7 wybór płyt nie jest aż tak wielki jak by się wydawało. Jest kilku dobrych producentów płyt głównych, jest kilkanaście bardziej lub niej rozbudowanych modeli solidnych płyt głównych.

Wybierając płytę główną pod kontem nowoczesności, ciekawych wbudowanych peryferiów i łatwości ewentualnego podkręcania systemu wybieram ASUS P7P55D-E EVO, a mój wybór spróbuję uzasadnić.

Płyta obsługuje wszystkie nowe procesory Intela na Socket 1156:  i3, i5 i i7, to jest właśnie to o co nam chodzi. Wspierane pamięci to DDR3 i technologia Dual Chanel czyli też to o co nam chodzi.

Gdybyśmy zdecydowali się na umieszczenie na naszej płycie dwóch kart graficznych wspierane są obydwa standardy NVIDIA SLI i ATI CrossFireX - nic więcej nie potrzeba.

Mamy pasywne wydajne chłodzenie elementów znajdujących się na płycie jest więc cicho.

Mamy dwie dobrej jakości wbudowane karty sieciowe.

Jest oczywiście obsługa RAIDa dla HDD, i masa innych standardowych w droższych płytach opcji. Ale to co nas zaskoczy bardzo pozytywnie to pełna obsługa standardu USB 3.0 czyli najnowszej i najszybszej obecnie odmiany USB oraz obsługa standardu SATA 6Gb/sek czyli dwa razy szybciej niż obecnie dla dysków HDD i SSD.

Urządzenia USB 3.0 i SATA 6Gb/sek to jeszcze rzadkość, ale kupujemy komputer na rok 2011 więc obydwie rzeczy są mocno wskazane.

Jeżeli chodzi o podkręcanie procesora i pamięci płyta ASUSa daje każdemu od nowicjusza do profesjonalisty bardzo szerokie i łatwe w obsłudze możliwości.

Na koniec wisienka na torcie ASUS Express Gate czyli mini system operacyjny przed prawdziwym systemem, czyli np. możliwość łączenia się z Internetem z poziomu biosu.

Karta Muzyczna

Przy wyborze elementów komputera dla gracza celowo połączyłem wybór płyty głównej i karty muzycznej. Uważam bowiem że przy obecnym poziomie jakości kart muzycznych w droższych płytach głównych nie ma sensu do gier kupować osobnej karty muzycznej i warto skorzystać z tej znajdującej się na płycie głównej.

Jeżeli zajmujemy się tworzeniem muzyki, jesteśmy z wykształcenia muzykami kupujemy dodatkowe  profesjonalne karty do obróbki dźwięku, dla normalnych ludzi do gier wbudowany na płycie ASUSa układ VIA VT1828, 8-kanałowy High Definition Audio CODEC wystarcza w zupełności. Obsługa mikrofonu, co ostatnio staje się podczas grania rzeczą istotną sprawuje się bez zarzutu  (jest dodatkowy filtr szumów).

Za niestety niezbyt niską cenę dostajemy bardzo solidną płytę główną która powinna wystarczyć nam bez żadnych kompromisów na co najmniej 2-3 lata.

 

P7P55D-E EVO

 

 


Wybierając elementy do zestawu dla wymagającego gracza na rok 2011 nie kierowaliśmy się ekonomiką zakupu, wybieraliśmy elementy ze względu na jakość a nie niską cenę. Jakkolwiek zalecamy rozsądek. Ani nie da się kupić tanio wydajnego komputera do grania, ani kupienie najdroższych elementów nie daje gwarancji posiadana dobrej maszyny. Każdy musi zeskalować swój zestaw marzeń do swoich możliwości finansowych. Pamiętajcie że elementy komputerowe są najgorszą możliwą lokatą pieniędzy gdyż bardzo szybko tracą z czasem na wartości.

Wszystkie zawarte w tej informacji sugestie są moimi osobistymi sugestiami, nie jestem profesjonalistą w tej dziedzinie, więcej fachowych informacji na temat sprzętu dla graczy znajdziecie na serwisie nvision.pl

Soulcatcher
9 sierpnia 2010 - 01:32