Komputer dla wymagającego gracza na rok 2011 - karta graficzna - Soulcatcher - 9 sierpnia 2010

Komputer dla wymagającego gracza na rok 2011 - karta graficzna

Jako że składamy komputer dla gracza, karta graficzna będzie dla nas bardzo ważnym elementem, zanim ją wybierzemy musimy przedefiniować nasze postrzeganie jakości grafiki, jej prędkości i rozdzielczości w jakiej gramy.

Jeżeli gramy już od jakiegoś czasu zapewne jesteśmy przyzwyczajeni do rozdzielczości rzędu 1280 x 1024 px. Może już mamy monitor 1680 x 1024px, gdy gramy na laptopie mamy np. 1366 x 768px. Jeżeli chcemy być "wymagającym" graczem i nie być narażonym na "zabawne" uwagi użytkowników konsol PS3 i Xbox 360 decydujemy się na maxa czyli wersję "ostateczną i jedyną słuszną" Full HD1920 x 1200px.

Taka zakładana rozdzielczość pozwoli nam osiągnąć najlepszy poziom grafiki w grach zarówno jeżeli chodzi o konsole jak i komputery PC, w roku 2011 jak i zapewne w 2012 (i pewnie w kolejnych).

Niestety karta graficzna pozwalająca osiągnąć nam zadawalające (to czym się chwaliliśmy) 30 klatek na sekundę w naszej ulubionej grze 3D w 1280 x 1024 będzie sporo zbyt wolna do 1920x1200px.

Zanim wskażemy nasz typ na kartę graficzną na rok 2011, musimy zrobić małą dygresję na temat "słyszałem że mój znajomy ma dwie karty graficzne".

Dwie karty graficzne?

Dużo by na ten temat pisać. Ogólnie jeżeli chodzi o większość gier, poza wydaniem znacznie większej ilości pieniędzy, technologie SLI czy CrossFireX, fizyczne dwie karty graficzne w komputerze czy też dwie karty na jednej nie mają specjalnego sensu. Na testach wygląda to nieźle, ale producenci gier przy developingu swoich produktów w większości wypadków domyślnie zakładają że ma się tylko jedną kartę graficzną. Skupmy się więc na czystej mocy pojedynczej karty graficznej.

ATI czy nVidia?

Przy powyższych założeniach aby otrzymać wymaganą płynność grafiki przy wymagających grach mamy obecnie do wyboru tylko dwa typy kart graficznych. Karty ATI z rodziny Radeon HD 5870 i karty nVidia z rodziny GTX 480. Obydwie propozycje wspierają najnowsze (nawet te nieoficjalne wersje) DirectX, mają wymaganą ilość pamięci RAM i zadawalającą wydajność.

Spór o to które karty są lepsze ATI czy nVidia trwa od wieków i przypomina spór o to która konsola jest lepsza Xbox 360 czy PS3.

Prawda jest taka że Radeon HD 5870 to bardzo dobra i w niektórych sytuacjach szybsza karta niż jej odpowiednik nVidii, w dodatku nieco tańsza, natomiast nVidia GTX 480 jest w większości wypadków szybsza, nieco droższa, nieco głośniejsza i posiada coś co przydaje się w nowych grach PhysX.

Właściwie gdyby nie PhysX skłaniał bym się w kierunku Radeona, ale że gry w które zamierzam grać w 2011 roku będą wykorzystywały PhysX skłaniam się ku karcie nVidii. 

PhysX to taki dodatkowy układ graficzny który nie tyle polepsza grafikę co dodaje dodatkowe efekty wybuchów, rozerwanych fragmentów, bardziej realnego falowania wody, bardziej naturalnych ruchów postaci. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na http://www.nvidia.pl/object/physx_new_pl.html

No więc wybieramy najszybszą obecnie na rynku (w sensownej cenie) kartę graficzną GeForce GTX 480.

Konkretny model (producenta) wybierzcie sobie samodzielnie, praktycznie wszystkie GTX 480 to karty referencyjne czyli mówiąc po ludzku wszystkie są takie same a różnią się tylko marką i detalami.

Kupując taką kartę wiecie że macie szybko, że inni nie mają szybciej, jak również co cenne we wszystkich rozmowach PC kontra Konsola wiecie że wasza jakość grafiki będzie lepsza niż szalony sen o super grafice w PS3.

 

Gainward GeForce GTX 480 1536MB GDDR5, magistrala PCI-E x16 2.0, 2x DVI, mHDMI, chłodzenie aktywne, DirectX 11, SLI, CUDA, PhysX

 


Wybierając elementy do zestawu dla wymagającego gracza na rok 2011 nie kierowaliśmy się ekonomiką zakupu, wybieraliśmy elementy ze względu na jakość a nie niską cenę. Jakkolwiek zalecamy rozsądek. Ani nie da się kupić tanio wydajnego komputera do grania, ani kupienie najdroższych elementów nie daje gwarancji posiadana dobrej maszyny. Każdy musi zeskalować swój zestaw marzeń do swoich możliwości finansowych. Pamiętajcie że elementy komputerowe są najgorszą możliwą lokatą pieniędzy gdyż bardzo szybko tracą z czasem na wartości.

Wszystkie zawarte w tej informacji sugestie są moimi osobistymi sugestiami, nie jestem profesjonalistą w tej dziedzinie, więcej fachowych informacji na temat sprzętu dla graczy znajdziecie na serwisie nvision.pl

Soulcatcher
9 sierpnia 2010 - 01:38