Procesor jest prawdziwym sercem waszego komputera, to on nadaje tempo pracy całej maszynie. Nic nie da szybki dysk i wypasiona karta graficzna jeżeli nasz procesor dostaje czkawki.
Są od lat tylko dwie firmy produkujące procesory na potrzeby komputerów domowych, to Intel i AMD. Jeżeli myślimy o czystej wydajności, bez konieczności dbania o oszczędność energii (jak w notebookach) jedyną sensowną propozycją do naszego komputera jest procesor firmy Intel, a dokładnie jeden z procesorów najwydajniejszej obecnie rodziny Intela, Core i7.
Procesory i7 występują w wersjach 4 i 6 rdzeniowych. Ilość rdzeni można opisać w prostych słowach jako ilość oddzielnych procesorów włożonych do obudowy elementu który kupujemy. Jeżeli planujemy zaawansowaną obróbkę materiałów video, postawienie wydajnego serwera, lub skomplikowane obliczenia matematyczne 6 rdzeni przydaje się, my budujemy komputer dla gracza 4 rdzenie wystarczą nam z nadmiarem.
Jak zauważycie cenowo procesory rodziny i7 różnią się między sobą do 300%, jaki więc procesor wybrać?
Najważniejszym wyznacznikiem mocy procesora jest prędkość taktowania zegara. I tu spotyka nas poważne zaskoczenie. Nasz stary wysłużony 3 letni procesor Intela ma taktowanie np. 3 GHz a kupowany przez nas super nowy Intel Core i7 ma zaledwie 2,93 GHz? Spokojnie wszytko jest pod kontrolą. Po pierwsze architektura i7 zapewnia nam wyższą wydajność, po drugie nasz nowy procesor w wypadku wykorzystania tylko jednego rdzenia potrafi samodzielnie podnieść taktowanie do koło 3.4 - 3.6 Ghz.
Spór o to czy warto kupować i7 czy lepiej pozostać przy starszych (tańszych) i niewiele wolniejszych (przy podobnym taktowaniu) w grach procesorach np. Intel 2 Core Duo trwa. Moje zdanie jest następujące.
Kupując średniej klasy i7 nie uzyskamy w większości gier zdecydowanie wyższej prędkości niż w wypadku Core 2 ale wydajność całego systemu (innych elementów niż procesor) wzrasta znacząco. Kolejnym argumentem jest fakt że coraz więcej tych najważniejszych gier będzie wykorzystywało w 2011 roku (i w przyszłości) 4 rdzenie, a wtedy wydajność znacznie wzrasta w wypadku procesorów i7.
Moja konkretna propozycja do komputera gracza na rok 2011 to
Intel Core i7 870 2,93 GHz.
Wybierając elementy do zestawu dla wymagającego gracza na rok 2011 nie kierowaliśmy się ekonomiką zakupu, wybieraliśmy elementy ze względu na jakość a nie niską cenę. Jakkolwiek zalecamy rozsądek. Ani nie da się kupić tanio wydajnego komputera do grania, ani kupienie najdroższych elementów nie daje gwarancji posiadana dobrej maszyny. Każdy musi zeskalować swój zestaw marzeń do swoich możliwości finansowych. Pamiętajcie że elementy komputerowe są najgorszą możliwą lokatą pieniędzy gdyż bardzo szybko tracą z czasem na wartości.
Wszystkie zawarte w tej informacji sugestie są moimi osobistymi sugestiami, nie jestem profesjonalistą w tej dziedzinie, więcej fachowych informacji na temat sprzętu dla graczy znajdziecie na serwisie nvision.pl