Together We Will Live Forever – Źródło Darrena Aronofsky'ego - Klaudyna - 14 lutego 2013

Together We Will Live Forever – Źródło Darrena Aronofsky'ego

To nie jest tak, że nie lubię filmów o miłości. Lubię. Jednak komedie romantyczne... mam wrażenie, że są tylko o zakochaniu, lecz z miłością mają mało wspólnego. Oczywiście, można się pośmiać, popukać w czoło albo wzdychać z tego całego romantyzmu, ale sam powiedz – czy każdy związek musi się na jakimś etapie posypać, zazwyczaj z powodu jakiejś pierdoły, by po jakimś czasie kochankowie mogli się znów zejść? Przecież to jest schemat – nudny, nieatrakcyjny, nieprawdziwy. Pytasz, co jest prawdziwe? Miłość. Śmierć. Miłość i śmierć, jak w Źródle Aronofsky'ego. Tak, tak – tego Aronofsky'ego, którego filmy albo się kocha, albo uważa za tandetę, przeintelektualizowany, pseudofilozoficzny bełkot. Ale ja jestem z tych kochliwych...

[uwaga - mogą się trafić maluteńkie spoilery]

Głównymi bohaterami Źródła są Tommy i Izzy. Tommy'ego gra Hugh Jackman, Izzy – Rachel Weisz. Niesamowita para. Patrzę na nich i wierzę we wszystko, co przyszło im zagrać. Wierzę, że są małżeństwem, które bardzo się kocha. Wiem, jak bardzo im na sobie zależy. Jednak nie od początku zdaję sobie sprawę, że Izzy jest chora – najprawdopodobniej ma guza mózgu. Od momentu, w którym ta informacja do mnie trafia, po brzegi wypełnia mnie smutek. Całe szczęście, że Tommy jest zdesperowanym naukowcem – za wszelką cenę pragnie odkryć lek, który zagwarantowałby ukochanej długie życie. Tommy bezustannie walczy, nie dopuszcza do siebie myśli o najgorszym z możliwych scenariuszy. Izzy też walczy, lecz na swój sposób. Pisze książkę o dzielnym konkwistadorze Tomasie, który pragnie ocalić Hiszpanię oraz swą królową, Isabel, przed okrutnym Inkwizytorem. Jedynym lekarstwem jest odnalezienie w lasach Meksyku biblijnego Drzewa Życia, które umożliwi królowej Isabel i konkwistadorowi wieczne życie. Istnieje również trzeci wątek tej historii – najmniej oczywisty, a w związku z tym posiadający mnogą liczbę interpretacji. Oto przemierzający kosmos Tom, skromnie ubrany, z ogoloną głową, siedzi w zamkniętej jakby szklanej kuli. Nie jest sam, towarzyszy mu stare rozłożyste drzewo, które umiera. Osobliwa para zmierza do umierającej gwiazdy, która (wedle mitu azteckiego) wybuchając, daje początek nowemu życiu. Wszystkie historie zbiegają się w jednym punkcie – Tommy musi dokończyć powieść.

Już na pierwszy rzut oka widać, że historie te nie są odrębnymi opowieściami, lecz wariacją na temat jednej. Człowiek kochający jest w stanie zrobić wszystko dla swej drugiej połówki. Trzeba kochać niesamowicie, trzeba być egoistą (by nie pozwolić ukochanej odejść), trzeba bać się śmierci, by stać się człowiekiem pysznym, który wbrew znanym systemom religijnym, odważy się szukać eliksiru nieśmiertelności. Z drugiej strony, co innego mogłoby skłonić człowieka do pragnienia nieśmiertelności, jak nie gorąca wieczna miłość? Postawa godna potępienia czy podziwu?

Niektórzy twierdzą, że Źródło zostało przeładowane symbolami. Można obejrzeć ten film, przechodząc obok symboli obojętnie lub wręcz przeciwnie. Urzeka mnie uniwersalność dzieła Aronofsky'ego. Każdy może znaleźć tu coś dla siebie, bez względu na to, jakiego jest wyznania czy też jaką szkołę skończył. Być może to zbyt optymistyczne założenie z mojej strony, gdyż z pewnością znajdą się tacy, którzy będą narzekać.

Na szczególną uwagę zasługuje muzyka. Historia Tommy'ego i Izzi byłaby niekompletna, gdyby nie zniewalająca z nóg ścieżka dźwiękowa Clinta Mansella. Kompozytor znany jest ze współpracy z Aronofskym (opatrzył swymi kompozycjami wszystkie jego filmy). Uważa się, że genialna była muzyka do Requiem dla snu... cóż, w Źródle osiągnął mistrzostwo. W ścieżce maczali palce również muzycy z Kronos Quartet oraz Mogwai.

Początkowo film ten miał wyglądać zupełnie inaczej. Do głównej roli rozpatrywano Brada Pitta, przewidywano duży budżet na efekty komputerowe, co miało przyciągnąć dużą liczbę widzów do kina. Jednak koleje losu sprawiły, iż reżyser zmienił koncepcję. Pragnął dzieła ponadczasowego. Z pomocą przybył Peter Parks, specjalizujący się w makrofotografii oraz zdjęciach podwodnych organizmów. Okazało się, że zamiast iść prostszą drogą i zdać się na efekty generowane komputerowo, można wybrać drogę zawiłą, tańszą i… efektowniejszą. Nakręcono około 6 kilometrów taśm, zawierających sceny rozgrywające się pod mikroskopem – bakterie połączone z odpowiednimi chemikaliami przez tygodnie tworzyły niesamowite wzory, kształty, które wspaniale prezentowały się na dużym ekranie. Oczywiście nie mówię, że w Źródle nie użyto efektów komputerowych wcale – użyto, lecz sprowadzono je do niezbędnego minimum.

Jeśli jesteś zainteresowany – porzuć dziś myśl o kolejnej walentynkowej komedii romantycznej. Być może nie uśmiejesz się, a spłaczesz się jak bóbr, ale wszystko to w imię wyższych wartości. Baśniowy klimat Źródła zupełnie nie przeszkadza, by przemycić w nim wiele prawd życiowych. I wiesz... z każdym kolejnym obejrzeniem, zakochujesz się w Źródle mocniej i mocniej. Czy udało się panu Aronofsky'emu zrobić film ponadczasowy? Dla mnie z pewnością.


Klaudyna
14 lutego 2013 - 14:14
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
14.02.2013 15:29
sm142gi
sm142gi
33
Centurion

Ten film jest niesamowity! Do jego obejrzenia zachęciła mnie z resztą właśnie cudowna muzyka Clinta, a sam soundtrack do tego filmu uważam za jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy w ogóle.
'Źródło' ma w sobie coś niesamowicie magicznego i potrafi poruszyć jak mało które dzieło. Aronofsky pokazał tym filmem, że jest klasą samą dla siebie :)

14.02.2013 15:30
odpowiedz
MatmaN
12
Legionista

A mi się na ten przykład "Źródło" po wyjściu z kina nie podobało za grosz. Potem zacząłem słuchać muzyki, potem obejrzałem jeszcze ze dwa razy i uważam, że jest mocno OSOM. To dobrze kolego, że napisałeś o tym filmie, bo to ważne dzieło, rozrywka na poziomie i audiowizualne zwilżanie widza, co się chwali.

14.02.2013 15:43
sm142gi
odpowiedz
sm142gi
33
Centurion

@2 To dobrze kolego, że napisałeś o tym filmie

Sądząc po nicku i awatarze to chyba koleżanka jest autorką tekstu :D

14.02.2013 15:43
sekret_mnicha
👍
odpowiedz
sekret_mnicha
212
fsm

GRYOnline.plTeam

Patrz lepiej, Matmanie, kto jest autorem tekstu. Na pewno nie "kolega" :P

Co do samego Źródła - po wyjściu z kina bardzo, a po wczorajszym drugim seansie (minęło ponad 6 lat!) jeszcze bardziej. Piękny, piękny film. I wreszcie mam swoją interpretację na temat wszystkich pokazanych wydarzeń, z której jestem zadowolony bardzo :)

14.02.2013 15:48
klaudyna
odpowiedz
klaudyna
60
Pretorianin

Oj, MatmaŃsko!!! :D

14.02.2013 15:51
s1ntex
odpowiedz
s1ntex
42
Senator

I wreszcie mam swoją interpretację na temat wszystkich pokazanych wydarzeń, s której jestem zadowolony bardzo :)

geniusz

14.02.2013 15:54
WrednySierściuch
odpowiedz
WrednySierściuch
103
No gods no masters!
Wideo

Spoilery w tekście! - w tekście Klaudyny, i to jakie
[4] dajesz - w spoiler. Swoją podrzucę póżniej

Jeden z moich ulubionych filmów, który widziałem chyba z 20 razy, uwielbiam zwłaszcza tła i muzykę
przez ten wątek obejrzę sobie dzisiaj ponownie ^^

spoiler start


Podchwytliwe pytanie:
kim jest DOKŁADNIE człowiek w kuli?
co to za umierające drzewo?

spoiler stop

btw wszystkim którym podeszło Żródło polecam The Fall/Magia uczuć (kolejny przeinaczony polski tytuł)
http://www.youtube.com/watch?v=iO0LYcCoeJY

No i oczywiści Life of Pi/Życie Pi - film o "facecie w łódce" :D
http://www.youtube.com/watch?v=mZEZ35Fhvuc

14.02.2013 16:06
sekret_mnicha
odpowiedz
sekret_mnicha
212
fsm

GRYOnline.plTeam

Sintex > Literówka, człowieku :) Bez czepiania się. Z i S są blisko siebie na klawiaturze, czasem się nie trafia.

WrednySierściuch > Bardzo proszę, moja interpretacja wygląda następująco:

spoiler start

Historia konkwistadora to tylko i wyłącznie pisana przez Izzy książka. Podobieństwo postaci najpierw występuje, bo to ona pisze, a potem bo to on czyta. Teraźniejszość jest głównym wątkiem, z którego wynikają dwa pozostałe. Tu się dowiadujemy o legendach, mitach, religiach. łysy mnich z kolei do teraźniejszy Hugh Jackman, który w końcu odkrył lek na śmierć i jako nieśmiertelny byt w swojej ultra-hiper-zaawansowanej latającej kuli wybrał się w podróż do umierającej gwiazdy, żeby sprawdzić ile prawdy jest w legendach. Drzewo to Izzy, a dokładniej to drzewo, które wyrosło na jej grobie. U celu zaś zrozumiał, że jedynym sposobem, by zobaczyć znowu żonę nie jest prawdziwe nowe życie, a śmierć i że razem będą w zaświatach.

Może jest to miejscami zbyt dosłowna, ale wolę myśleć, że Hugh naprawde poleciał w kosmos, a nie że to jest jakaś projekcja duszy, czy coś tam :)

spoiler stop

PS The Fall jest świetny. Znam(y) go dobrze.

14.02.2013 16:40
odpowiedz
MatmaN
12
Legionista

Przestańcie wrzucać na fejsie linki do nieswoich wypocin to przestane sie mylić. Wstałem o 5 rano, chory jestem
:D

14.02.2013 18:21
Lothers
odpowiedz
Lothers
152
Senator

Doskonały film o tym, co najważniejsze: życiu, miłości i śmierci. Nie dla każdego, ale ja byłem urzeczony obrazem i onieśmielony przekazem. Hugh Jackman pokazał kunszt zasługujący na Oscara - dla mnie arcydzieło.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze