Gra której nazwy nie można nawet wymawiać - KepKeeper - 7 marca 2014

Gra której nazwy nie można nawet wymawiać


Często analizuję co sprawia, że jedne gry są przez lata uwielbiane przez graczy
a drugim przypina się „łatkę” tych najgorszych. Postaram się w sposób możliwie najbardziej obiektywny, pozbawiony żadnych sympatii i antypatii przyjrzeć się Tibii i zobaczyć czy rzeczywiście jest ona aż tak słaba oraz na czym polega ogólne negatywne nastawienie ludzi do tego tytułu.

Osoby czytające ten tekst proszę w pierwszej kolejności o powstrzymanie się od tendencyjnych wypowiedzi i stereotypowych zachowań.  Pamiętaj, że jeśli chcesz coś skrytykować postaraj się zrobić to w sposób maksymalnie konstruktywny.

Standardowo będę starał się wszystko podzielić na podpunkty, które mnie ułatwią ogarnięcie tematu i dadzą pewność, że nie pominę ważnych elementów a tobie mam nadzieję, że ułatwi to czytanie. Przypominam jeśli jakikolwiek podpunkt Ciebie nie interesuje po prostu go omiń.

1) Interfejs
Początkiem chyba każdej gry jest interfejs czyli ogólny wygląd wszystkich okien oraz ich zastosowanie. 

Źródło: www.gry-online.pl

To jest element do którego mimo starań nie potrafię się doczepić. Wszystko jest na tyle intuicyjne, że każdy powinien się w tym dobrze odnaleźć. Widzimy wygląd naszej postaci wraz z przedmiotami które posiada na sobie w danym momencie. Wszystkie potrzebne przyciski są również pod ręką.
W łatwy i co najważniejsze intuicyjny sposób jesteśmy w stanie przejść do wszystkich interesujących nas zakładek. Słowem przewodnim będzie pewnie intuicyjność gdyż moim zdaniem jest to bardzo ważny czynnik. W prawym górnym rogu jest minimapa która możemy dowolnie przybliżać, oddalać, ustawiać tak jak chcemy. Poniżej maksymalnie uproszczone dwa paski, jeden zdrowia a drugi many. Poniżej głównego ekranu rozgrywki mamy miejsce na wszelkiego rodzaju informacje, komunikacje
z innymi graczami oraz wszelkie powiadomienia. Moim zdaniem w interfejsie nie brakuje niczego, zawiera on wszystkie podstawowe rzeczy. Oczywiście mógłby być bardziej rozbudowany, jednak taki dali nam autorzy i taki należy oceniać.

2) Sterowanie
W tym elemencie nic innowacyjnego nie ma. Sterowanie w większości za pomocą myszki, ewentualnie hotkeyów, które możemy sobie przypisać. Ten element jest jak poprzedni uproszczony do granic możliwości, nie ma tu tak naprawdę nic skomplikowanego.

3) Grafika
Jest to element który zakładam, że wzbudzi najwięcej kontrowersji wśród czytających. Należy pamiętać, że świat jest osadzony w dwóch wymiarach. Jak na czasy w których gra wyszła oceniam ją naprawdę ok. Może jakiś czas temu ludzi bulwersowało to, że gra była „kanciasta”. Zadajmy sobie pytanie ile obecnie na rynku jest gier dużo brzydszych (moim zdaniem) i dużo bardziej kanciastych. Przyglądając się grze, z ręką na sercu jestem w stanie powiedzieć, że grafika naprawdę mnie nie odrzuca. Zgodzę się z wieloma osobami, które twierdzą, że było dużo „ładniejszych” gier. Ja zawsze powtarzam wygląd to rzecz gustu. Jest to na tyle subiektywny czynnik, że nie ma sensu się kłócić. Jednym się podoba innym nie.

4) Świat i otoczenie 
Chcąc w jak najmniejszym stopniu zahaczać o elementy estetyki i wyglądu, bo stwierdziliśmy już jak to wygląda z jego oceną, skupie się bardziej na różnorodności. Niewątpliwie wszystko zależy od serwera na jakim się gra. Jestem zdania, że należy oceniać całość gry a nie podstawę jaką dali autorzy. Wszelkie modyfikacje przez graczy wpływają tylko i wyłącznie pozytywnie na ogólna ocenę gry. W Tibii możemy spotkać najrozmaitsze tereny od lodowych, przez dżungle, lochy, inferno kończąc na klimatach egipskich. Moim zdaniem ilość i różnorodność lokalizacji jest naprawdę zadowalająca. Dodatkowo w każdej jest odpowiednio inny i dopasowany do otoczenia przeciwnik.

Źródło: www.gry-online.pl

5) Przeciwnicy
W Tibii występują dwa rodzaje przeciwników

  • Inni gracze
  • Potwory sterowane przez „komputer”

Część serwerów do tibii nie ma PvP czyli pierwszy przeciwnik nam odpada. Wiadomo
z prawdziwym graczem wygrać jest dużo trudniej, gdyż ten myśli (choć nie zawsze), może organizować zasadzki, współpracować z innym bądź po prostu być na wyższym poziomie. Jeśli chodzi o komputer sprawa jest już prostsza. Występuje wiele rodzajów potworów, każdy ma pewną wartość punktów życia, różne zdolności i ataki. Zróżnicowanie przeciwników jest naprawdę duże i niewątpliwie każdy znajdzie coś dla siebie.

Źródło: www.gry-online.pl

6) Mechanika gry
Zgodnie z tym co było wcześniej mówione mechanika również jest maksymalnie uproszczona. Poruszamy się po liniach prostych i na skosy. Nie ma w tym żadnej filozofii.

7) To w czym problem??
Po takim opisie gry mogłoby się wydawać, że jest to dobry tytuł dla osób lubiących tego typu klimaty, chcących spędzić długie godziny na zabijaniu potworów i gromadzeniu dobytku. Słowem typowy uproszczony, jak na lata w których się ukazał spójny i konsekwentny MMORPG. To w czym ten cały problem z postrzeganiem, odbieraniem i nastawieniem ludzi do tego tytułu?

UWAGA CZĘŚĆ SUBIEKTYWNA

Problemem jest to, w jaki sposób zaczęło się zachowywać całe społeczeństwo i w jaki sposób niektóre elementy tej gry były „dostosowywane”.  Celowo zaznaczyłem, że ta część jest subiektywna ponieważ nie ukrywam tego, że w ten tytuł przegrałem spory szmat czasu. Możecie mnie hejtować jednak ja jestem zdania, że gra jako gra jest naprawdę w porządku. Wiadomo nie jest to jakiś tytuł, który urywa dupę ale jest ok. Sam odstawiłem ją w momencie gdy środowisko wewnątrz gry przestało dążyć do osiągania jakiś celów a jedyną zabawą było uprzykrzanie gry innym graczom. Kolejnym słabym punktem Tibii była ilość i funkcjonalność botów. W pewnym momencie dzięki nim w grze można było zrobić dosłownie wszystko. Człowiek stał się praktycznie bezużyteczny bo zautomatyzowana postać odwalała za nas całą czarna robotę. Po dziś dzień już nie powróciłem do tej gry. Mój stosunek do Tibii najlepiej chyba definiuje legendarne przysłowie:

„Świat jest piękny, tylko ludzie ku*wy”

Mam nadzieję, że tekst zostanie przez was odebrany jako rzetelny i obiektywny. Od razu mówię, że jeśli macie inne zdanie zachęcam do komentowania i mam nadzieję, że poniżej wywiąże się jakaś konstruktywna i sensowna dyskusja/opinie. 

KepKeeper
7 marca 2014 - 10:15
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
06.03.2014 14:49
cycu2003
👍
cycu2003
193
Legend

Ja grałem w Tibie kila lat temu i nie mogę powiedzieć żeby to był czas zmarnowany. Mimo oczywistych braków jak grafika czy dźwięk grało mi sie bardzo przyjemnie. Poznałem sporo ludzi a i ze znajomymi z realu grał się fajnie.
Co to artykułu to jest wg mnie dobrze i obiektywnie napisany. Faktem jest że trzeba sporo czasu w rozwój poświęcić ale i każda śmierć postaci bardzo boli a tak troche powinno być w mmo :)

06.03.2014 15:29
Stalin_SAN
odpowiedz
Stalin_SAN
56
Valve Software

Oj hejtowało się kiedyś tą grę, ale zawsze co jakiś czas wychodzi jakaś gra która przejmuję pałeczkę tibii, np. teraz jest to LoL, choć fakt obecnie na trzeźwy rozum tibia nie była taka zła, z tym że ja ogólnie gier MMO nie lubię, a akurat tibia była idealnym materiałem do hejtowania :3

06.03.2014 15:53
BliBs_Pl
odpowiedz
BliBs_Pl
77
Weltschmerz

Jak dla mnie to Tibia jest bardzo dobrą grą i chętnie bym do niej powrócił, szczególnie, że PACCa można teraz mieć bez płacenia prawdziwymi pieniędzmi. Nareszcie bym mógł expić w moim ukochanym Ankh.

06.03.2014 21:19
odpowiedz
aszron
55
Centurion

Oj straciło się wiele miesięcy/lat życia grając w to jako dzieciak. Świetna gra i zawsze będę ją dobrze wspominał :)

07.03.2014 13:37
odpowiedz
jampa
31
Pretorianin

Mimo kilku wad Tibia miała niewątpliwie jedną wielką zaletę, element na którym dzisiaj opiera się fenomen DayZ. Strach przed utratą ekwipunku po śmierci, emocje w sytuacjach kryzysowych. Obecnie w grach mmo tego nie ma

07.03.2014 14:04
$ebs Master
odpowiedz
$ebs Master
108
Profesor Oak

Tibia to wspaniala analagia dla ksiazki "Władca much". Daj dzieciom swobode i wladze a dojdzie do katastrofy. Tak wlasnie teraz postrzegam ta gre. Masa niedojrzalych graczy, ktorzy czerpali chora satysfakcje z gnebienia slabszych, poczatkujacych postaci.

07.03.2014 15:29
odpowiedz
mnkh
17
Konsul

Tibia to najlepsze MMo w histori gier.

07.03.2014 17:06
Cobrasss
odpowiedz
Cobrasss
154
Senator

Ja do Tibi nic nie mam, a mam do graczy co się zachowują jak małe dzieci gdy coś tracą z tej gry kiedy ich postać zginie.

Rozumiem frustrację, ale kurna, każdemu się to może zdarzyć, czy trzeba to ozjamiać innym ?

Pamiętam gdy siedziałem w kafejce był kolo o ksywce Dzięcioł, i ten właśne się w taki sposób się bulwersował że jeden z stałych bywalców do niego

TEEE DZIĘCIOŁ NIE PRZEGINAJ! to ci nie przywróci twych itemków.

07.03.2014 17:34
odpowiedz
wladsenty
32
Konsul

Gdyby można było uznać Tibię za synonim rudego, to powiedziałbym, że przydałby się nożyczki.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze