Go4Adventure: THE WHISPERED WORLD - Lazu - 16 marca 2015

Go4Adventure: THE WHISPERED WORLD

 

Witam wszystkich w moim cyklu poświęconym tematyce gier przygodowych. Jestem pewien ze nie jestem jedyną osobą, która czasem wraca pamięcią do czasów, w których na pólkach pojawiła się gra Return the Monkey Island czy Broken Sword. Ilość zagadek, które na nas czekały oraz sposób ich zaserwowania sprawiał, że gry z tego gatunku dawały nam zajęcia na całkiem sporą ilość godzin oraz obdarowały nas wspaniale opowiedzianą historią w zamian za poświęcony czas. Z tego też powodu postanowiłem przedstawić tytuły, które są warte polecenia.

Na pierwszy ogień trafiła gra od niemieckiego studia Deadalic Entertainment. The Whispered World zostało (TWW) wydane w 2009. TWW cieszyło się bardzo wysokimi ocenami i dobrą opinią wśród graczy, co dało jej średnią ocenę w wysokości 8/10.

W grze wcielamy się w postać smutnego klauna o imieniu Sedwick, którego przeznaczeniem jest zniszczyć świat. Dosyć wyjątkowe podejście patrząc na to, że we wszystkich produkcjach jest raczej odwrotnie, ale czego można się spodziewać po smutnym klaunie ? Deweleporzy zaserwowali nam cztery akty, w których trafiamy w 4 świetnie stworzone i dopracowane lokalizacje, które posiadające swój specyficzny klimat. Przez cały czas jesteśmy niesieni historią związaną z naszym przeznaczeniem i niszczeniem świata, która na samym końcu wgniata w fotel. Przynajmniej było tak w moim przypadku.

Powiem tylko tyle, że warto ją skończyć i wysłuchać całej opowieści. Nie jest to Crysis czy CoD, gdzie opowiadana historia kończy się razem z jej zaczęciem (oczywiście cenie sobie te gry jako bardzo fajne shootery, ale jest to całkowicie inna sprawa). Gwarantuje, że historia naszego klauna będzie dla was wielkim zaskoczeniem.. 

Sedwick ma tylko jednego przyjaciela, którym jest dosyć dziwaczna gąsienica. Obdarzona jest darem przyjmowania różnych form/kształtów. Będzie nam pomagać i towarzyszyć w rozwiązywaniu licznych zagadkach. Jak już o nich mowa to trzeba wspomnieć ze autorzy popisali się pomysłowością w tej dziedzinie oraz humorem. Niestety przytrafiło mi się - w jednym przypadku - że rozwiązanie zagadki było całkowicie nielogiczne, albo po prostu coś przegapiłem co sprawiło ze nie domyśliłem się o co chodzi. Podpowiem wam, że jeśli nie wiecie co zrobić pomyślcie nad użyciem odpowiedniej formy gąsienicy. Liczne dialogi w grze podpowiadają nam co powinniśmy zrobić. Są bardzo dobrze wykonane i w bardzo ładny sposób przedstawiają charakter każdej napotkanej postaci i je roli w tym świecie. Przemądrzały brat oraz dziadek, który sporo wie ale jeszcze więcej nie pamięta. Bohater tchórz czy potężna Wyrocznia, która wie wszystko, i którą bardzo łatwo oszukać. Twórcy dostarczają nam sporą dawkę paradoksów, które potrafią śmieszyć.

Całość jest oprawiona w pięknie rysowaną grafiką, co sprawia, że gra się nigdy nie zestarzeje i zawsze będzie się wspaniale prezentować.

Nie udało mi się napotkać tej produkcji zawierającej polski dubbing, czego bardzo żałuje bo chciałbym usłyszeć tą opowieść wykonanym w naszym języku. Są wersje zawierające polskie napisy, które są dobrze przetłumaczone i dokładnie oddają wypowiedzianą treść.

Mam nadzieje, że zachęciłem choć cześć z was do tej gry.

W komentarzu możecie zostawić propozycje innych gier z gatunku, o których warto wspomnieć.według was. A ja, zamian postaram się je opracować.

 

Pozdrawiam

Lazu

Lazu
16 marca 2015 - 22:31